ליידי בוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נונג טום היא אולי הליידי בוי המפורסמת ביותר בקנה מידה בינלאומי בשל הופעתה בסרט Beautiful Boxer.

ליידיבויזתאית: קתואי; Thai: กะเทย, IPA: [kaʔtʰɤːj]) הוא מונח המתייחס בדרך כלל לנשים טרנסג'נדריות ולזכרים המתלבשים ומתנהגים כמו נשים בתאילנד. הם מכונים גם "סאו" או "פואיינג", "פארפט סונג" (סוג שני של אישה) או "פט טהי סאם" (המין השלישי). קיימת סברה כי המילה קתואי מקורה בשפת החמר.[דרוש מקור]

מחוץ לתאילנד, המונח נחשב לכינוי גנאי.[1][2]

תיאור כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח ליידי בוי (קתואי) אינו זהה למונח המערבי טרנסקסואליות - משמעו היא שאדם הוא סוג של זכר, לא כמו המונחים התאילנדיים: sao praphet song, שכוונתו מצביעה על זהות מינית נשית, או phet thee sam, שמשמעו מין שלישי. המונח phu-ying praphet thi sorng, מתורגם בכלליות כ: "סוג שני של אישה" ומתייחס אף הוא לליידי בוי.[3]

האוסטרלי פיטר ג'קסון, חוקר המיניות התאילנדית, טוען שהשתמשו במונח קתואי (ליידי בוי) בתקופה הפרה-מודרנית כדי להתייחס לאינטרסקס, וכי השימוש במונח השתנה באמצע המאה העשרים על מנת לתאר גברים להם נטייה לקרוס-דרסר.[4] המונח יכול להתייחס לגברים שמפגינים דרגות שונות של נשיות - ליידי בויז רבות לבושים כנשים ועוברות תהליכים רפואיים שונים כמו לקיחת הורמונים נשיים, שתלי חזה, ניתוח להתאמה מגדרית וניתוח להסתרת הגרגרת. אחרות עשויות להתאפר, ולשוחח באופן נשי, אולם להתלבש כגברים והם קרובים יותר לקטגוריה הגברית של גברים הומוסקסואלים נשיים מאשר לטרנסג'נדריות.

ניתן לזהות ליידי בויז לעיתים קרובות בגיל צעיר, והן נחשבות כמי ש"נולדו בצורה זו". ייתכן שהן משתמשות בהורמונים (הנמכרים ללא מרשם) ולהליכים רפואיים בעודם בגיל הנעורים.

המונח "קתואי" (ליידי בוי) עלול להישמע מזלזל, במיוחד בצורתו "kathoey-saloey". הוא בעל משמעות הדומה בשפה האנגלית ל"פייה" או "קווין".[5]

הקשר חברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופע קברט של ליידי בוי

ליידי בויז עובדות על פי רוב במקצועות נשיים מסורתיים, בחנויות, בתי קפה ומסעדות, מספרות וכמעצבות שיער.[6] רבות עובדות גם במרכזי בידור ותיירות, כרקדניות, במופעי קברט - אלקזאר וטיפאני'ס בפאטאיה הם מהידועים ביותר שבהם - או כפרוצות.

ליידי בויז הן נראות יותר ומקובלות יותר בחברה התאילנדית מאשר טרנסג'נדר טרנסקסואלים בארצות מערביות או בתת היבשת ההודית. מספר דוגמניות תאילנדיות ידועות, זמרות וכוכבות קולנוע הן ליידי בויז, והעיתונים התאילנדים מדפיסים לעיתים קרובות תצלומים של זוכות בתחרויות יופי של ליידיבויז. התופעה אינה מתוחמת לאזורים עירוניים; ישנן ליידי בויז ברוב הכפרים, ותחרויות יופי של ליידי בויז הן חלק שכיח בירידים מקומיים.

