לדלג לתוכן

ישיבת חומש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ישיבת חומש המתחדשת היא ישיבה בראשות הרב אלישמע כהן השוכנת בחומש ומהווה את סמל המאבק לביטול חוק ההתנתקות, וחזרה ליישובי גוש קטיף וצפון השומרון שפונו בתוכנית ההתנתקות. ב-2023 עברה הישיבה למבנה קבע בחומש בעקבות ביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון.[1]

משנת 2002 ועד לביצוע תוכנית ההתנתקות ב-2005 פעלה ביישוב שלוחה של ישיבת ברכת יוסף בשם ישיבת הר שלום בשם ישיבת חומש. לאחר הפינוי מחומש עברה הישיבה למצפה אשתמוע.

ישיבת הר שלום

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סמליל הישיבה

הישיבה קרויה על שם שלום הר מלך, שנרצח בפיגוע ירי בכביש אלון סמוך לכפר אל-מועייר בא' באלול תשס"ג, 29 באוגוסט 2003, אשר היה בין מקימי הישיבה.[2] הישיבה נוסדה ביישוב חומש באלול ה'תשס"ב על ידי הרב אליקים לבנון והרב מרדכי גנירם, כשלוחה של ישיבת ברכת יוסף באלון מורה. המניע להקמת הישיבה בחומש היה חיזוק היישוב אחרי שהאינתיפאדה השנייה גרמה להיחלשותו. ראש הישיבה, הרב גנירם, בוגר ישיבת קדומים וישיבת אלון מורה, אמר כי "הצלחנו באותה תקופה לחזק את היישוב, כאשר האווירה בחומש השתנתה ועלינו למספר של 53 משפחות מתוכן 16 שבאו לחומש בעקבות הישיבה".

לאחר ההתנתקות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך תוכנית ההתנתקות, פונה היישוב חומש והישיבה עברה למצפה אשתמוע. שר הביטחון אהוד ברק אישר ביולי 2008 את מעמדה כישיבת הסדר.[3] ישיבת "הר שלום" באשתמוע מציעה תוכנית המאפשרת לשלב לימוד תורה ועיסוק בחקלאות. תלמידי הישיבה עובדים גם עם הנוער ביישוב הסמוך שמעה. בישיבה לומדים 55 תלמידים מכל רחבי הארץ. בי"ב תמוז תשס"ח חנכה הישיבה את מבנה הקבע הראשון במקומה החדש.

ב-2013 הוחלף ראש הישיבה הרב גנירם ברבנים איציק אמיתי ואיציק אידלס ובמקביל הישיבה קיבלה תפנית לישיבת הסדר רגילה על גבול מכינה. באוגוסט 2020 נפטר ראש הישיבה הרב איציק אידלס[4] במקומו התמנה לראש ישיבה הרב חיים גרוס, תושב טנא עומרים.[5].

ישיבת חומש המתחדשת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ראש הישיבה, הרב אלישמע כהן

בשנת תשס"ז הקים מחדש את הישיבה בחומש הרב אלישמע כהן מרבני ישיבה קטנה מורשה וממקימי היישוב חרשה, יחד עם בני גל תושב היישוב גבעת אסף ומראשי חומש תחילה. אליהם הצטרפו גרעין של שלושה-ארבעה בחורים שביקשו להקים מחדש ובאופן קבוע את הישיבה בחומש. הגרעין מנה ברובו בחורים שהגיעו מהישיבה הגבוהה בבית-אל, ואליהם הצטרפו בהמשך בחורים מישיבות נוספות. כיום לומדים בישיבה כ-50 בחורים ואברכים.

מלבד ראש הישיבה הרב אלישמע כהן מלמדים: הרב שמחה שטטנר, הרב מנחם בן-שחר (בנו של הרב יצחק בן-שחר), הרב יובל חסיד, הרב גדי בן-זמרה - ראש אולפנה במעלה לבונה, הרב אלישע צור ר"מ בישיבה הגבוהה נחלת ישראל. בעבר לימדו בישיבה גם הרבנים: הרב מאיר גולדמינץ לשעבר ר"מ בישיבת שלום בניך כיהן גם כראש ישיבת חוות גלעד, הרב דוד דודקביץ, והרב מרדכי גרוס - ר"מ בישיבת הגולן. מנהל הישיבה, הוא שמואל וונדי בוגר הישיבה.

הישיבה לומדת במבנים זמניים על חורבות היישוב ההרוס חומש יש לישיבה גם מבנה קבע ביישוב שבי שומרון, שבעבר היו לומדים בו לפרקים[6]. אך מקיץ ה'תשע"ט הישיבה שוכנת בקביעות ביישוב חומש.

