הפריה חוץ-גופית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב, חלוקה לנושאים, פסקאות וסעיפים לקויה, חוסר במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תא זרע מוזרק לתוך ביצית במסגרת ICSI

הפריה חוץ-גופית או הח"ג (בלשון הדיבור: הפריית מבחנה, באנגלית: In vitro fertilisation ובקיצור IVF) היא אחד הכלים העיקריים לטיפול בעקרות בקרב נשים וגברים. בהפריה כזו מפרה הזרע את הביצית מחוץ לגוף האישה (in vitro), והביצית המופרית מועברת לרחם, שם מתפתח ההיריון כהיריון רגיל לכל דבר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טכניקת ההפריה החוץ-גופית פותחה בבריטניה בידי ד"ר פטריק סְטֶפְּטוֹ וד"ר רוברט אדוארדס. "תינוקת המבחנה" הראשונה בעולם הייתה לואיז בראון, שנולדה ב-25 ביולי 1978 בבית החולים הכללי אולדהם בהליך של ניתוח קיסרי, לאחר שהוריה ניסו להרות במשך כתשע שנים ללא הצלחה בשל חסימה בחצוצרות של אמה. גם אחותה הקטנה, נטלי, נולדה באמצעות הפריה חוץ-גופית, וב-1999 הייתה לאם הראשונה שנולדה בהליך זה. ישראל היא המדינה החמישית בעולם בה בוצעה הפריית מבחנה, שבעקבותיה נולדה בשנת 1982 רומי נוימרק[1]. שנה אחר כך נולד אלעד קליינר, ילד המבחנה (הזכר) הראשון. ביוני 1985 נולדה בבית החולים רמב"ם התינוקת הראשונה שנולדה לאם ערבייה מהפריה חוץ גופית‏[2]. בינואר 1986 נולדה בישראל שלישייה לאם שעברה דילול עוברים בצרפת לאחר הפריה חוץ גופית‏[3]. מאז היה גידול רב בשימוש בהפריה חוץ-גופית, וקרוב לאחוז אחד מכלל הלידות כיום בעולם המערבי הן כתוצאה מהפריה חוץ-גופית.

התוויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתה המקורית של ההפריה החוץ-גופית הייתה לטיפול באי-פוריות מכנית/חסימתית כתוצאה מבעיה חצוצרתית, אבל עד מהרה הסתבר שהטיפול יעיל גם במקרה של בעיות פוריות אחרות. פיתוח שיטת ICSI (הזרקת זרע ציטופלזמטית) נותן מענה אפקטיבי ביותר להפרעות בפוריות הגבר, כל עוד ניתן להפיק זרע.

ניתן אפוא לומר שלשם הצלחת טיפול הח"ג דרושים רחם תקין, ביציות תקינות, זרע חי ורחם המסוגל לשמור על היריון. הפריה חוץ-גופית הינה פעולה התערבותית ויחסית יקרה ועל כן יבוצע בה שימוש לאחר שנוסו שיטות אחרות לטיפול באי-פוריות שהינן פחות פולשניות.

מאז השימוש הראשון בהפריה חוץ גופית ובשל האפקטיביות הרבה של השיטה התרחבו מאוד ההתוויות לשימוש בהפריה חוץ גופית.

א. אי פיריון לא מוסבר ב. רזרבה שחלתית נמוכה

ישנם טיפולים שניתן לבצע אך ורק בעזרת טיפולי הפריה חוץ גופית על אף שלא קיימת בעיית פוריות:

א. איבחון טרום עוברי, משמש למניעת העברת מחלות גנטיות ב. בחירת מין הילוד ג. פונדקאות ד. תרומת ביצית ה. שימור פיריון והקפאת ביציות ו. טיפול בגברים נשאי HIV

השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדיקות מקדימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני טיפולי הפריה חוץ גופית מקובל לבצע בדיקות מקדימות רבות א. בדיקות כלליות לאישה לפני כניסה להריון ב. בדיקות גנטיות לשלילת מחלות תורשתיות שניתנות למניעה באבחון טרום עוברי ג. בדיקות למחלות מועברות ביחסי מין לגבר ולאישה ד. בדיקת זרע (אם לא בוצעה) ה. הדגמה של חלל הרחם באחת מהשיטות הקיימות (US תלת ממד, היסטרוסקופיה או צילום רחם) ו. הערכה של הרזרבה השחלתית על ידי אחת מהבדיקות הבאות, FSH ביום 3 למחזור, AFC ביום שלוש (בדיקת זקיקים קטנים או AMH.

