מיכאל צ'רנוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
מיכאל צ'רנוי

מיכאל צ'רנוי (נולד ב-16 בינואר 1953) איש עסקים יהודי -ישראלי, אוליגרך רוסי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'רנוי נולד בעיר אומן שבאוקראינה וגדל בטשקנט שבאוזבקיסטן. אמו הייתה מנהלת חשבונות ואביו מהנדס במפעל טקסטיל. שני אחיו הפכו לימים לשותפיו העסקיים. בגיל 14 החל לעבוד כסבל ואחר כך כחשמלאי, לאחר שסיים את התיכון גויס לצבא הסובייטי ולאחר מכן עקב שאיפותיו הספורטיביות - כדורגל ואגרוף, עבד כמנהל ספורטיבי.

לאחר מכן החליטו צ'רנוי ושותפו לעבור לתחום מבטיח אחר: ייצוא פחם מהמכרות בסיביר ובדונבס ואספקתו למפעלים אחרים ברוסיה ובאוסטריה. ב-1993 נכנס מיכאל לשותפות עם אחיו לב בענף האלומיניום. לאורך השנים הפך צ'רנוי לאחד מהתעשיינים הגדולים בתחום. ב-1993 החל תהליך של הפרטה ברוסיה, והוא הצליח לרכוש חלק מהמפעלים הגדולים בתחומים בהם עסק. ב-1996 נפתחו נגדו חקירות והוא עלה לישראל, התיישב בהרצליה והקים את קרן צ'רנוי לעזרה לקרבנות טרור ותמיכה בפרויקטים קהילתיים. עם זאת לא זנח לגמרי את עסקיו ברוסיה, והוא המשיך להיות מבעלי ההון השולטים בתעשיית האלומיניום והפחם במדינה זו.

בתחילת שנות ה-90 היגר לישראל אך שמר על קשרים טובים עם בולגריה, שם היה בבעלותו עיתון מוביל, וקבוצת הכדורגל הבולגרית הפופולרית "לבסקי סופיה" עמה זכה במספר אליפויות.

בשנת 1997 רכש צ'רנוי את חברת הסלולר הבולגרית מוביטל, חברת ה-GSM היחידה בבולגריה - שהייתה על סף פשיטת רגל. באוגוסט 2000 צ'רנוי הואשם על ידי הרשויות הבולגריות בקשירת קשר לסחיטת כספים, ואז גורש והורחק מבולגריה לתקופה של 10 שנים.‏[1] בסוף שנת 2001 מכר צ'רנוי את החברה לאיש העסקים היהודי אוסטרי מרטין שלאף כשהחברה עם כמיליון מנויים.‏[2]

צ'רנוי הוא בן זוגה של ניקול ראידמן ואבי שני ילדיה (בן ובת).‏[3]

פרשת בזק[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי כתב אישום שהוגש נגד איש העסקים גד זאבי נטען, כי זאבי רכש מניות חברת בזק עבור צ'רנוי.‏‏‏[4] על פי כתב האישום תכננו זאבי וצ'רנוי לרכוש כ-20% ממניות בזק מחברה בריטית בשם "כייבל אנד ויירלס", כאשר כלפי חוץ הקונה יהיה זאבי, שישמש למעשה כאיש קש עבור צ'רנוי. הסיבה לשימוש בזאבי כאיש קש הייתה, על פי הנאמר בכתב האישום, הערכתם של זאבי וצ'רנוי כי האחרון לא יקבל את היתר שר התקשורת לרכישה, כנדרש בחוק הבזק לגבי גרעיני שליטה, וכן כי בנקים שמימנו את העסקה יימנעו מעשות כן אם יידעו את זהותו האמתית של הרוכש.

באוקטובר 2015 זוכה צ'רנוי ויתר הנאשמים בפרשה.‏[5]

אביגדור ליברמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'רנוי נחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לאביגדור ליברמן[3]. לפני הבחירות לכנסת ה-18 הואשם צ'רנוי בנתינת שוחד לליברמן ולקמפיין הבחירות של מפלגתו, אולם ביום 20 במרץ 2013 הוחלט שלא להעמיד את צ'רנוי לדין ופרשה זו הסתיימה ללא כתב אישום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]