לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מרדכי גלדמן"

←‏ביוגרפיה: הרחבתי בחלק הביוגרפיה את תיאור שירתי ופירטתי את נושאיהם של ספרי העיון שלי
מ (החלפת פרמטרים לשמות פרמטרים אחידים בתבניות - הסרת הוצאת ספרים ריקה (תג))
(←‏ביוגרפיה: הרחבתי בחלק הביוגרפיה את תיאור שירתי ופירטתי את נושאיהם של ספרי העיון שלי)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד חשד למילים בעייתיות
גלדמן נולד ב[[מינכן]] שב[[גרמניה לאחר מלחמת העולם השנייה|גרמניה]] להורים [[ניצולי השואה]] מ[[יהדות פולין|פולין]]. [[העלייה ההמונית|עלה לישראל]] יחד עם הוריו ב-[[1949]], ומאז מתגורר ב[[תל אביב]]. גלדמן למד [[פסיכולוגיה]] ו[[ספרות]] כללית ל[[תואר ראשון]] ו[[פסיכולוגיה קלינית]] ל[[תואר שני]] ב[[אוניברסיטת בר-אילן]]. עבד כשש שנים כ[[פסיכותרפיה|פסיכותרפיסט]] מתמחה במכון רודי לפסיכותרפיה, הקים יחידה למיון מנהלים ב"פילת" ושימש כפסיכולוג ב[[מחלקת מדעי ההתנהגות (צה"ל)|מרכז ההערכה לקצונה בכירה]] ב[[צה"ל]]. כיום עוסק בפסיכותרפיה בגישות [[פסיכואנליזה|פסיכואנליטיות]] בקליניקה פרטית.
 
שירתו של גלדמן מתאפיינת בחיבור בין שפה גבוהה ועשירה לשפה נמוכה ואפילו סלנגית ובחקירה [[פילוסופיה|פילוסופית]] ופסיכולוגית של [[אקזיסטנציאליזם|נושאים קיומיים]]. גלדמןבשירתו הואיש "המשוררקולות המרכזירבים הראשון- שהכניס תכנים הומואים גלויים לשיריו."{{הערה|[[אלי הירש]]ליריים, [http://elihirsh.com/?p=5303 מרדכי גלדמןאינטלקטואליים,רליגיוזיים,מדיטאטיוויים, תורת הייחוד]ארוטיים,חושניים,ציוריים מוסףועוד. 7תודעה לילותמפוכחת שלמחברת ידיעותבין אחרונות,כל 6צדדי בדצמברהנפש 2013}}האלה.
שירתו המאוחרת של גלדמן נתונה להשפעת אסתטיקה זן בודהיסטית ונובעת לא פעם מרוח מדיטאטיבית הנרכשת בסדנאות ויפסנה.בשנים האחרונות גם צייר הייגות רבות - ציורים במסורת הזן שמשובץ בהם הייקו.
גלדמן הוא "המשורר המרכזי הראשון שהכניס תכנים הומואים גלויים לשיריו."{{הערה|[[אלי הירש]], [http://elihirsh.com/?p=5303 מרדכי גלדמן, תורת הייחוד], מוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות, 6 בדצמבר 2013}}.
 
ספריו של גלדמן זיכו אותו במספר פרסים ספרותיים: פרס חומסקי לשירה ב-[[1983]], [[פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים]] ב-[[1996]], [[פרס ברנר]] ב-[[1997]], [[פרס עמיחי]] ב-[[2005]] ו[[פרס ביאליק]] למפעל חיים בשירה ב-[[2010]]. שיריו תורגמו לשפות רבות והוא נכלל באנתולוגיות רבות של שירה ישראלית בשפות שונות. ב-2011 נכלל באלמנך המופיע ב[[מונגוליה]] (ed. Hadda Sendoo) עם הנודעים והטובים במשוררי העולם כ[[תומאס טראנסטרמר]], [[שיימוס הייני]] ו[[ויסלבה שימבורסקה]]. מאז משתתף מדי שנה באלמנך הזה. גלדמן ייצג את ישראל בביאנלה לשירה בליאז' – בלגיה ב-1995, וב"עונת התרבות הישראלית בצרפת" ב-1998. ב-2011 השתתף בפסטיבל השירה השני של [[טוקיו]], במימון [[משרד החוץ הישראלי]].
ב- 2019 השתתף בפסטיבל שירה מרכזי "lifft",שכלל משוררים נודעים מאסיה
ואירופה,שהתקיים בבקו,אזרבייג'ן.
באוקטובר 2016 התקימה בבית פסואה שבליסבון השקה לתרגום של ספר שיריו ' תורת הייחוד' לפורטוגלית על ידי ז'ואאו פאולו אסטוואס דה סילבה. בהשקה נשא דברים צביקה ניר יו"ר אגודת הסופרים העבריים ונכחה שגרירת ישראל בפורטוגל ציפורה רימון.
ביולי 2017 ערכו אגודת הסופרים העבריים ותיאטרון יפו מחווה לשירתו של גלדמן. נשאו דברים [[דוד וינפלד]], [[אביחי קמחי]] ו[[צבי ניר]]. שוחח עם המשורר גלעד מאירי. הגישו מיצגים: סיגל אשל, דני כץ, [[גבי אלדור]]. שרה: [[עדיה גודלבסקי]].
 
בנוסף גלדמן הוא [[מסאי (כותב מסות)|מסאי]] ופרסם עד כה שישהמאמרים רבים בעיתונות ובמגזינים ושישה ספרי מחקר ועיון על נושאים פסיכואנליטיים, אמנותיים ותאולוגיים.
עניינו המרכזי הוא בחקר הפסיכואנליטי של העצמי לאור התיאוריות של היוגה והבודהיזם. כן התמקד במגע הפרשני של הפסיכואנליזה בספרות.בספר מאמריו על מחזות של שקספיר'מראות וכפילים'הוא מצביע על רעיונות פסיכואנאליטיים מטרימים המופיעים במחזותיו.הוא כתב מאמרים נרחבים על א.א.פו ואורי צבי גרינברג.
 
הנחה סדנאות לכתיבת שירה, ביניהן סדנאות לכתיבת הייקו, והרצאות על אמנות זן בודהיסטית. הרצה ב[[אוניברסיטת בן-גוריון]] על פרשנות פסיכואנליטית לספרות וב[[מכון ון ליר]] (על [[שיקספיר]] כפסיכואנליטיקאי ועל הרוחני ביומיום).
משתמש אלמוני