עקרונות ושלבי הטיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול הפריה חוץ גופית מבוסס על מספר עקרונות ושלבים 1. מתן גירוי שחלתי להגדלת כמות הביציות 2. דיכוי ביוץ ספונטני 3. גרימת ביוץ יזום ומתוזמן 4. שאיבת ביציות 5. הפריה במעבדה 6. גידול העוברים 7. החזרת עוברים/הקפאה 8. מתן תמיכות הורמונליות

גירוי השחלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור הטיפול מתחיל על פי רוב ביום השני לוסת, וכולל מתן תרופות המגרות את השחלות לייצר מספר רב של זקיקים. ברוב המקרים מוזרקים גונדוטרופינים מסוג FSH או נגזרותיו. במהלך מתן ההורמונים יש צורך במעקב אחרי רמת האסטרדיול ובדיקות אולטרסאונד למעקב אחרי גדילת הזקיקים. לרוב יש צורך בכעשרה ימי טיפול. בזמן זה ניתנים גם תרופות לעיכוב הביוץ.

באופן כללי, רוב הפרוטוקלים בטיפולי פריון מתבססים על עיקרון של סופר-אובולציה (super ovulation) כדי לגרות ייצור של מספר ביציות ולשפר את תזמון שאיבתן. הטכניקות הקיימות כיום כוללות את התרופות הבאות:

 • מתן FSH - סינתטי או אורינרי/הומאני (מיוצר משתן אנושי)
 • LH - סינתטי או אורינרי/הומאני
 • ניתן להתחיל את הטיפול עם איקקלומין או לטרזול אך פחות מקובל בישראל

תרופות אלו שנלקחות על בסיס יומי מגדילות את מספר הזקיקים בשחלה ולאחר שנותנים אותן יש לעקוב באופן קפדני על ידי אולטרסאונד כדי לוודא שאין מספר רב מדי של ביציות ו/או לוודא שהן גדלות לגודל אופטימלי לצורך שאיבתן.

 • רמות האסטרדיול נבדקות גם הן לצורך הערכת הגדילה- מצופה שכל זקיק יגרום להפרשה של 200 פיקוגרם למ"ל של אסטרדיול. קיימת הוכחה לכך שאופן ההתנהגות של רמות האסטרדיול בדם מנבאות את הצלחת הטיפול- ירידה ברמות האסטרדיול טרם מתן HCG המביא לביוץ עצמו, מקושרות לשיעורי הריון נמוכים יותר.
 • כאשר 2 זקיקים מובילים הגיעו לגודל של 18-19 מ"מ באולטרסאונד, יש להשרות ביוץ על ידי HCG אשר פועל בדומה להורמון LH ומביא לביוץ בתוך 38-40 שעות. יש לשאוב את הביציות לפני טווח זמן זה (אחרת, במידה והזקיקים יישאבו מאוחר מדי, הם לא יכללו ביציות אשר כבר בייצו).
 • הטיפול במדכאי ביוץ GNRH אגוניסטים או אנטגוניסטים בנוסף לטיפולים המתוארים לעיל, הביא לירידה דרסטית בסיכוי של עליה מוקדמת מדי ב- LH, ובמילים אחרות הביא לירידה דרסטית ביכולת של ביצית לפרוץ החוצה טרם שאיבתה. כתוצאה מכך, משמשים היום תכשירים אלו ברוב המוחלט של טיפולי הפריה חוץ גופית.

פרוטוקולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם פרוטוקולים רבים לגירוי שחלתי, אך שני הפרוטוקולים השכיחים הם: א. פרוטוקול ה- GNRH agonist ניתנים לרוב ביום ה-21 של המחזור הקודם (פרוטוקול ארוך) או בתחילת הווסת של המחזור הנוכחי יחד עם מתן של גונדוטרופינים. הם ניתנים עד ליום בו ניתן HCG. ב. מחזור GNRH antagonist (קצר) מתחיל במצן גונדוטרופינים ביום 2 למחזור ומתן GNRH antagonist מתחיל 5-6 ימים לאחר מתן הגונדוטרופינים, או כאשר הזקיק המוביל הינו בגודל של 13 מ"מ.

