ישיבת חומש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו ישיבת הר שלום.png

ישיבת הר שלום נוסדה ביישוב חומש בשנת 2002 על ידי הרב מרדכי גנירם בשם ישיבת חומש. הישיבה הוקמה כשלוחה של ישיבת ברכת יוסף ופעלה עד לתום תוכנית ההתנתקות. לאחר הפינוי מחומש עברה הישיבה למצפה אשתמוע ואת מקומה ביישוב חומש החליפה ישיבת חומש המתחדשת בראשות הרב אלישמע כהן.

ישיבת הר שלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה נקראת על שם שלום (שולי) הר מלך, שנרצח על ידי מחבלים והיה בין מקימי הישיבה. הישיבה נוסדה ביישוב חומש באלול התשס"ב על ידי הרב אליקים לבנון והרב מרדכי גנירם, כשלוחה של הישיבה הגבוהה באלון מורה. המניע להקמת הישיבה בחומש היה חיזוק היישוב אחרי גל הטרור שפקד אותו. ראש הישיבה, הרב גנירם, בוגר ישיבת קדומים וישיבת אלון מורה, סבור כי "הצלחנו באותה תקופה לחזק את היישוב, כאשר האווירה בחומש השתנתה ועלינו למספר של 53 משפחות מתוכן 16 שבאו לחומש בעקבות הישיבה"[1].

אחרי הפינוי מחומש עברה הישיבה למצפה אשתמוע. שר הביטחון אהוד ברק אישר ביולי 2008 את מעמדה בתור ישיבת הסדר[2]. האישור מקנה לישיבה החדשה מעמד עצמאי ואפשרות לגיוס תלמידים ל"מסלול ההסדר". הבקשה נבדקה על ידי ועדת רבנים של איגוד ישיבות ההסדר, הישיבה עמדה בקריטריונים התורניים והמנהליים המנחים את ישיבות ההסדר ואושרה על ידי שר הביטחון. ישיבת "הר שלום" באשתמוע מציעה תוכנית המאפשרת לשלב לימוד תורה ועיסוק בחקלאות. תלמידי הישיבה עובדים גם עם הנוער ביישוב הסמוך שמעה. בישיבה לומדים 55 תלמידים מכל רחבי הארץ. בי"ב תמוז תשס"ח חנכה הישיבה את מבנה הקבע הראשון במקומה החדש.

ב-2013 הוחלף ראש הישיבה הרב גנירם ברבנים איציק אמיתי ואיציק אידלס ובמקביל הישיבה קיבלה תפנית לישיבת הסדר רגילה על גבול מכינה. באוגוסט 2020 נפטר ראש הישיבה הרב איציק אידלס[3]. במקומו מונה לראש ישיבה הרב חיים גרוס מטנא עמרים[4].

ישיבת חומש המתחדשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשס"ז הקימו מחדש את הישיבה בחומש הרב אלישמע כהן מרבני ישיבה קטנה מורשה וממקימי המאחז חרשה יחד עם בני גל תושב המאחז גבעת אסף ומראשי חומש תחילה אליהם הצטרפו גרעין של שלושה-ארבעה בחורים שביקש להקים מחדש ובאופן קבוע את הישיבה בחומש. הגרעין מנה ברובו בחורים שהגיעו מהישיבה הגבוהה בבית-אל, ואליהם הצטרפו בהמשך בחורים מישיבות נוספות. כיום לומדים בישיבה כ -50 בחורים ואברכים. מלבד ראש הישיבה הרב אלישמע כהן מלמדים הרב מאיר גולדמינץ לשעבר ר"מ בישיבת שלום בניך וראש ישיבת חוות גלעד, והרב דוד דודקביץ. הישיבה פועלת מרבית הזמן על חורבות חומש ובמקצת הזמן לומדת במבנה קבע ביישוב שבי שומרון[5]. הישיבה ממשיכה את האידאולוגיה של ישיבת מרכז הרב וחלק מהרבנים, כולל הרב אלישמע כהן והרב מרדכי גרוס, הם בוגרי ישיבה זו. יחד עם זאת, ייחודה של הישיבה הוא שילוב מצוות יישוב ארץ ישראל והחסידות תוך קשר לתלמידי חכמים שאינם מחוגי מרכז הרב כגון הרב יצחק גינזבורג.

הישיבה פונתה ונהרסה בידי כוחות הביטחון פעמים רבות, אך בכל פעם היא שבה לאחר מכן ונאחזת שוב במקום, אחד הפינויים האחרונים היה בראשית כסלו ה'תשפ"א ובמהלכו חיללו המפנים את ארון הקודש שבישיבה וספרי קודש אחרים. המעשה גונה על ידי הרב הראשי דוד לאו[6] וראש מועצת שומרון יוסי דגן שדרש לפתוח בבדיקה[7].

באייר תשפ"א שוב הרסו כוחות הביטחון את בית המדרש והפנימיות, ואף בתים של משפחות שעברו לגור בחומש[8].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]