בדיקת היריון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תכשיר לבדיקת היריון — שני פסים מצביעים על תוצאה חיובית להריון.

בדיקת היריון היא בדיקה המשמשת לקביעה האם אישה נמצאת בהיריון.

קיימים ממצאים שמעידים על ניסיונות לבדיקות היריון כבר בתרבויות של יוון העתיקה ומצרים העתיקה[1][2] . בדיקות היריון מודרניות מחפשות בדגימה מהשתן או מהדם אחר סימנים כימיים המאפיינים מצב של היריון. הראשון מבין הסימנים מאפייני ההיריון שהתגלה הוא הגונדוטרופין כוריוני אנושי או hCG, נתגלה בשנת 1930 שהוא מיוצר על ידי השיליה. בדיקת ה-hCG הראשונה בוצעה באמצע שנות ה-70 של המאה ה-20. למרות שהגונדוטרופין כוריוני אנושי הוא סימן אמין לגילוי היריון, הרי שלא ניתן להבחין בו בשבועות ההיריון הראשונים, עובדה הגורמת לתוצאות שליליות שקריות כאשר הבדיקה מתבצעת בשלב מוקדם מדי.[3] דרך נוספת לגילוי היריון היא בדיקת אולטרה סאונד להיריון והבדיקה הראשונה מסוג זה בוצעה בשנות ה-60 של המאה ה-20.

בדיקות מודרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכשיר לבדיקת היריון

הבדיקה שמניבה תוצאות באופן המהיר ביותר לאחר ההפריה היא בדיקת האנזים לפקטור היריוני מוקדם (EPF). הפקטור ההיריוני המוקדם ניתן לאבחון באמצעות דגימת דם 48 שעות לאחר ההפריה, אך בדיקה זו נחשבת יקרה ודורשת זמן.

רוב הבדיקות הכימיות לגילוי היריון נעזרות בנוכחות של בטא-יחידות משנה של גונדוטרופין כוריוני אנושי לקביעת התוצאה.[4]בדיקה זו תיתכן בדם או בשתן, בתזמון של לפחות שישה או תריסר יום מזמן ההפריה[5]. כמות ההורמון באשה לא בהריון היא אפסית. החל מרגע ההפריה הכמות מתחילה להכפיל את עצמה כל יומיים. רוב ערכות הבדיקה הביתיות מתחילות לסמן הריון בכמות של מעל ל-25, כמות שאליה מגיעים בימים שהאשה אמורה לקבל וסת. ישנם סוגים שונים של בדיקות ביתיות עם מידת רגישות שונות. יש בדיקות שמעריכות את גיל ההריון, לפי כמות ההורמון בשתן. ניתן להבחין בשק הריון כשהבטא מגיעה לסביב ה1000. אחרי שההריון מאובחן באולטרסאונד, מפסיקים לעקוב אחרי הבטא.

בדיקת אולטרה סאונד להיריון מסוגלת להבחין בשק ההיריוני לאחר ארבעה שבועות וחצי ובשק החלמון לאחר חמישה שבועות. העובר מובחן וניתן למדידה בתזמון של חמישה שבועות וחצי. פעימות הלב מובחנות לאחר שישה שבועות היריון.

דיוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירה שיטתית שפורסמה בשנת 1998 הוכיחה שבדיקות היריון ביתיות המבוצעות על ידי טכנאים מנוסים, בעלות אחוזי דיוק קרובים (97.4%) לבדיקה מקצועית הנעשית במעבדה. לעומת זאת, כאשר הבדיקות מתבצעות על ידי הצרכנים, אחוזי הדיוק נמוכים בהרבה (75%). שימוש בלתי הולם בבדיקה יכול לגרום גם לתוצאות חיוביות שקריות וגם לתוצאות שליליות שקריות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בדיקת היריון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ahmed Shafik and Waseem R. Elseesy, Medicine in Ancient Egypt. Medicine Across Cultures (2003), Vol. 3, pp. 27-47.
  2. ^ Eric Jauniaux, An introduction to reproduction in pharaonic Egypt. Reproductive BioMedicine Online 2001;2: 106-112.
  3. ^ בדיקת הריון: 5 טעויות שנשים עושות בזמן בדיקת הריון ביתית, באתר mako, ‏2016-01-05
  4. ^ בדיקת הריון ביתית: איך היא בדיוק עובדת?, באתר ynet, ‏2013-02-12
  5. ^ בדיקת הריון ביתית, באתר www.clalit.co.il