הבדלים בין המחזורים: א. בGNRH antagonist (קצר) יש פחות זריקות ומינונים יותר נמוכים של גונדוטרופינים (SOFT PROTOCOL) ב. בGNRH antagonist (קצר) יש פחות גירוי יתר שחלתי ואפשרות לגרום לביוץ בעזרת GNRH agonist ובכך לבטל לחלוטין את האפשרות של גירוי יתר שחלתי באותו מחזור. ג. ה- GNRH agonist שיעור ההריונות גבוה יותר

ביצית לאחר שנוקו ממנה תאי הגרנולוזה.

שאיבת הביציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאיבת הביציות נעשית בערך 34-36 שעות לאחר מתן הזרקת HCG, ונעשית כיום בגישה טרנס-ווגינלית ובסיוע של אולטראסאונד. טכניקת השאיבה מבוססת על מחט מונחית-אולטרסאונד החודרת דרך דופן הנרתיק ומגיעה לשחלות. מחט זו שואבת את הנוזל מתוך הזקיקים והוא מועבר למעבדה כדי לזהות את הביציות. תהליך השאיבה אורך כ-20 דקות והוא מתבצע לרוב תחת טשטוש או בהרדמה כללית.

עובר בעל שישה תאים (גיל שלושה ימים) לפני ההעברה לרחם.

טכניקת ICSI[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן כללי, זרע טרי לאחר השפיכה אינו יכול להפרות ביצית בתנאי מעבדה, ועליו לעבור קפסיטציה- זהו תהליך פשוט הכולל אינקובציה קצרה בתוך תרבית. לאור תהליך שאיבת הביציות, ניתן לצפות כי הביציות עצמן יהיו בשלבי גדילה שונים. לאחר שאיבתן, מתבצעת חלוקה שלהן לביציות בשלות לעומת ביציות לא בשלות. ביציות בשלות מכילות שכבה עבה ורחבה של קומולוס אופורוס, הן השלימו את החלוקה המיוטית הראשונה שלהן וניתן לראות בתוכן את הגופיף הפולארי הראשון. הן מופרות על ידי זרע לרוב תוך 5 שעות ממועד שאיבתן. אם זרע וביצית מעורבבים מוקדם מדי, הפריה לא תתרחש. בין 50,000 ל- 150,000 זרעונים מושמים ליד כל ביצית. ביציות שאינן בשלות, מכילות שכבה קומפקטית בלבד של אופורוס קומולוס, ולא ניתן לראות בהן גופיף פולארי עדיין, והן מושמות באינקובציה עד ל- 36 שעות טרם הפרייתן.

האינדיקציה העיקרית להפריה בשיטת ה- ICSI היא אי פריון גברי- פחות מ- 5 מ"ל זרע נורמלי ומוטילי למ"ל, עבור זרע שהוצא מהאשך באופן כירורגי כגון מצבים של אזוספרמיה.עם זמן הלכו והתרחבו האינדקציות לשימוש ב ICSI. האינדקציות המקובלות היום: א. הפריית ביציות שהופשרו ב. בטיפולי PGD - אבחון טרום השרשתי. ג. אי פיריון לא מוסבר - מקובל לבצע למחצית מהביציות הפריה ב ICSI. ד. מיעוט ביציות (בחלק ממכונים) ה. נשאי HIV

בתהליך זה, נבחר זרעון אחד לכל ביצית בשלה. ישנו ניסיון לבחור את הזרעון התקין ביותר מבחינה מורפולוגית מתוך ההנחה שהתקינות המורפולוגית גם מצביעה על תקינות הזרעות וסיכויי ההפריה. והוא מוזרק ישירות לתוך הציטופלזמה ורחוק מן הגופיף הפולארי.

לאחר תהליך ההפריה, העוברים נמצאים באינקובציה באטמוספירה המכילה פחות מ- 5% של carbon dioxide. העוברים נבחנים בפרמטרים שונים, לרבות האם נוצר בהם pronuclei המוודא שאכן הייתה הפריה.

