משרד המודיעין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משרד המודיעין
Ministry of Intelligence Services.png
מידע כללי
תחום שיפוט ישראלישראל  ישראל
תאריך הקמה 6 במאי 2009[1]
ממשלה Emblem of Israel.svg ממשלת ישראל
שר אלעזר שטרן
תאריך כניסה 13 ביוני 2021
שמות קודמים המשרד לענייני מודיעין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

משרד המודיעין הוא משרד ממשלתי המהווה חלק מהמערכת המדינית-ביטחונית-מודיעינית של מדינת ישראל. המשרד והשר העומד בראשו משתפים פעולה (אך לא אחראים) עם משרד ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי, אמ"ן, צה"ל, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים (המוסד), שירות הביטחון הכללי (שב"כ) והמרכז למחקר מדיני (ממ"ד) במשרד החוץ לטובת הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, בתיאום ובהנחיית ראש הממשלה.

משרד המודיעין, שפועל בהשראת ראש המודיעין הלאומי של ארצות הברית (DNI), יופקד בין היתר על קיום קשר עם ארגוני המודיעין ווידוא כי הוראות הדרג המדיני בוצעו, בחינת המבנה והארגון של ארגוני המודיעין לצד ייזום והובלה של תוכניות לשיפורם, גיבוש תוכנית עבודה לקהיליית המודיעין בשיתוף פעולה עם ראשיה, גיבוש וסנכרון של פרויקטים לאומיים הנוגעים לכלל קהיליית המודיעין, גישור מחלוקות בין ראשי קהיליית המודיעין, גיבוש המלצות לראש הממשלה במקרה הצורך וקיום בקרה תקציבית על ארגוני המודיעין.

בנוסף, משרד המודיעין מפתח ומייצר מודיעין לאומי-אזרחי, העוסק בהיבטים הרחבים של הביטחון הלאומי. מודיעין זה נועד לשרת תהליכי תכנון וקבלת החלטות אסטרטגיים המתקיימים בכל משרדי הממשלה תוך חיבור בין הביטחוני לאזרחי.

במסגרת העיסוק במודיעין הלאומי-אזרחי הוקם ביוזמת משרד המודיעין הפורום הבין-משרדי והבין-סוכנותי "קו האופק", שבו חברים נציגים של משרדי ממשלה, ארגוני מודיעין וביטחון, גופים אזרחיים ואנשי מחקר. פורום זה מהווה בסיס למנגנון סריקת האופק המוקם במשרד, שכולל חוקרים ומעבדה טכנולוגית המסייעים למקבלי ההחלטות ברמה הלאומית.

יחסי מודיעין-קברניט בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ועדות הצביעו על פערים ביכולתו של ראש ממשלת ישראל להתמודד לבדו עם אתגרי המודיעין נוכח המבנה הייחודי של קהילת המודיעין בישראל, בו גופי המודיעין כפופים למשרדים שונים ביניהם - משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון וצה"ל, משרד לביטחון פנים (משטרה) ומשרד החוץ. לצד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה פועל העוזר לענייני מודיעין של המזכיר הצבאי, שמרבית עיסוקו הוא בהבנת המידע המודיעיני ובהנגשתו למקבל ההחלטות.

במסגרת צעדים לשיפור תפקוד הדרג המדיני בהכרעות מדיניות-ביטחוניות הציעו ועדות על הקמת גוף ייעודי הכפוף לממשלה, אשר יהיה אחראי על בקרה וטיפול באתגרי הביטחון הלאומי וכן בשליטה ובתכלול של גופי המודיעין השונים:

 • ועדת ידין-שרף - ועדה לבחינת חלוקת האחריות בתוך קהילת המודיעין הישראלית שהתקיימה בשנת 1963. אחת מהמלצותיה היא מינוי יועץ מיוחד לענייני מודיעין שיסייע לראש הממשלה, וירכז את המעקב אחר פעילות השירותים החשאיים והערכתם.
 • ועדת אגרנט - לאחר מלחמת יום הכיפורים (1973). בדו"ח המליצה על מינוי יועץ לענייני מודיעין לראש הממשלה, שלא יהיה איש צבא סדיר ולידו להפעיל צוות קטן, כדי לאפשר לראש הממשלה להעריך בצורה עצמאית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשרד לענייני מודיעין הוקם ב-6 במאי 2009[1].

המשרד עוסק בענייני מודיעין, אך אף אחד מהגופים העוסקים בנושא לא הוכפפו אליו: שירות הביטחון הכללי ו"המוסד" כפופים למשרד ראש הממשלה, ואמ"ן פועל במסגרת צה"ל, הכפוף למשרד הביטחון. גוף מודיעין נוסף, המרכז למחקר מדיני, פועל במסגרת משרד החוץ.

עד 2015 השר היה ממונה על התנהלות הוועדה לאנרגיה אטומית[2].

ב-30 בנובמבר 2014 החליטה הממשלה לאחד את המשרד לענייני מודיעין ואת המשרד לנושאים אסטרטגיים למשרד אחד שייקרא משרד המודיעין[3].

במאי 2015 החליטה הממשלה לפרק את משרד המודיעין לשני משרדים, המשרד לנושאים אסטרטגיים ומשרד המודיעין[4].

מבנה ארגוני ותפקידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2018 המשרד כלל 21 תקנים[5] ונכון ל-2020 כולל 18 תקנים[6].

