יקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף יקים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "יקים" מפנה לכאן. לערך העוסק בקהילת יהודי גרמניה, ראו יהדות גרמניה.

יֶקֶה הוא כינוי שמקורו ביידיש, אשר התייחס במקור ליהודי גרמניה, וכן גם ליהודים מן המרחב דובר השפה הגרמנית, שאימצו לכאורה את השפה, את אורח החשיבה, הרגלי החיים והמזג של דוברי גרמנית במרכז אירופה. מאוחר יותר בארץ ישראל, הפכה המילה מכינוי כללי לכינוי לאדם בעל נימוסים, דייקנות, נוקשות והיעדר חוש הומור, שתואמות את הסטריאוטיפ של היקה[1].

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות תאוריות שונות לגבי מקור הכינוי. אחת המפורסמות שבהן גורסת כי מקור הכינוי הוא מהמילה Jacke (ז'קט בגרמנית) אשר ככל הנראה נוצר במהלך המאה ה-19 בשל ההבדלים התרבותיים בלבוש שהתפתחו בקרב יהודי מערב אירופה, אשר החליפו את המעילים הארוכים המסורתיים בז'קטים קצרים, בעוד שיהודי מזרח אירופה נהגו ללבוש בגדים ארוכים יותר.

לפי תאוריה נוספת מקור המילה במילה Jeck בדיאלקט של דרום גרמניה (וכן בכמה ניבים של יידיש), שפירושה "משוגע" או "מוזר"[2].

הכינוי השתרש בארץ ישראל במהלך שנות ה-30 של המאה ה-20 בעקבות גל העלייה מגרמניה ולא אחת שימש כמילת גנאי, בעיקר בצירוף "יקה פוץ'" (=יקה טיפש), והיו אף שטענו בהלצה כי פירוש הכינוי הוא למעשה ראשי תיבות של יהודי קשה-הבנה (או יהודי קשה-הומור).

היקה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילון בן יהודה שטראסה - ייקית מדוברת בארץ ישראל
  • העלייה החמישית נקראה לעיתים גם "עליית היקים", משום שיהודי גרמניה היו מרכיב חשוב בגל עלייה זה. רבים מהם התיישבו באזור רחוב בן יהודה בתל אביב, שקיבל את הכינוי "בן יהודה שטראסה". המאבק שניהלו כדי לדבר בעברית הפיק ניב המכונה "ייקית", שאף תועד ב"מילון בן יהודה שטראסה - ייקית מדוברת בארץ ישראל" משנת 2012[3].
  • שמו העברי של כתב העת "יקינתון MB", שיוצא לאור על ידי ארגון יוצאי מרכז אירופה, מרמז לכינוי 'יקים' לעולי גרמניה, בצירוף המילה 'עיתון'. הארגון אף מעניק תואר "יקה לשם כבוד". (בין זוכי התואר, עופר אדרת ויוסי אלפי)[4].

קהילות דתיות עכשוויות של יקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילות קטנות ששומרות על מנהגי היקים, יוצאי יהדות גרמניה, קיימות כיום בשווייץ, מזרח צרפת (אלזס ולורן) ולוקסמבורג. קהילה משמעותית נמלטה מפרנקפורט לאחר ליל הבדולח ועברה לוושינגטון הייטס בניו יורק, שם הקימו את בית הכנסת עדת ישורון שדבק במנגינות ובנוסח היקי. קהילה הוקמה גם בקיבוץ חפץ חיים בישראל, וכן שמרו על מנהגי היקים בקהילת בנין ציון ברחביה עד שנסגר בתשס"ד.[5] בשנים האחרונות נפתחו בארץ על ידי מכון מורשת אשכנז מספר קהילות הממשיכות את מנהג יהדות גרמניה כשאחת הבולטות שבהן היא קהל עדת ישורון בירושליםרמות), בראשות הרב יהודה גנס, אשר אף התחילה בפרויקט לשימור מנגינות ונוסח התפילה בגרמניה. קהילה נוספת בירושלים קיימת בשכונת בית וגן. קהילות נוספות נמצאות בבני ברק, בביתר עילית, בחיפה ובקריית ספר.[6]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רוביק רוזנטל, מילון הסלנג המקיף, הוצאת כתר, 2005, עמ' 167
  2. ^ GECK, במילון הגרמני של וילהלם ויאקוב גרים.
  3. ^ עופר אדרתלך תבין ייקים || 80 שנה אחרי שעלו לארץ, יוצא לאור המילון הייקי הראשון, באתר הארץ, 24 באוגוסט 2012
  4. ^ עופר אדרת : "ייקה של כבוד" בעיתון הארץ, באתר מכון גתה
  5. ^ ראובן גפני, ‫מקדש מעט : בתי כנסת מוכרים ונסתרים בירושלים : שערי חסד, רחביה, קריית שמואל, טלביה, ירושלים תשס"ד, עמ' 47 ואילך.
  6. ^ רשימה המלאה של קהילות שהוקמו על ידי מכון מורשת אשכנז נמצא באתר שלהם.