החזרת עוברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

3-5 ימים לאחר גדילה בתנאי מעבדה, מוחזרים העוברים לרחם בתהליך הנקרא החזרת עוברים. קודם להחזרה, העוברים מדורגים מ- A עד D לפי הופעתם ורמת הפרגמנטציה בהם. במידה וההעברה מתרחשת בימים 5 או 6, העוברים מוחזרים כשהם בשלב הבלסטוציסט. ההחלטה האם להחזיר ביום השלישי או ביום החמישי תלויה במידת ההצלחה של המעבדה ושל הרופא. ההחלטה כמה עוברים להחזיר תלויה מצד אחד ברצון להגביר את סיכויי הצלחת ההקלטות ברחם של לפחות אחד העוברים ומצד שני מהרצון למנוע הריון של מספר גדול מדי של עוברים על הסיכונים הנובעים מכך. מכיוון שסיכויי קליטת העוברים קטנים ככל שגיל האם גבוה יותר, ההמלצות הנוכחיות הן להחזיר מספר גבוה יותר של עוברים ככל שגיל האם גבוה יותר.

המלצות הוועדה האמריקנית לפריון (ASRM) מציינות את הבאים:

 • אישה מתחת לגיל 35: החזרת שני עוברים (יש לשקול החזרת עובר אחד בלבד, במידה וזהו מחזור הטיפול הראשון ב- IVF, במידה והיה מחזור טיפול מוצלח קודם ב- IVF, או כאשר העובר במצב מצוין)
 • אישה בין גיל 35-37: החזרת בין 2-3 עוברים.
 • אישה בין גיל 38-40: החזרת 3-4 עוברים.
 • מעל גיל 40: החזרת 5 עוברים.

במצבים מסוימים, כמו טיפולי IVF קודמים שלא הצליחו, או פרוגנוזה לא טובה, ישנם הממליצים על החזרת יותר עוברים (מסלול שאינו תלוי גיל). שיקול נוסף בהחלטה לגבי מספר העוברים המוחזרים נוגע לסיכויי ההצלחה של דילול עוברים והסכמת האם לדילול עוברים במידה ומספר גבוה של עוברים ייקלט.

רוב ההחזרות מתבצעות תחת הנחיית אולטרסאונד, כאשר על המטופלת לשתות מים על מנת למלא את שלפוחית השתן (כדי "לחזק" את הרחם ולהגביר את יכולת הצפיה באולטרסאונד). העוברים הטובים ביותר נשאבים לתוך קתטר, ולאחר שהרופא מכין את צוואר הרחם ושואב ריר צווארי, העוברים מוחדרים לתוך חלל הרחם. הסיכוי להריון מושפע מגיל האם, סיבת אי הפריון, עובי האנדומטריום והדירוג הממוצע של העוברים שהוכנסו. אצל חלק מן המטופלות, בעיקר מטופלות מעל גיל 38, יש פתיחה של ה- zona pellucida (תהליך של assisted hatching) בביצית, כדי לשפר את ההשרשה. זה לא נעשה באופן רוטיני.

מתן תמיכה לוטאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שמתבצעת החזרת העוברים, ניתן פרוגסטרון למשך כ- 7 שבועות לצורך תמיכה לוטאלית. הפרוגסטרון יכול להינתן בהזרקה, ג'ל ואמצעים נוספים.

סיבוכים וחסרונות הקשורים להפריה חוץ גופית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הריון מרובה עוברים - כיום נעשה ניסיון להקטין את מספר העוברים העוברים לרחם כפי שצוין לעיל. העברת יותר עוברים לרחם לאו דווקא מחייב שיעורי הצלחה גבוהים יותר. במידה וחלק מן העוברים נשארו, הם יכולים להיות מוקפאים לצורך שימוש בשלב מאוחר יותר. נהוג לציין כי הסיכוי של השרשה מוצלחת של עובר מוקפא הינו מחצית מן הסיכוי עבור עובר טרי, אולם קיימות מספר מעבדות המתארות שיעורי הריון דומים בשני המקרים.
 • הריון חוץ רחמי והריון הטרוטופי - מטופלות שעוברות הפריית מבחנה הינן בסיכוי מוכפל להיווצרות הריון חוץ רחמי. הריון הטרוטופי הינו הריון המכיל עובר אחד בתוך הרחם ועובר אחד הנמצא כהריון חוץ רחמי: מקרים אלו באופן רגיל הינם נדירים, אולם תחת הפריית מבחנה שיעורם מגיע לכ- 1%.
 • הסיכויים ללידה מוקדמת ולתינוקות שנולדים במשקל נמוך יותר מהממוצע הינם מוגברים תחת הפריית מבחנה.
 • תסמונת גירוי יתר שחלתי - תסמונת זו מאופיינת על ידי הגדלה בשחלות, מיימת, והמו-קונסטרציה. הפרוגנוזה לרוב גרועה יותר אצל נשים שנכנסו להריון תוך כדי היווצרות התסמונת. מטופלות אלו הן בסיכוי מוגבר יותר להיווצרות קרישי דם.
 • מומים מולדים - בחלק מן המקרים דווח על סיכון מוגבר יותר למומים מולדים אצל תינוקות אשר נולדו בהפריית מבחנה, עם זאת מידע זה הוא עדיין קונטרווורסיאלי. במידה ובוצעה טכניקת ICSI, הסיכון למומים גנטיים הקשורים להחתמה גנטית עלולים לעלות (תסמונת כגון תסמונת אנגלמן או תסמונת בקווידת'-ויידמן)

