מסמכי פנמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדינות המוזכרות במסמכי פנמה[1]

מסמכי פנמה הם אוסף של 11.5 מיליון מסמכים חסויים של חברת עורכי הדין מוסאק-פונסקה מפנמה. המסמכים, שהודלפו בידי אלמוני, מכילים מידע על יותר מ-200,000 חברות מכל העולם ועל בעלי המניות שלהן, ובהם מספר שליטי מדינות[2]. כמו כן, הם כוללים ראיות לפעילות פיננסית ענפה של פוליטיקאים ממדינות שונות במקלטי מס שונים ברחבי העולם, לרבות הלבנת הון, לקשרים פסולים בין גופים שונים, ועוד.

המסמכים הודלפו בידי אלמוני לעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", ועובדו במשך כשנה בידי ה-ICIJ‏ (International Consortium of Investigative Journalists), בשיתוף עם כמאה כלי תקשורת ברחבי העולם ויותר מ-370 עיתונאים[3]. הפרשה פורסמה באופן פומבי בכלי התקשורת בעולם ב-3 באפריל 2016, וחשיפה מלאה של רשימת החברות הכלולות בה נעשתה במאי 2016.

תוכן המסמכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת מוסאק-פונסקה היא משרד עורכי דין בינלאומי המתמחה ביצירת חברות ותאגידים שתכליתם העיקרית להסתיר את הבעלים האמיתיים של נכסים שונים ברחבי העולם באמצעות רישום החברות במקלטי מס שונים, שבהם חוקים המאפשרים את הסוואת הבעלים ובעלי המניות של החברות. אחד מעקרונות היסוד של החברה הוא שמירה על סודיות וחשאיות לקוחותיה. המסמכים שהודלפו כוללים תיעוד על תקופה של כ-40 שנה (מסוף שנות ה-70 ועד 2015), ובגודל כולל של 2.6 טרה-בייט. הם כוללים מידע אודות הבעלות על יותר מ-200,000 חברות שהוקמו במקלטי מס שונים ברחבי העולם אך מרכז פעילותן במדינות אחרות, ומידע על העברות כספים חשודות שבוצעו בין חברות שונות, שייתכן שהן תשלומי שוחד. מסמכים אחרים הראו כיצד בנקים גדולים, כדוגמת קרדיט סוויס, UBS ו-HSBC והבנקים הישראליים בנק הפועלים ולאומי, יצרו חברות במקלטי מס עבור לקוחותיהם.

פעילות במקלטי מס היא חוקית כאשר היא מדווחת כראוי לרשויות במדינות שבהן מתבצעת הפעילות העיקרית של החברה. עם זאת, המסמכים העלו שהמעורבים בפעילות לא וידאו שמקורם של הכספים חוקי ושאין מעורבת בהן פעילות פלילית, העלמות מס ושחיתות פוליטית. בנוסף, התגלו במסמכים ראיות לזיוף מסמכים עבור לקוחות באמצעות תיארוך מסמכים לתקופה מוקדמת, ושיתוף פעולה עם כמה עשרות חברות ואישים שהיו ברשימה שחורה של ארצות הברית והאיחוד האירופי ונתונים לסנקציות בינלאומיות, בהם חברות מאיראן ומקוריאה הצפונית, ואישים מסוריה[4].

הדלפת מסמכים זו היא ההדלפה הגדולה ביותר שהתרחשה עד 2016[5].

ידוענים שהוזכרו במסמכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור דויד גונלאוגסון

בין השמות הבולטים שעלו במסמכים נמצאים שמותיהם של מקורבים ובני משפחה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא אוקראינה לשעבר פטרו פורושנקו, מקורבים למנהיג סין שי ג'ינפינג, ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור דויד גונלאוגסון, נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי, נשיא איחוד האמירויות הערביות ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן, ראש ממשלת פקיסטן, נשיא הסנאט בניגריה, הבמאי פדרו אלמודובר, השחקן ג'קי צ'אן, מיס עולם לשעבר אישווריה ראי, והכדורגלן ליונל מסי[1].

בבלוג "תיקון עולם" הועלו טענות לפיהן במסמכים מוזכר גם יאיר נתניהו, בנו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שהשתמש בשם בדוי[6]. יאיר נתניהו תבע בתביעת דיבה את אחד המפיצים של השמועה, וזכה במשפט.

ברשימה הופיעו גם שמות של כ-600 חברות ישראליות ו-850 ישראלים בעלי מניות, כדוגמת עידן עופר, יעקב וינרוט, דב וייסגלס, טדי שגיא, יעקב אנגל[7], בני שטיינמץ[8], דן גרטלר[9] ודן ויז'ניצר, בנו של אלכס ויז'ניצר שהיה מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים בישראל[10].