יש מאמינים שקבלת הליידי בויז בחברה מתאפשרת בשל התרבות הבודהיסטית, אשר שמה דגש חזק על סובלנות. בהשתמשם במושג הקארמה, ישנם תאילנדים המאמינים שהיות אדם ליידי בוי נגרם כתוצאה מפשעים בחיים קודמים, ומסיקים מכך שליידי בויז ראויות לרחמים יותר מאשר לטינה.[7] סטראוטיפ נפוץ בתאילנד הוא שליידי בוי קשישה אמידה מעניקה סיוע כספי לגבר צעיר שהיא בקשר קרוב עמו.[8]

ליידי בוי ניצבות בפני מכשולים חברתיים וחוקיים רבים. משפחות (ובעיקר אבות) נוהגים להתאכזב אם בן מתגלה כליידי בוי, וליידי בויז נאלצות להתמודד לעיתים תכופות עם הסיכון של יציאה מהארון. ליידי בויז מתקבלות באופן כללי טוב יותר בתאילנד יותר מאשר רוב המדינות האסיאתיות.[9] קבלה חוקית של ליידי בויז אינה קיימת בתאילנד: אפילו לאחר הסרה של אברי המין הזכריים בניתוח, אין מאפשרים להן לשנות את המין בתעודת הזהות. שכיחה אפליה בתעסוקה ובהלוואות.[10] בעיות עלולות להתעורר בגישה לנוחיות; וביחס אל המגדר במקומות שונים, לדוגמה, ליידי בוי שעברה ניתוח להתאמה מגדרית עדיין תאלץ לשהות בכלא של גברים.

התפתחויות אחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליידי בוי עובדים במועדון גוגו במלון נאנה פלאזה בבנגקוק

בשנת 1996 ליידי בוי שהיא סטודנטית לחינוך רצחה אישה צעירה. הדבר אירע לאחר סיקור שלילי של ליידי בוי בעיתונות התאילנדית; אחד ממכללות ראג'בהאט (Rajabhat) (קולג' הכשרה למורים) סגר לאחר מכן את שעריו לכל הליידי בויז. החלטה זאת בוטלה לאחר מחאות של קבוצות גאים, לסביות, ופמיניסטיות.

מקרה נוסף שקרה ב-1996 הוא שקבוצת כדורעף המורכבת ברובה מגאים ומליידי בויז שנודעה בשם "נשות הברזל" (The Iron Ladies), שעליה נעשו שני סרטים תאילנדיים, זכתה באליפות הלאומית של תאילנד. הממשלה התאילנדית שהייתה מודאגת מדימויה של הארץ, אסרה אז על שתי ליידי בויז מלהצטרף לנבחרת הלאומית ולהתחרות בעולם.

נונג טום היא אחת הליידי בויז המפורסמות ביותר בתאילנד, היא מתאגרפת תאילנדית לשעבר שתפשה את עין הציבור בשנת 1998. היא לבשה בגדי נשים ולקחה הורמונים כבר בהיותה מתאגרפת פופולרית; היא נכנסת לזירה בשיער ארוך ואיפור, לפעמים מנשקת את היריב המובס. היא הכריזה על פרישתה מאיגרוף מקצועי ב-1999 - עברה ניתוח להתאמה מגדרית, בעודה ממשיכה לעבוד כמאמנת וכעבודה צדדית שיחקה ודיגמנה. היא שבה לאיגרוף ב-2006.

ב-2004 בית הספר לטכנולוגיה של צ'אנג מאי הקצה בית שימוש נפרד לליידי בויז, ובו שזורים סמלים נשיים וגבריים על הדלת. 15 הסטודנטיות הליידי בויז נדרשות ללבוש בגדי גברים בבית הספר אולם מותר להן להתאמן בבגדי נשים. בחדרי השירותים ארבעה תאים, אולם אין אף משתנה.[11] בעקבות המהפכה הצבאית בתאילנד של 2006 מקווים הליידי בויז כי מין שלישי חדש יתווסף לדרכונים ולמסמכים רשמיים אחרים בהצעת חוק מוצעת [12] ב-2007, נעשו מאמצים משפטיים על מנת להתחיל להתיר לליידי בויז לשנות את מינן החוקי אם הם עברו ניתוח להתאמה מגדרית. הגבלה אחרונה זו נידונה בציבור והיא שנויה במחלוקת.[13]