 • שר המודיעין ומטה השר
 • המנהל הכללי ולשכתו
 • אגפי המשרד:
  • אגף מחקר[7] - אחראי להפקת עדכוני מודיעין עיתיים מסווגים וגלויים במגמה להפנות זרקור לסוגיות בולטות ומגמות מתפתחות במערכת המדינית-ביטחונית. בתוך כך האגף מוביל פרויקט לסריקת האופק "שתכליתו זיהוי מוקדם של 'אותות חלשים' ו'מגמות מבצבצות' בעולם ובאזור"[8]. במקביל עוסק בהפקת מודיעין לאומי-אזרחי להשתלבות אזרחית וכלכלית באזור המזרח התיכון.
  • אגף מדיניות[9] - האגף אחראי על ריכוז עבודות מטה בתחומים המדיניים ביטחוניים, גיבוש ניירות מדיניות, וביצוע הערכות מצב. אמון על מעקב אחר פרויקטים ביטחוניים בעלי חשיבות מיוחדת לשר. בנוסף, אחראי לקידום, לתמיכה וליווי מקצועי של יוזמות המשלבות ממדים גאו-אסטרטגיים, מדיניים-ביטחוניים, כלכליים ותחבורתיים, בראשן יוזמת "מסילות לשלום אזורי", שתכליתה חיבור מדינות המפרץ הפרסי לים התיכון ולמערב דרך ירדן ונמלי ישראל באמצעות רשת רכבות.
  • אגף קשרי מודיעין[10] - אחראי לניהול, פיתוח ותחזוקת הקשרים של השר והמשרד עם קהילת המודיעין, בדגש על השב"כ והמוסד, ועם גורמים מודיעיניים ומודיעיניים-מדיניים זרים בארץ ובחו"ל. האגף גם אחראי לתיאום פגישות עבודה ביקורים וסיורים של השר, המנכ"ל והצוות המקצועי הבכיר של המשרד במטות ארגוני המודיעין, במרחבים ובשטח.
  • אגף קשרי חוץ[11] - ניהול פיתוח ותחזוקה של קשרי חוץ מדיניים ותקשורת באמצעות מפגש עם גורמים מדיניים-ביטחוניים- מודיעיניים בכירים ונציגים זרים בארץ ובחו"ל, תוך קידום עמדותיה ואינטרסיה של מדינת ישראל.
  • אגף פרויקטים[12] - אחראי על ניהול פרויקטים של המשרד ואגפיו, ובכלל זה על ביצוע עבודת המטה, פעילות מול החשבות והייעוץ המשפטי, על ביצוע התיאומים וההתקשרויות הנדרשים לשם קידומם של הפרויקטים השונים, ועל מעקב אחר ביצועם.

שרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר תמונה שם
(תקופת חיים)
סיעה תחילת כהונה סיום כהונה ממשלה מנכ"ל המשרד
1 Reuven Rivlin receives the report of the Public Committee to Examine the Elections Law, November 2017 (7373) (cropped).jpg דן מרידור

(1947-)

הליכוד 6 במאי 2009 18 במרץ 2013 ממשלת ישראל השלושים ושתיים רון אלדדי
2 יובל שטייניץ.jpg יובל שטייניץ

(1958-)

הליכוד - ישראל ביתנו
הליכוד
18 במרץ 2013 14 במאי 2015 ממשלת ישראל השלושים ושלוש יובל וולמן
הליכוד
רם בן ברק
3 ישראל כץ.jpg ישראל כ"ץ

(1955-)

14 במאי 2015 17 במאי 2020 ממשלת ישראל השלושים וארבע
חגי צוריאל[13]
4
שר הכלכלה והתעשייה, חבר הקבינט הבטחוני מדיני אלי כהן. ליכוד.jpg
אלי כהן

(1972-)

17 במאי 2020 13 ביוני 2021 ממשלת ישראל השלושים וחמש
רונן הרלינג[14]
5
Launch of 'British Club' for Holocaust survivors (6885477889) (cropped).jpg
אלעזר שטרן

(1956-)

יש עתיד 13 ביוני 2021 מכהן ממשלת ישראל השלושים ושש אלכס דן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Emblem of Israel.svg אתר המשרד

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 הקמת המשרד לענייני מודיעין, 03 במאי 2009, החלטה מספר 70 של ממשלת ישראל ה-32, משנת 2009, באתר של משרד ראש הממשלה
 2. ^ אמיר אורןהאיש שיעזור לנתניהו לחשוב בדיוק אותו דבר, באתר הארץ, 20 באפריל 2014.
 3. ^ הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת ממשלה מיום 30 בנובמבר 2014
 4. ^ חלוקת משרד המודיעין - למשרד לנושאים אסטרטגיים ולמשרד המודיעין, החלטה מספר 14 של הממשלה מיום 19.05.2015
 5. ^ השר לענייני מודיעין הופיע בפני ועדת החוץ והביטחון, אתר הכנסת
 6. ^ משרד המודיעין, סידור עבודה בניחוח שושואיסטי לפוליטיקאי השאפתן,הארץ ,יוני 2020
 7. ^ אגף מחקר - אתר משרד המודיעין
 8. ^ Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של משרד המודיעין
 9. ^ אגף מדיניות - אתר משרד המודיעין
 10. ^ אגף קשרי מודיעין - אתר משרד המודיעין
 11. ^ אגף קשרי חוץ - אתר משרד המודיעין
 12. ^ אגף פרויקטים, אתר משרד המודיעין
 13. ^ חגי צוריאל מונה למנכ"ל משרד המודיעין, באתר חדשות מחלקה ראשונה, 8 במאי 2016
 14. ^ אפליקציית המגן 2.0 כבר מוכנה להפצה לאנדרואיד, ולאייפון עוד כשבוע. הפתרון המוביל למי שאין לו טלפון חכם: צמידים עם בלוטות' – כך נמסר היום לוועדת החוץ והביטחון, אתר הכנסת, ‏23 ביוני 2020