מיכאל צ'רנוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
מיכאל צ'רנוי

מיכאל צ'רנוירוסית: Михаил Черной; נולד ב-16 בינואר 1953) איש עסקים יהודי -ישראלי, אוליגרך רוסי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'רנוי נולד בעיר אומן שבאוקראינה וגדל בטשקנט שבאוזבקיסטן. אמו הייתה מנהלת חשבונות ואביו מהנדס במפעל טקסטיל. שני אחיו הפכו לימים לשותפיו העסקיים. בגיל 14 החל לעבוד כסבל ואחר כך כחשמלאי, לאחר שסיים את התיכון גויס לצבא הסובייטי ולאחר מכן עקב שאיפותיו הספורטיביות - כדורגל ואגרוף, עבד כמנהל ספורטיבי.

לאחר מכן החליטו צ'רנוי ושותפו לעבור לתחום מבטיח אחר: ייצוא פחם מהמכרות בסיביר ובדונבס ואספקתו למפעלים אחרים ברוסיה ובאוסטריה. ב-1993 נכנס מיכאל לשותפות עם אחיו לב בענף האלומיניום. לאורך השנים הפך צ'רנוי לאחד מהתעשיינים הגדולים בתחום. ב-1993 החל תהליך של הפרטה ברוסיה, והוא הצליח לרכוש חלק מהמפעלים הגדולים בתחומים בהם עסק. ב-1996 נפתחו נגדו חקירות והוא עלה לישראל, התיישב בהרצליה והקים את קרן צ'רנוי לעזרה לקרבנות טרור ותמיכה בפרויקטים קהילתיים. עם זאת לא זנח לגמרי את עסקיו ברוסיה, והוא המשיך להיות מבעלי ההון השולטים בתעשיית האלומיניום והפחם במדינה זו.

בתחילת שנות ה-90 היגר לישראל אך שמר על קשרים טובים עם בולגריה, שם היה בבעלותו עיתון מוביל, וקבוצת הכדורגל הבולגרית הפופולרית "לבסקי סופיה" עמה זכה במספר אליפויות.


בשנת 1997 רכש צ'רנוי את חברת הסלולר הבולגרית מוביטל, חברת ה-GSM היחידה בבולגריה - שהייתה על סף פשיטת רגל. באוגוסט 2000 צ'רנוי הואשם על ידי הרשויות הבולגריות בקשירת קשר לסחיטת כספים, ואז גורש והורחק מבולגריה לתקופה של 10 שנים.[1] בסוף שנת 2001 מכר צ'רנוי את החברה לאיש העסקים היהודי אוסטרי מרטין שלאף כשהחברה עם כמיליון מנויים.[2]

צ'רנוי הוא בן זוגה של ניקול ראידמן ואבי שני ילדיה (בן ובת).[3]

פרשת בזק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2001 נעצרו צ'רנוי ואיש העסקים גד זאבי בעקבות האזנות סתר שביצעה משטרת ישראל ושבהן נטען כי צ'רנוי העמיד לרשות זאבי סך של 643 מיליון דולר כדי שזאבי ירכוש 19.6% ממניות "בזק" תוך הסתרת מעורבותו של צ'רנוי בעסקה ובתמורה קיבל צ'רנוי אופציה לרכוש מחצית מהמניות שזאבי ירכוש.

באוקטובר 2015 זיכה בית המשפט את צ'רנוי במשפט הפלילי שנמשך כ- 13 שנים ובטענה כי עסקת "בזק" הייתה עסקה לגיטימית וההסכמים שנחתמו בין הצדדים לא היו חלק מתכנית להונות את הרשויות הישראליות או בנקים ולא הלבנת הון.[4]

אביגדור ליברמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'רנוי נחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לאביגדור ליברמן[3]. לפני הבחירות לכנסת ה-18 הואשם צ'רנוי בנתינת שוחד לליברמן ולקמפיין הבחירות של מפלגתו, אולם ביום 20 במרץ 2013 הוחלט שלא להעמיד את צ'רנוי לדין ופרשה זו הסתיימה ללא כתב אישום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]