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירה וקבוצות מוזיקליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות קבוצות דומות שקמו בקוריאה הדרומית, נוצרה הקבוצה המוזיקלית הראשונה של ליידי בויז בתאילנד. היא קרויה Venus Flytrap ומקבלת חסות מקבוצת המוזיקה של Sony BMG. אחת החברות המייסדות של הלהקה היא יולאדה "נוק" סואניוט, אשר בהמשך הפכה לפוליטיקאית.[14] "הליידי בויז של בנגקוק" (The Lady Boys of Bangkok) הוא מופע מוזיקלי של ליידי בויז שהוצג בפסטיבל אדינבורו בשנים 2006 ו-2007 וגם בערים אחרות ברחבי הממלכה המאוחדת.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ליידי בויז (Ladyboys) הוא שמו של סרט תיעודי משנת 1992 עבור Channel 4 הבריטי, אותו ביים ג'רמי מאר מ-Harcourt Film [1]. הוא מספר את סיפורן של שתי ליידי בויז בגיל הנעורים שמתכוננות לכניסה לתחרות יופי כפרית ואז עוזבות לפטאיה על מנת למצוא עבודה בקברט.
 • סיפורן של קבוצת הכדורעף ליידי בוזי הברזל משנת 1996 היוותה את הבסיס להצלחה של הסרט משנת 2000 'נשות הברזל' (The Iron Ladies) וסרט ההמשך 'נשות הברזל 2' (The Iron Ladies 2). הקבוצה מ-1996 והסרט עוררו השראה בליידי בוי אחרות בתאילנד להתקדם בעצמן.
 • הסרט התאילנדי משנת 2002 'להציל את טוראי טוטסי' (Saving Private Tootsie) מגולל את הסיפור של גאים וליידי בויז שמחכים להצלה לאחר התרסקות מטוס באזור ג'ונגל שמוחזק בידי מורדים בממשל. הסרט חוקר את הגישה האנטי-גאה בדרכים שונות. הוא מתבסס בחופשיות על תקרית שהתחוללה בדצמבר 1998 כאשר קבוצה הכוללת זמר פופולרי והמאפרת הליידי בוי שלו שרדו התרסקות מטוס.
 • חייה של הליידי בוי המתאגרפת התאילנדית נונג טום מוזכרים בסרט משנת 2003 'מתאגרפת יפהפייה' (Beautiful Boxer). שלא כמו הסרטים נשות הברזל 1 ו-2, הסרט 'מתאגרפת יפהפייה' הוא דרמה.
 • בסרט אמנות הלחימה משנת 2005, טום יאם גונג, הכוכבת הרעה, מאדאם רוז, היא ליידי בוי, וישנם שני אזכורים לכך בסרט (בגרסה שהופצה בארצות הברית הם קוצצו). מגלמת אותה ג'ין שינג, שהיא בעצמה טרנסג'נדרית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליידי בוי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אנדרו ב. וויילס, Bangkok, or “On Gender”, Nowhere, ‏אוקטובר 2016 (באנגלית)
 2. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg Anti-trans slurs you shouldn't use, סרטון בערוץ Riley J. Dennis, באתר יוטיוב (אורך: 8:52), 7 בדצמבר 2017
 3. ^ Peter Jackson, Lady Boys, Tom Boys, Rent Boys: Male and Female Homosexualities in Contemporary Thailand, Haworth Press, 1999. Google Books
 4. ^ Peter Jackson (2003). Performative Genders, Perverse Desires: A Bio-History of Thailand's Same-Sex and Transgender Cultures. in "Intersections: Gender, History and Culture in the Asian Context," Issue 9, August 2003. See paragraph "The Homosexualisation of Cross-Dressing."
 5. ^ CPAmedia.com: Thailand's Women of the Second Kind
 6. ^ גברים, נשים וטרנסג'נדרים: סטראוטיפים ועצמי בתאילנד, Winter S, Udomsak N (2002). International Journal of Transgenderism. 6,1
 7. ^ Richard Totman, The Third Sex: Kathoey: Thailand's Ladyboys, Souvenir Press, London (2003), p.57. ISBN 0-285-63668-5
 8. ^ תאילנד בתוך in The International Encyclopedia of Sexuality, Volume I–IV 1997–2001, edited by Robert T. Francoeur
 9. ^ ^ "Boys Will Be Girls", Time Asia, Daffyd Roderick. Retrieved February 19, 2008
 10. ^ Are you man enough to be a woman? Bangkok Post, 1 October 2007
 11. ^ "Transvestites Get Their Own School Bathroom", Associated Press, June 22, 2004.
 12. ^ "'המין השלישי' בתאילנד מחפש הכרה חוקית", 17 במאי 2007, The First Post.
 13. ^ ^ a b Are you man enough to be a woman? Bangkok Post, 1 October 2007
 14. ^ "'ליידי בויז' מככבים בסצנת המוזיקה".