דולמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דולמן בשמורת גמלא
דולמן בצורת T מהולנד.

דּוֹלְמֵן הוא מבנה מגליתי, כלומר בנוי מאבנים גדולות, שמקורו לרוב בתקופות הפרהיסטוריות המאוחרות.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדולמנים עשויים ממספר אבנים גדולות (מגליתיות) הערוכות במבנה, (לעיתים מבנה פשוט של שתי אבנים מאונכות שעליהן אבן ראשה מאוזנת, ולעיתים מבנים מורכבים בהרבה) יש שסוברים שהם במקור היו מכוסים באבנים נוספות או באדמה, אשר שימשו כתא קבורה. אלו התפזרו עם השנים, ונותר רק המבנה המגליתי.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

דולמן בנחל גמלא

פירוש השם דולמן הוא "שולחן אבן" ("דול" = שולחן, "מן" = אבן - בשפה הברטונית העתיקה). מילים בשפות אירופיות אחרות, כגון "Hünenbetten" בגרמנית ו "Hunebed" בהולנדית מרמזות כי אלו נחשבו למיטותיהם של ענקים. דולמנים רבים אופייניים לתקופה הנאוליתית באירופה, והיו בשימוש עד לתקופת הברונזה.

דולמנים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם מצויים אלפי דולמנים, ובמיוחד בארצות צפון אירופה כגרמניה, הולנד ואירלנד. הדולמנים העתיקים ביותר הידועים נמצאים במערב אירופה, ומתוארכים לפני כ-7,000 שנה. ארכאולוגים עדיין לא יודעים מי הקים את הדולמנים הללו, מה שמקשה לדעת מדוע עשו זאת. בדרך כלל כולם נחשבים לקברים או לתאי קבורה, למרות היעדר ראיות ברורות לכך. שרידים אנושיים, מלווים לעיתים בחפצים, נמצאו בדולמנים או בסמוך אליהם, שניתן לתארך מדעית באמצעות תיארוך פחמן. עם זאת, לא ניתן היה להוכיח כי שרידים אלה הם מהתקופה בה הוצבו האבנים במקור[1].

בקוריאה קיימים דולמנים יפים ומרשימים אשר נבנו במהלך האלף הראשון לפנה"ס. כ-40% מכלל הדולמנים בעולם נמצאים בקוריאה, רובם באתרי הדולמן בגוצ'אנג, בהוואסון ובגאנגהווה[2].

דולמנים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דולמן בכניסה לקיבוץ שמיר

בארץ ישראל מספר רב של דולמנים, ובמיוחד מצויים מאות דולמנים ברמת הגולן. שדה שבו כ-700 דולמנים נמצא ליד העיר העתיקה גמלא ודולמנים רבים מצויים ליד ובתוך קיבוץ שמיר, באחד מהם נתגלו בשנת 2017 עיטורים על תקרתו[3].

הדולמנים בגולן פרוסים על שטח של 1,050 קמ"ר. גבולות השטח הם נחל סער בצפון, הנחלים רוקד ועלן במזרח, הירמוך בדרום ובקע הירדן במערב[4]. הדולמנים מופיעים לפעמים בקבוצות, כאשר רוב הדולמנים הם חלק ממכלול מורכב יותר בו הם מקושרים זה לזה[4]. לעיתים קרובות, ממוקמים הדולמנים במורדות הגולן, סמוך לנחלים. קיימת השערה כי השיפוע של המדרון איפשרה לגלגל את האבנים הגדולות או למקם אותן במקומות גבוהים הבולטים לעין[4]. בין השאר, נתגלו בדולמנים שבגולן כלי חרס וכלי מתכת מתקופת הברונזה הביניימית[4]. ההשערה היא שהדולמנים בגולן, וגם בגליל, הוקמו בתקופת הברונזה הקדומה, ככל הנראה בשלבים ב'-ג'[4]. נראה שבאותה תקופה, רוב האוכלוסייה שישבה בגולן חיה בישובי קבע כמו ערים וכפרים. יחד עם זאת, הייתה גם אוכלוסייה אגרו-פסטורלית שחיה בסימביוזה עם תושבי הקבע, משוער שחברה זו היא זו שבנתה את הדולמנים[4].

אחד הדולמנים המוכרים ביותר בישראל הוא זה שנמצא במרכז גלגל רפאים שברמת הגולן[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דולמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lewis, S. (2009) Guide to the Menhirs and other Megaliths of Central Brittany, Nezert Books, ISBN 978-952-270-595-2
  2. ^ Gochang, Hwasun and Ganghwa Dolmen Sites
  3. ^ תגלית מפתיעה בגליל: מבנה אבן ענק ומעוטר בן למעלה מ-4,000 שנה, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 5 במרץ 2017
  4. ^ 1 2 3 4 5 6 ליפז ויניצקי, הדולמנים בגולן ובגליל - עיון מחודש, ארץ ישראל: מחקרים בידיעת הארץ ועתיקותיה. כ"א, 1990, עמ' 167-173
  5. ^ מה באמת התרחש ב"גלגל רפאים" המסתורי, באתר הארץ, 3 בנובמבר 2011