טכניקות נוספות הקשורות להפריית מבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תרומת ביצית - תרומת ביציות יכולה להיעשות במספר מצבים-מצב אחד הינו מצב בו אישה עם בעיות פריון בוחרת לתרום חלק מהביציות במסגרת תהליך הפריית המבחנה לאישה אחרת שאינה מסוגלת לייצר ביציות. מצב אחר הינו מצב בו אישה עוברת תהליך של סופר-אובולציה למטרות תרומת ביצית בלבד. במצבים אלו, טרם העברת הביציות או העוברים עצמם, יש לדאוג למתן אסטרוגן ופרוגסטרון לרחם האישה הקולטת, ויש להמשיך במתן אסטרוגן ופרוגסטרון למשך לפחות 10 שבועות. מספר העוברים המוחזרים הינו בהתאם לגיל התורמת ולא גיל המקבלת.
 • GIFT, או Gamet intrafallopian tube transper, הינה שיטה הדומה ל-IVF, שבעבר שימשה רבות בטיפולי הפריה אולם לאור עלייה בהצלחת הטיפול ב-IVF כיום היא אינה מבוצעת כמעט. אינדיקציות לביצוע GIFT כוללות כיום בעיקר מטופלים המעוניינים שההפריה תתבצע בגוף האישה ולא בתנאי מעבדה, למשל מסיבות דתיות. במנגנון זה, מתבצעת סופר-אובולציה כמו ב-IVF רגיל ונשאבות ביציות. לאחר מכן, הזרע נאסף ועובר קפסיטציה, ואז מתבצעת לפרוסקופיה, במהלכה הזרעונים והביציות מעורבבים ומוכנסים לתוך קתטר, אשר מכניס אותם באופן לפרוסקופי לחצוצרה, שם תתרחש ההפריה עצמה. כ-20%-30% שיעורי הצלחה פר מחזור תוארו בגישה זו. GIFT יבוצע במקרים בהם אין בעיה בחצוצרה או גיל מבוגר, אולם הוא כרוך בביצוע הרדמה כללית ובלפרוסקופיה, כאשר כיום כמעט ואינו מיושם.
 • ZIFT או zygote intrafallopian transfer - טכניקה המשלבת בין GIFT לבין IVF. לאחר שהביציות נשאבות, הן עוברות הפריה בתנאי מעבדה, כאשר מיד לאחר מכן הן מוחזרות לחצוצרה כשהן בשלב הזיגוטה בטכניקה הדומה ל-GIFT (לפרוסקופיה). כיום כמעט ולא משתמשים בטכניקה זו.
 • אבחון טרום השרשה (PGD) - החל משנת 1990. טכניקה זו מאפשרת למגוון רב של מחלות להיות מאובחנות טרם החזרת העובר לרחם, בטכניקות של FISH ושל PCR. ניתן כיום להוציא תא אחד או שניים (בלסטומר) מעובר המכיל 8 תאים בלבד, ללא פגיעה בעובר. ניתן גם לערוך ביופסיה לגופיף הפולארי הראשון או השני באותו האופן, כדי לבחון פגמים בגנים. בדיקה זו מבוצעת להורים שהם נשאים או חולים במחלות גנטיות מסוימות, המעוניינים לוודא שהעובר אינו חולה במחלה, או במקרים בהם קיימות הפלות חוזרות, מספר מחזורי טיפול ב-IVF שלא הצליחו וסיבות נוספות.

