לדלג לתוכן

גבעת הכלניות (חוות שקמים)

גבעת הכלניות בפריחה חורפית
קבריהם של אריאל ולילי שרון

גבעת הכלניות (בעבר נקראה גם גבעת לילי) היא תל שנמצא מול חוות שקמים בנגב הצפון-מערבי. הגבעה ידועה בזכות פריחת הכלניות שבה בחורף אך גם בזכות מיקומה הצופה על חוות שקמים של אריאל שרון. בגבעה קבורים אריאל שרון ואשתו לילי שרון.

בגבעה פורחות בחורף בעיקר כלניות מצויות בצבעי אדום עז אך פורחים בה גם ציפורני חתול וסביונים צהובים. באביב פורחות בה חרציות בצבע צהוב-זהוב. הגבעה מגודרת, ולמרות זאת מטיילים בה ישראלים רבים. ליד התל נמצא מנחת מסוקים.

בראש התל נמצאת חלקת הקבר של משפחת שרון, שבה קבורים אריאל ולילי שרון. לילי שרון נקברה במרץ 2000 במהלך שהוכשר בדיעבד על ידי בג"ץ. אריאל שרון נקבר לצד אשתו ב-13 בינואר 2014[1]. חלקת הקבר מגודרת ומטופחת.

ביולי 2005 עתר נועם פדרמן, פעיל תנועת כ"ך לבג"ץ ודרש להוציא את גופתה של לילי בטענה כי הקבורה לא מסודרת ועל פי פקודת בריאות העם את המתים יש לקבור אך ורק בבתי קברות מסודרים[2], עתירתו של פדרמן נדחתה על ידי השופט סלים ג'ובראן ואף קבע כי העובדה שעברו חמש שנים מיום קבורתה של לילי עד ליום שפנה פדרמן לראשונה ליועץ המשפטי לממשלה די בה כדי לדחות את העתירה, עם זאת קבע שהקבורה אכן לא נעשתה בבית עלמין מאושר, אך כן נעשתה ברישיון[3]

גבעת הכלניות נקראת לעיתים בטעות גם בשם תל הוג' או חורבת הוגה (בערבית: "חרבת אלהוּג') למרות שחורבת הוגה נמצאת כשני קילומטר מדרום-מזרח לשדרות ורחוקה במידת מה מגבעת הכלניות. בתל הוג' התקיים יישוב מתקופת הברזל ועד התקופה הערבית הקדומה וכן הכפר הערבי הוג', שפונה מלחמת העצמאות. במרכז האתר תל ובו בית קברות מוסלמי מהמאה ה-7.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבעת הכלניות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]