משתמש:Effib/הידעת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זהו מחסן לעניני הידעת שלי. תהנו.

 • הספר הראשון שנדפס בעברית היה ארבע טורים. הספר נדפסה באיטליה. מחברו נכלא על ידי השלטונות, ואישתו המשיכה במלאכת ההדפסה. יש הסוברים כי קדם לו פירוש רש"י לתורה מהדורת רג'יו רל"ה שהודפס בשנת 1475. [1]
 • הרעש הטיפוסי שמשמיע המסוק ונשמע למרחקים, הוא למעשה בומים על קוליים שיוצרים להבי הרוטור שלו. בכדי ליצור כוח עילוי שירים את המסוק מעל הקרקע, הלהבים מסתובבים במהירות הגבוהה ממהירות הקול, והחיכוך בין קצות להבי הרוטור לאוויר יוצר כאמור בולים על קוליים קטנים. במסוקים חדשניים ישנן כאלו כדוגמת ה-EH-101 שהצליחו להתגבר על בעיה זו ולעצב את הרוטור, באופן שלא יגרום לבולים על קוליים.
 • השטנה מתחילה בכתבי הקודש. מקור אנטישמי עתיק כתוב נמצא ברית החדשה, בבשורה על פי יוחנן (ח' 44) שם כתוב כי היהודים הם צאצאי השטן ולכן הם דבקים ברצח ושקר ומסרבים לקבל את משיחיותו של ישו. גם הקוראן רווי בביטויים אנטישמיים, כמו "צאצאי החזירים והקופים" וכמו "רוצחי הנביאים" (פרשנות לסורת אא'ל עמראן, פסוק 21).
 • תנובת החלב הממוצעת של הפרה הישראלית היא הגבוהה בעולם - 11 אלף ליטר בשנה, והיא עומדת על ככפול מתנובות החלב של המדינות המפותחות באירופה[1]. בעקבות הסכם שנחתם ב-2007 עם גורמי ממשל סיניים, מועצת החלב הישראלית התחייבה לגלות לסינים את כל הסודות המקצועיים בכדי להעלות ב70% את תפוקת החלב הסינית ולהגיע לתפוקה הישראלית [2].
 • בעוד שהדקדוק העברי משתמש בשורש פ.ע.ל. (מלשון פעילות) לצורך ההטיות שלו, הדקדוק הערבי משתמש בשורש ק.ת.ל. (מלשון הרג).
 • הכתב הקדום ביותר ממשפחת השפות השמיות הצפון מערביות התגלה מסביבות האלף השלישי לפני הספירה במצרים. כתוב בפרוטוכנענית שהייתה אם העברית המקראית או אחותה. הכתב הוא קמע לחשים של הגנה מפני נחשים. ובו המילה "דוד" במובן של אהוב.
 • על פי הערכות שירתו בצבא הגרמני הוורמכט, כ-150 אלף מישלנגים יהודים שהיו חצי או רבע יהודים. למרבה האבסורד בכרזת פרסומת גרמנית להתגייסות לוורמאכט צולם ורנר גולדברג, שהיה ממוצא יהודי, כאב טיפוס של גרמני ארי. הסטוריוניים סוברים כי היטלר תכנן להשמיד את כולם בסיום המלחמה.
 • מקורו של עץ הזית הנפוץ בארצות הים התיכון ובמיוחד ביוון, איטליה וספרד הוא במזרח התיכון, בארץ ישראל, שם הוא תורבת לפני כ-6,000 שנים. באתרים שונים ברחבי ארץ ישראל ישנן עדויות ארכיאולוגיות לעצי זית מתורבתים מהתקופה הכלכוליתית. שרידים של זית בר משנת 8,000 לפני הספירה נמצאו בכרמל בנחל אורן. לאחר שתורבת הזית סוחרים פיניקים יצאו אותו לאגן הים התיכון, ובעיקר ליוון וספרד. כיום בארץ ישראל רבתי מייצרים בשנה כ36 אלף טון שמן זית שהוא כ-1/20 מיצרנית השמן הגדולה בעולם, ספרד, שמייצרת 738 אלף טון בשנה.
 • לא לחינם להורדוס יש דימוי של מלך אכזר ומטורף. כאשר זומן אל הקיסר ברומא וחשש שלא יחזור חי, השאיר צוואה לנאמנו לרצוח את אישתו מרים החשמונאית, לבל ידע אותה אחר. לאחר שהורה להורגה בהתקף של קנאה שימר את גופתה בדבש במשך שנתיים. אף את שני בניו ממרים הורה להוציא להורג לאחר שחשד כי הם זוממים להורגו. ועל ערש דווי, השאיר צוואה לרצוח ביום מותו אלף מחשובי העם, לבל יהפוך יום מותו ליום שמחה.