לאחר ההעברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלסטוציסט בן חמישה ימים, לפני ההעברה לרחם

בעבר היה מקובל להמליץ על מנוחה לאחר החזרת עוברים, אך כיום לאחר מחקרים בתחום מקובל כי אין צורך כלל במנוחה במיטה לאחר החזרת עוברים. כעבור שבועיים על האישה לבצע בדיקת הריון, ועד אז עליה לקחת תיכות הורמליות בפרוגסטרון ולעתים גם באסטרוגן. במידה והחזרת העוברים לאחר מחזור של עוברים מוקפאים טבעי, אין צורך בתמיכות הורמונאליות.

הריון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור ההצלחה הוא בין 20% ו-30% עבור כל מחזור הפריה. בין הגורמים המשפיעים על שיעור ההצלחה הם גיל האישה, איכות הביציות ותאי הזרע, משך האי-פוריות, בריאות הרחם ומומחיות הרופאים. מקובל מאוד בתוכניות הפריה רבות להעביר לרחם מספר גדול של עוברים כדי להגדיל את סיכויי הקליטה. על כל פנים, נוהל זה מגדיל את הסיכוי להריון מרובה-עוברים, שעלול לגרום בעצמו לסיבוכים. בכמה מדינות חל איסור על העברת יותר משני עוברים לרחם.

קְרִיוֹפְּרֶזֶרְוָוצְיָה (הקפאה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקפאה הינו תהליך בו עוברים או ביציות מוקפאים לצורך שימוש בעתיד. הקפאת עוברים נמצאה יעילה מאוד והשתפרה משמעותית עם השנים, כאשר שיעורי ההישרות של עוברים מוקפאים דווחו בין 50% ועד 90%. לפני החזרת העוברים, יש לבצע סינכרוניזציה של מחזור המטופלת כך שהעוברים יוחזרו במהלך ההשרשה ברחם- על כן מומלץ מתן אסטרוגן ופרוגסטרון. הקפאת ביציות החלה לצבור תאוצה בעשור האחרון, אולם טרם צברה נתונים מספריים שלא כמו הקפאת עוברים.

הקפאת עוברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם נוצר מספר רב של עוברים המטופלים יכולים לבחור להקפיא עוברים שלא הועברו לרחם. עוברים אלו נשמרים בחנקן נוזלי ויכולים להישמר כך זמן רב. היתרון בכך הוא שאפשר להיכנס שוב להריון מבלי לעבור מחדש את כל מחזור שאיבת הביציות.

הקפאת ביציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לפני מספר שנים הקפאת ביציות כמעט לא הייתה אפשרית בשל קושי טכני להקפיא ביציות בשיטת ההקפאה האיטית. עם כניסתה של שיטת הוטריפיקציה (זיגוג) התאפשר להקפיא ביציות עם סיכוני הישרדות עד כדי 90 אחוזים. שימור פיריון היה מיועד בתחילה לנשים לפני טיפולים אונקולוגים כמותרפים או כריתת שחלות. כיום ניתן לשמור ביציות גם לצורך "שימור פיריון סוציאלי". נשים מעל גיל 30 שטרם מצאו בן זוג או מעוניינות בדחיית הילודה, יכולות לשמור ביציות ובכך לשמור על פוטנציאל הפוריות שלהן לשנים.

הקפאת רקמת שחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקפאת רקמת שחלה נועדה לנשים המעוניינות להאריך את תקופת הפוריות שלהן מעבר לגבולה הטבעי, או נשים לפני טיפול בסרטן, העלול לפגוע בשחלות שלהן.

בעיות אתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאים שנויים במחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הופעת ההח"ג, היא עוררה מחלוקת גם בציבור וגם באקדמיה, במיוחד בתחילת דרכה. כמה מן הנושאים האתיים מעוררי המחלוקת:

 • עקיפת הדרך הטבעית להפריה.
 • יצירת חיים במעבדה.
 • יצירת יותר עוברים מכפי הצורך.
 • השמדת עוברים לא נחוצים.
 • שימוש בטכנולוגיה לא-בדוקה.
 • הליך יקר שרבים אינם יכולים להרשות לעצמם.
 • בזבוז משאבים רפואיים על טיפולים שאינם חיוניים להצלת חיים.
 • הקפאת עוברים ב"לימבו".
 • השמדת עוברים כחלק מתהליך המחקר.
 • אפשרות לברור מבין העוברים על פי תכונותיהם הגנטיות, או (בעתיד) להכניס בהם שינויים גנטיים. ראו גם: בחירת מין היילוד
 • התייחסות לעוברים ולהריון כאל מוצר צריכה.
 • הפריה והולדה לאחר מות האב.‏[4]

פגיעה בתפקידי ההורים המסורתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפריה חוץ גופית מטשטשת את מושג ההורות הביולוגית - אישה יכולה ללדת תינוק מביציות של אישה אחרת ומזרע של גבר שאינו בעלה. עובדה זו מעלה שאלות אתיות ומשפטיות חדשות. שימוש בהח"ג מקל על רווקים, רווקות וזוגות חד-מיניים להקים משפחה, נושא המעורר התנגדות או אי-נוחות בקרב רבים (ראו גם: הורות הומו לסבית).

