יוסף דלה ריינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יוסף דלה ריינה היה מקובל בן המאה ה-15 שחי בספרד או בצפון אפריקה. עסק בקבלה מעשית, שניסה על פי המסופר להחיש את הגאולה.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורות חייו נשארו תמיד כתעלומה וידוע בעיקר בזכות סיפור המעשה העוסק בו.

מעשה יוסף דלה ריינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעשה יוסף דלה ריינה הנו סיפור שמקורו הקדום ביותר הוא ספרו של ר' אברהם בן אליעזר הלוי, "אגרת סוד הגאולה". הסיפור הופיע בנוסחאות שונות גם בכתביהם של ר' משה קורדובירו ור' חיים ויטאל. הנוסח הנפוץ ביותר הוא של "המעתיק" שלמה נאוארו, יהודי מומר, ששינה והוסיף על הסיפור כיד דמיונו הטובה. בדרכו הלכו גם סופרים ומחזאים במאה העשרים כש"י עגנון, צבי הירש סקלר, המשורר יעקב כהן ועוד.

המעשה מספר בצבעוניות רבה כיצד המקובל ר' יוסף דלה ריינה רצה להביא את קץ הגלות על ידי הריגתו של סמאל, המזוהה כשטן או כמלאך רשע, באמצעות השמות הקדושים. דלה ריינה לא שמע למלאכים שהזהירוהו. בסופו של דבר הצליח סמאל לפתות את דלה ריינה והוא הצטרף אל הסטרא אחרא.

לגבי סופו של דלה ריינה חלוקות הדעות, יש אומרים שמת כיהודי ויש האומרים שהמיר את דתו, אחרים מספרים שנשא לאשה את לילית או שאיבד עצמו לדעת.

המקורות הידועים הקדומים ביותר לסיפור נמצאים ב"ספר המשיב", חיבור העוסק בגילויים על פי מגיד, שהתחבר בספרד לפני הגירוש, ובו גם השבעות להורדת סמאל ומשרתו אמון מנוא לצורך הכנעתם. בספר זה כבר קיים אזכור לאדם בשם ר' יוסף שעסק בדברים אלו, אך הסיפור המלא אינו מופיע בו עדיין. יש המשערים שהאגדה על יוסף דלה ריינה התחברה על סמך דברים אלו שבספר המשיב כדי לנחם את העם שלא יתייאשו מן התקווה לגאולה בעקבות גירוש ספרד, וכדי לתת מענה לסיבת עיכוב הגאולה[1][2]

מסופר על האר"י כי פעם פגש בכלב שחור שהזדהה כיוסף דלריינה, שהתחנן לו שיביא לו תיקון.

קברו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב משה ריישר בספרו שערי ירושלים מתאר את קברו של רבי יוסף בבניין ישן בצפת קרוב לקבר רבי דוסא בן הרכינס: "צפת כשהולכין מהעיר לעבר השני מההר למזרחו יש בנין ישן ואומרים כי היא קבר רבי יוסף דילה ריינה אשר רצה להביא את המשיח..."

ישנה עוד מסורת בפי אנשי צפת שקברו של יוסף דלה ריינה נמצא ליד בית הכנסת של רבי יוסף קארו, בחלקה נטושה שאין עליה כל ציון[3], לא ידוע האם כוונתו של ר' משה ריישר הייתה למקום זה.

הנצחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיים רחוב על שמו בשיכון דן בתל אביב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גרשם שלום, למעשה ר' יוסף דילה רינה, "ציון", 1933, ספר ה"א.
  • "מעשה ר' יוסף דילה רינה במסורת השבתאית", בתוך: זלמן שזר, אורי דורות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גרשום שלום, למעשה ר' יוסף דילה ריינה, עין חד"ה - חכמה דעה היסטוריה, מחקרים בתולדות עם ישראל והגותו מוגשים לשצ"א אלטמאן, אלאבאמה תשל"ט, עמ' קג
  2. ^ משה אידל, "ספונות: ספר שנה לחקר קהילות ישראל במזרח" יז עמ' 185–266
  3. ^ זאב וילנאי, "אנציקלופדיה אריאל", כרך ע-ק, עמודה 6387