יוסף דלה ריינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יוסף דלה ריינה
כינוי דלה ריינה
מקום קבורה צפת
מקום פעילות צפת, ספרד, צפון אפריקה
השתייכות מקובלי ספרד, ראשונים
תחומי עיסוק קבלה מעשית, משיח
תפקידים נוספים מקובל
תלמידיו 5 תלמידים במעשה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי יוסף דלה-ריינה היה מקובל בן המאה ה-15 שחי בספרד או בצפון אפריקה, ועסק בקבלה מעשית. לפי המסופר, ניסה בעזרת ידיעותיו בקבלה להחיש את הגאולה.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורות חייו נשארו תמיד כתעלומה, והוא ידוע בעיקר בזכות סיפור מעשה שעוסק בו.

מעשה יוסף דלה ריינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעשה הוא סיפור שמקורו הקדום ביותר הוא ספרו של ר' אברהם בן אליעזר הלוי, "אגרת סוד הגאולה". הסיפור הופיע בנוסחאות שונות גם בכתביהם של ר' משה קורדובירו ור' חיים ויטאל. הנוסח הנפוץ ביותר הוא של "המעתיק" שלמה נאוארו, יהודי מומר, ששינה והוסיף על הסיפור כיד דמיונו הטובה. בדרכו הלכו גם סופרים ומחזאים במאה העשרים כש"י עגנון, צבי הירש סקלר, המשורר יעקב כהן ועוד. הרב אברהם כלפון פרסם גם הוא את הסיפור בספרו מעשה צדיקים.

המעשה מספר בצבעוניות רבה כיצד הרב דלה ריינה ניסה להביא את קץ הגלות על ידי הריגתו של סמאל, המזוהה כשטן או כמלאך רשע, באמצעות השמות הקדושים. דלה ריינה לא שמע למלאכים שהזהירוהו. בסופו של דבר הצליח סמאל לפתות[1] את דלה ריינה והוא הצטרף אל הסטרא אחרא.

לגבי סופו של דלה ריינה חלוקות הדעות, יש אומרים שמת כיהודי ויש האומרים שהמיר את דתו, אחרים מספרים שנשא לאשה את לילית או שאיבד עצמו לדעת.

המקורות הידועים הקדומים ביותר לסיפור נמצאים ב"ספר המשיב", חיבור העוסק בגילויים על פי מגיד, שהתחבר בספרד לפני הגירוש, ובו גם השבעות להורדת סמאל ומשרתו אמון מנוא לצורך הכנעתם. בספר זה כבר קיים אזכור לאדם בשם ר' יוסף שעסק בדברים אלו, אך הסיפור המלא אינו מופיע בו עדיין. יש המשערים שהאגדה על דלה ריינה התחברה על סמך דברים אלו שבספר המשיב, כדי לנחם את העם שלא יתייאשו מן התקווה לגאולה בעקבות גירוש ספרד, וכדי לתת מענה לסיבת עיכוב הגאולה[2][3]

מסופר על האר"י כי פעם פגש בכלב שחור שהזדהה כיוסף דלה ריינה, שהתחנן לו שיביא לו תיקון.

קברו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב משה ריישר בספרו שערי ירושלים מתאר את קברו של רבי יוסף בבניין ישן בצפת קרוב לקבר רבי דוסא בן הרכינס: "צפת כשהולכין מהעיר לעבר השני מההר למזרחו יש בנין ישן ואומרים כי היא קבר רבי יוסף דילה ריינה אשר רצה להביא את המשיח..."

ישנה עוד מסורת בפי אנשי צפת שקברו של יוסף דלה ריינה נמצא ליד בית הכנסת של רבי יוסף קארו, בחלקה נטושה שאין עליה כל ציון[4], לא ידוע האם כוונתו של ר' משה ריישר הייתה למקום זה.

הנצחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיים רחוב על שמו בשיכון דן בתל אביב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גרשם שלום, למעשה ר' יוסף דילה רינה, "ציון", 1933, ספר ה"א.
  • "מעשה ר' יוסף דילה רינה במסורת השבתאית", בתוך: זלמן שזר, אורי דורות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הס"מ התחנן לו שיתן לו לאכול, וסירב, ולבסוף ביקש שיתן לו לפחות מעט קורט לבונה שהייתה בידו להריח בה, ונתפתה לו והביא לו ממנה, ונחשב לו כמקטיר לעבודה זרה, ובכך כשל ויכל לו הס"מ והתגבר עליו וכו'. בסיבת נפילתו, הביא ב'מבשר טוב' בשם ספר 'בן גרני' (פ' תזריע להגאון ר' יוסף ישראל דייטש אב"ד יארמוט), מה ששמע מאביו הגאון בעל 'גורן לדוד', שאמר בשם ה'חתם סופר' רבו ז"ל, שהבשמים שנתן לס"מ להריח היינו שעלה במחשבת ר' יוסף [הרהור גאוה] 'היאך יוודע לבני העולם שהוא הביא את הגאולה', ועל ידי מחשבה זו נתבטל הכל", עכ"ל. ובאוצר הגדולים [שם] הביא מעי"ז בשם תלמידי הבעש"ט. וכך אכן מדויק מהלשון 'וישמע ר' יוסף והתחיל לזוח דעתו עליו, ויאמר: מי האמין לשמועתינו שהיו אומרים שלא יעלה בידינו, והנה זה היום ישמחו השמים כו' ע"כ. הרי שכשל במעט גאוה.
  2. ^ גרשום שלום, למעשה ר' יוסף דילה ריינה, עין חד"ה - חכמה דעה היסטוריה, מחקרים בתולדות עם ישראל והגותו מוגשים לשצ"א אלטמאן, אלאבאמה תשל"ט, עמ' קג
  3. ^ משה אידל, "ספונות: ספר שנה לחקר קהילות ישראל במזרח" יז עמ' 185–266
  4. ^ זאב וילנאי, "אנציקלופדיה אריאל", כרך ע-ק, עמודה 6387