כמה מקרים זכו לפרסום נרחב:

 • ב-2001 התפרסם מקרה של אישה צרפתייה שהעמידה פנים שהיא נשואה לאחיה, וכך ילדה תינוק מזרעו ומביצית שנתרמה. היו שראו בכך מעין גילוי עריות; אחרים טענו שיכול להיגרם נזק נפשי לילד כשיגדל וישמע על הדרך שבה נוצר. אחרים לא ראו בכך כל בעיה.
 • בכמה מקרים של טעויות מעבדה הרו נשים וילדו תינוקות שנוצרו מגמטות של אחרים, מה שגרם לבעיות משפטיות סבוכות.

הריון בגיל הפסקת הווסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד גיל הפסקת הווסת מהווה גבול טבעי שאחריו אי-אפשר להיכנס להריון, הח"ג מאפשרת לנשים להרות גם בשנות החמישים והשישים לחייהן. טיפול הורמונלי מכין את הרחם שלהן לקליטת הריון, ועוברים נוצרים מביציות של תורמות. נכון להיום האישה המבוגרת ביותר שילדה היא אדריאנה אלייסקו מרומניה, שילדה בהיותה בת 66.

שיקולי דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביהדות, נושא ההפריה החוץ גופית מעלה סוגיות הלכתיות סבוכות, ויש מחלוקת בין פוסקי הלכה האם מותר להשתמש בהליך זה, ובאלו מגבלות. בין השאר עולה בעיה של הוצאת זרע לבטלה, וכן שאלות בנושא זהות ההורים המדויקת (במיוחד כאשר היולדת אינה האם הביולוגית), ממזרות, והאם התהליך הוא בגדר פרייה ורבייה. באופן כללי ניתן לומר כי מרבית הפוסקים נוטים להתיר הפריה חוץ גופית, במיוחד כאשר מדובר בזוג נשוי שאינם נזקקים לזרע, ביצית או פנדקאות של צד שלישי.

הכנסייה הקתולית מתנגדת להפריה חוץ גופית באופן גורף, ורואה בעקרות קריאה מצד האל לאמץ ילדים. מלבד זאת, הכנסייה הקתולית רואה בעוברים בני-אדם לכל דבר, ומתנגדת להשמדתם.

מגבלות חוקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות רבות הטילו מגבלות חוקיות על הפריה חוץ גופית בתחומים שונים, ביניהם: מספר הביציות המופרות, מספר העוברים המועברים לרחם, אפשרות שימוש בתרומת ביציות או תאי זרע, ואפשרות ההקפאה. בישראל, נהוג לאשר רק לנשים נשואות לקבל תרומת ביצית‏[5] אולם ביוני 2011 פסק בית המשפט המחוזי בירושלים כי בית חולים חייב לאפשר הליכי הפריה חוץ גופית באשה שאיננה נשואה, מזרע של גבר שנשוי לאשה אחרת, מבלי ליידע את אשתו של הגבר הנשוי או לבקש את התייחסותה‏[6]. עוברים שנוצרו מזרע ומביצית של זוג שהתגרש אפשר להשתיל רק בהסכמת הבעל.‏[7] אין להקפיא ביציות למשך יותר מעשר שנים.‏[8]
ישראל תומכת בילודה באמצעות הפריית מבחנה שכן גם בני זוג שאינם נשואים רשאים לקבל טיפול בהפריית מבחנה, ובתנאי שיחתמו על הסכם מיוחד אשר תוכנו מוכתב על ידי משרד הבריאות, והכולל בעיקר הסכמות מראש מה יעשה בחומר הגנטי המשותף במקרה שאחד הצדדים משנה את דעתו ואינו מעוניין עוד להמשיך בתהליך או נפטר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.