יורגן שטרופ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יורגן שטרופ במעצר בעת משפטי דכאו
שטרופ בעת המשפט בפולין

יורגן שטרוֹפ (26 בספטמבר 1895 - 6 במרץ 1952) (Jürgen Stroop) – מחריבו של גטו ורשה בתור מפקד האס אס והמשטרה במהלך מרד גטו ורשה, וכן אס אס גרופן פיהרר וגנרל בוואפן אס אס ובמשטרת גרמניה הנאצית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוזף שטרופ נולד בדטמולד, גרמניה, לאב שוטר. שטרופ זכה רק להשכלה בסיסית, ובשאר הזמן עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה עבד למחייתו. כאשר היה בן 19, פרצה מלחמת העולם הראשונה והוא מיהר להתנדב לכוחות הגרמניים. בצבא עצמו הגיע עד דרגת המש"ק של סגן סמל סגל (מקביל פחות או יותר לסמל ראשון). עם סיום המלחמה חזר שטרופ לעבודתו הקודמת במנהל המקרקעין.

ב-1932 הצטרף שטרופ לשורות המפלגה הנאצית והאס אס. ב-1933 החלה הנסיקה בקריירה הפוליטית שלו, והוא מונה למפקד כוחות הסיוע של משטרת גרמניה. בתוך שנה הוא הועלה מדרגת אוברשארפיהרר (סמל) להאופט שטורמפיהרר (סרן). בעקבות הקידום שירת במפקדות האס אס במינסטר ובהמבורג. באביב 1938 הוא קודם בשנית, לדרגת שטאנדרטן פיהרר (אלוף משנה). לאחר הפלישה לפולין ופרוץ מלחמת העולם השנייה, הוצב שטרופ כמפקד כוחות האס אס בעיירה במרכז פולין. במאי 1941 הוא שינה את שמו הפרטי מיוזף ליורגן, לזכר בנו הראשון, יורגן, שנפטר חמישה ימים לאחר לידתו בשנת 1933. קודם לכן אשתו ילדה את בתו רנטה ובשנת 1936 נולד בנו אולאף.

באפריל 1943, לאחר פעולותיו המוצלחות נגד פרטיזנים בברית המועצות, מונה שטרופ על ידי היינריך הימלר למפקד האס אס והמשטרה במחוז ורשה והועלה לדרגת גרופן פיהרר.

במהלך כהונתו כמפקד המחוז, פרץ בגטו מרד. תגובתו הייתה הרסנית למורדים: לאחר שראה כי ההתנגדות היהודית קשה, החליט שטרופ לשרוף את הגטו עד היסוד, בניין אחר בניין. בפעולות שיזם נהרגו אלפים מהיהודים ששרדו בגטו. ב-16 במאי 1943 שלח שטרופ הודעה למפקדו פרידריך וילהלם קריגר שכללה דו"ח מסכם על חיסול הגטו אשר נקרא: 'Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr' ('הרובע היהודי בורשה איננו עוד').‏[1][2]

לאחר דיכוי המרד מונה שטרופ לתפקיד דומה ביוון, תפקיד שמילא בין ספטמבר לנובמבר 1943. עד סיום הקרבות היה מפקד כוחות המשטרה והאס אס באזור הריין.

לאחר מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטרופ הועמד לדין במסגרת משפטי דכאו, נמצא אשם בפשעי מלחמה, על הוצאתו להורג של שבוי מלחמה, ונידון למוות. לאחר תום משפטו הוא הוסגר לפולין כדי לעמוד לדין על חיסול גטו ורשה ונידון למוות בבית המשפט המחוזי בוורשה, ב-23 ביולי 1951. הוא הוצא להורג בוורשה ב-6 במרץ 1952.

בעת חקירתו של שטרופ בפולין, חלק עמו את תא המאסר אסיר פוליטי פולני בשם קאזימיז' מוצ'ארסקי. הוא ניהל שיחות ארוכות עם שטרופ ולאחר שחרורו העלה אותן על הכתב בספרו "שיחות עם תליין", המנסה לחדור לנבכי נפשו של רוצח המונים.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]