הישיבה ממשיכה את האידאולוגיה של ישיבת מרכז הרב וחלק מהרבנים, כולל ראש הישיבה - הרב אלישמע כהן, הם בוגרי ישיבה זו. עם זאת, ייחודה של הישיבה הוא שילוב מצוות יישוב ארץ ישראל והחסידות תוך קשר לתלמידי חכמים שאינם מחוגי מרכז הרב כגון הרב יצחק גינזבורג.

הישיבה פונתה ונהרסה בידי כוחות הביטחון פעמים רבות, אך בכל פעם היא שבה לאחר מכן ונאחזת שוב במקום, אחד הפינויים האחרונים היה בראשית כסלו ה'תשפ"א ובמהלכו חיללו המפנים את ארון הקודש שבישיבה וספרי קודש אחרים. המעשה גונה על ידי הרב הראשי דוד לאו[7] וראש מועצת שומרון יוסי דגן שדרש לפתוח בבדיקה[8].

ב-30 באפריל 2020, אייר תש"פ, נהרסו שוב בית המדרש והפנימיות, ואף בתים של משפחות שעברו לגור בחומש[9].

באור[10] לט' בסיוון תשפ"ג (29 במאי 2023), בעקבות התיקון בחוק ההתנתקות ב-21 במרץ 2023, הוקם בחומש מבנה עבור הישיבה[11].

פיגוע הירי בחומש

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – פיגוע הירי בחומש

בליל 16 בדצמבר 2021, בפיגוע ירי שכוון אל עבר תלמידי הישיבה אשר נסעו מהישיבה אל שבי שומרון, נרצח יהודה דימנטמן (נכדו של הרב משה דימנטמן), אברך בישיבה, ונפצעו שניים נוספים באורח בינוני וקל[12]. ההלויה של יהודה דימנטמן יצאה מישיבת חומש על אף ניסיון המשטרה למנוע הגעה לחומש. מאות אנשים עקפו את המחסום ברגל.

בליל 19 בדצמבר הקים צה"ל מחסום מאולתר בדרך לחומש בכדי למנוע הגעת יהודים ליישוב. בישיבת חומש דחו את הודעת דובר צה"ל, לפיה כוחות הביטחון הותקפו בט"ו טבת התשפ"ב (19 בדצמבר 2021) ביישוב: "דובר צה"ל ובני גנץ שופכים את דמם בשקרים מכוערים"[13].

בי"ח טבת (22 בדצמבר) ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן עוכב במהלך בדיקה במחסום חיזמא וזומן לחקירה בחשד להפרת חוק ההתנתקות. בהתערבות יוסי דגן נמנעה המשטרה מלעצור את הרב[14].

לאחר הפיגוע הצהיר שר התפוצות נחמן שי שיש להשאיר את הישיבה במקום[15].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ היסטוריה: באישון לילה הועתקה הישיבה בחומש לאדמות מדינה, באתר ערוץ 7, 29 במאי 2023
 2. ^ עוזי ברוךברק אישר הקמת ישיבה באשתמוע, באתר ערוץ 7, 17 ביולי 2008
 3. ^ קובי נחשוני, ישיבת ההסדר מחומש חוזרת בהר-חברון, באתר ynet, 17 ביולי 2008
 4. ^ גיא עזרא, ברוך דיין האמת: הרב יצחק אידלס הלך לעולמו חדשות סרוגים, 09.08.20.
 5. ^ אתר ישיבת אשתמוע
 6. ^ חגית רוזנבאוםישיבת חומש - ישיבת קבע, באתר ערוץ 7, 4 באפריל 2014, ריאיון עם אברכי ואברכיות הישיבה בעיתון בשבע
 7. ^ הרב לאו מוחה על חילול ארון הקודש בחומש, באתר ערוץ 7
 8. ^ כוחות ביטחון הרסו את ישיבת חומש, באתר ערוץ 7
 9. ^ שוב: הרס הישיבה בחומש, באתר ערוץ 7
 10. ^ אוֹר-לְ, באתר האקדמיה ללשון העברית
 11. ^ דיגיטל 14, במהלך הלילה – התמקמה ישיבת חומש במשכנה הקבוע, באתר עכשיו 14, 29 במאי 2023
  ניר דבורי, ‏ישיבת חומש התמקמה מחדש ללא קבלת אישורים; גורמי ביטחון ל-N12: "זה עלול להצית את השטח", באתר ‏מאקו‏, 29 במאי 2023
 12. ^ הנרצח בפיגוע ליד חומש: יהודה דימנטמן הי"ד, באתר ערוץ 7, 16 בדצמבר 2021
 13. ^ גיא עזרא, ‏ישיבת חומש על דובר צה"ל: "שקרים חמורים; תתביישו", באתר "סרוגים", 19 בדצמבר 2021
 14. ^ ראש ישיבת חומש נעצר בחשד להפרת חוק ההתנתקות - ושוחרר, באתר ערוץ 7
 15. ^ שר התפוצות: “את חומש צריך לפנות, את הישיבה צריך להשאיר”, באתר המחדש