 • בשנות השבעים צה"ל התקין צופרים אימתניים על טנקי המערכה שלו. ההנחה הרווחת הייתה כי ברגע שהאוייבים ישמעו את הצופרים הם יברחו. במלחמת יום כיפור הנחה זו התבדתה כאשר המצריים חיכו בחוליות קטנות ו"דפקו" את הטנקים באמצעות טילי סאגר. מקור: ק. ג.
 • הקונספט הצה"לי היה כי הטנק ינצח את המערכה, וכי כוחות החי"ר מיותרים. בעקבות תפיסה זו דוללו המעוזים מאנשי החי"ר. בעקבות הכשלון של מלחמת יום כיפור, טענו אנשי החי"ר כי הם היו מנהלים טוב יותר את המלחמה ומביאים להשגים יותר גדולים. אריאל שרון קיבל את הטענה ובהיותו שר ביטחון דחק הצידה את אנשי השיריון והביא למטכ"ל בוגרי צנחים וחי"ר. מקור: ק. ג.
 • המושג בוקר לאדם שמגדל בקר - קאובוי, נמצא כבר בתנ"ך אצל עמוס הנביא. כאשר הוא מדבר עם אמציה, הוא אומר לו שהוא בוקר ובולס שקמים. "ויען עמוס ויאמר אל אמציה: לא נביא אנכי ולא בן נביא אנכי, כי בוקר אנכי, ובולס שקמים". (עמוס ז, יד)
 • קו צינור הנפט אשקלון אילת (קצא"א) הישראלי, נמצא בבעלות משותפת של ישראל ואיראן. הצינור שאורכו 254 ק"מ הוקם בתקופת שלטונו של השאה הפרסי לשם שינוע נפט איראני לאירופה מאילת לאשקלון. בשנת 2000 נעשו מגעים בתיווך גרמני על מנת לחדש את השימוש בצינור. בשנת 2005 דובר על שימוש בצינור לצורך הזרמה של נפט איזרביג'אני מצפון לדרום. בינתיים סוגיית בעלות הצינור נמצאת בידי בורר בינלאומי, והרווחים ממנו מופקדים בנאמנות.
 • בשנת 1970 הצליחו לראשונה להעביר מידע סיפרתי באמצעות מחשבים דרך קוי טלפון אנאלוגי. היו אלו חוקרים מאוניברסיטת UCLA שהצליחו ליצור תקשורת בין מחשב שנמצא בקמפוס האוניברסיטה בלוס אנג'לס עם מחשב של חברת SRI בקליפורניה. (מקור: פיסי מאגזין.)
 • מחירם של תוכנות וסביבות פיתוח למחשבים האמיר מאוד תוך פחות מעשור, ביחס הפוך למגמה בחומרת מחשבים שם המחיר דוקא צנח. לשיא האמרת המחירים הגיעה חברת בורלנד במוצר דלפי. אם סביבת הפיתוח טורבו פסקל שיוצרה במהלך השנים 1983-1995 עמד על כ50 דולר לערך, הרי שיורשתה דלפי נמכרת כיום (2006) בלא פחות מ1,090 דולר בגרסה הזולה ביותר. גידול של פי 20.
 • בבית החולים שערי צדק בירושלים בתקופה שבין שתי מלחמות העולם הייתה רפת עם 40 פרות חולבות ששימשו להזנת חולים ויונקים. מייסד בית החולים ד"ר משה וולך החליט על הקמת הרפת בשל המחסור הגדול בחלב בירושלים. הרפת הייתה קיימת עד שנת 1948.
 • במשך למעלה כמאה ועשרים שנים היה אסור ליהודים אשכנזים לגור בירושלים, בשל חוב על קניית מגרש לשם הקמת בית הכנסת החורבה. תחילתו של האיסור היה בשל החוב שהותיר רבי יהודה החסיד, על קניית המגרש ליד בית הכנסת הרמב"ן בשנת 1700, כאשר נפטר באופן חטוף ימים ספורים לאחר הגיעו לירושלים. תלמידי הגר"א שהגיעו בשנת 1816 לירושלים, אספו כסף בחו"ל והסדירו את החוב. עד אז יהודי אשכנזי שחפצה נפשו לגור בירושלים, נאלץ להתחפש ליהודי ספרדי.
 • אסון צ'רנוביל שהתרחש ב- 1986, אירע לא בשל עבודה שיגרתית של הכור, אלא בשל ניסוי שמטרתו הייתה לבדוק מקרה חירום, שבו אספקת החשמל לכור מתנתקת והוא פועל על סוללות גיבוי. סביר להניח שאם הניסוי לא היה מתקיים, התאונה לא הייתה מתרחשת.


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]