במסמכים שפורסמו עלה גם שמו של טארק עבאס, בנו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כמחזיק מניות בשווי של כמיליון דולר בחברות הקשורות לרשות הפלסטינית[11]

בעקבות הפרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציור של מודיליאני שהוחרם על ידי שלטונות שווייץ בעקבות הפרשה
 • זמן קצר לאחר הפרסום הראשוני הודיע ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור דויד גונלאוגסון על התפטרותו מתפקידו בעקבות לחץ ציבורי[12].
 • אחד ממייסדי החברה, רמון פונסקה-קורה, נשיא מפלגת "פנמנייסטה" (השלישית בגודלה באספת העם של פנמה), הודיע על לקיחת פסק זמן מפעילות פוליטית[13] ונאלץ לפרוש מתפקידו כנשיא המפלגה עקב "מבצע שטיפת רכב" (הכינוי של חקירת הפרשה בברזיל).
 • פירמת מוסאק-פונסקה שניצבה במוקד הפרשה הודיעה כי תיסגר לאור המוניטין שלה שנפגע.
 • בישראל הודיעה רשות המיסים על פתיחת חקירה בנושא העלמות מס אפשריות שבוצעו באמצעות רישום חברות במקלטי מס[14]. רשויות המס במספר מדינות נוספות פרסמו הודעות דומות[15].
 • בצ'ילה התפטר מנהל העמותה "Transparency International" (הסניף בישראל נקרא "שקיפות בינ"ל ישראל") לאחר שנחשפו קשריו עם חמש חברות שהשתמשו במקלטי מס[16].
 • שלטונות שווייץ החרימו את הציור "איש יושב עם מקל" מאת מודיליאני שנחשד כגנוב על ידי הנאצים[17]
 • ב-15 באפריל הודיע שר התעשייה הספרדי, חוסה מנואל סוריה (אנ') על התפטרותו[18].
 • ראש ממשלת פקיסטן נקנס ב 10 מיליון שקלים ונידון לעשר שנות מאסר.
 • פרסום המסמכים תרמו להדחת נשיא ברזיל.
 • שופט ועדת האתיקה של פיפ"א התפטר.
 • מנכ"ל היפובנק באוסטריה התפטר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסמכי פנמה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Panama Papers-The power players באתר ICIJ
 2. ^ הסבר על מסמכי פנמה באתר CNN
 3. ^ Jason Abbruzzese, 400 עיתונאים שמרו את שערוריית מסמכי פנמה בסוד למעלה משנה אתר mashable, ‏4 באפריל 2016
 4. ^ אתר למנויים בלבד הגרדיאן, מסמכי פנמה: עסקים של עשרות חברות הנתונות לסנקציות נוהלו במקלטי מס, באתר הארץ, 5 באפריל 2016
 5. ^ כך 400 עיתונאים שמרו בסוד על מסמכי פנמה במשך שנה, אתר 'חורים ברשת'
 6. ^ Netanyahu and Son Investigated for Using False Passport, Money Laundering Via Panama Account, Tikun Olam תיקון עולם, ‏2016-07-16
 7. ^ אורי בלאו, הטייקון, מנהל לשכת רה"מ ופרקליט הצמרת: 600 חברות ישראליות מופיעות בהדלפת הענק מפנמה, באתר הארץ, 3 באפריל 2016
 8. ^ שירי חביב-ולדהורן, ‏מסמכי פנמה חושפים: שטיינמץ שלט בבית זיקוק ברומניה שפעילותו הופסקה, באתר גלובס, 5 באפריל 2016
 9. ^ אורי בלאו, נחשפה טיוטת חוזה: מיליארדר ישראלי התחייב לשלם מיליונים לבנו של הרב אבוחצירא עבור ייעוץ עסקי בקונגו, באתר הארץ, 6 באפריל 2016
 10. ^ אתר למנויים בלבד אבי בר-אלי, יד ימינו של ליברמן, הבן "היועץ" - והחברות במקלט המס, באתר TheMarker‏, 22 במאי 2016
 11. ^ אתר למנויים בלבד דניאל דולב, מסמכי פנמה: בנו של עבאס החזיק מניות בשווי מיליון דולר בחברה הקשורה לרשות, באתר הארץ, 7 באפריל 2016
 12. ^ אי-פי, בעקבות מסמכי פנמה: ראש ממשלת איסלנד הודיע על התפטרותו, באתר הארץ, 5 באפריל 2016
 13. ^ אלי לאון, מי הבא בתור ליפול?, באתר ישראל היום, 8 באפריל 2016
 14. ^ אלכסנדרה לוקש וכלכליסט, רשות המסים תפתח בחקירה בעקבות מסמכי פנמה: "נבדוק שם שם ברשימה", באתר ynet, 4 באפריל 2016
 15. ^ סוכנויות הידיעות, "מסמכי פנמה": אוסטרליה וניו-זילנד פתחו בחקירה, באתר nrg
  הולנד: רשויות המס פתחו בחקירה בעקבות הדלפת מסמכי פנמה, באתר ynet, 4 באפריל 2016
  צרפת: תיפתח חקירה פרלמנטרית בעקבות הדלפת מסמכי פנמה, באתר ynet, 4 באפריל 2016
 16. ^ A torrential leak,‏ 9 באפריל 2016, באתר האקונומיסט (באנגלית)
 17. ^ שלטונות שווייץ החרימו ציור של מודיליאני לאחר גילויי מסמכי פנמה, Anny Shaw, עיתון The Art Newspaper, מתאריך 11 באפריל 2016
 18. ^ סוכנויות הידיעות, עוד קורבן ל"פנמה ליקס": התפטר שר ספרדי, באתר ynet, 15 באפריל 2016.