לדלג לתוכן

נאסים טאלב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאסים טאלב
Nassim Nicholas Taleb
לידה 12 בספטמבר 1960 (בן 63)
אמיון, לבנון עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה نسيم نكولا طالب עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי סטטיסטיקה, תורת ההחלטות, ניתוח סיכונים, תורת ההסתברות עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לימודים
מנחה לדוקטורט Hélyette Geman עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נאסים ניקולאס טאלבערבית: نسيم نيقولا طالب;‏ נולד ב-12 בספטמבר 1960) הוא מסאי-פילוסוף אמריקאי ממוצא לבנוני, בעברו סוחר ניירות ערך ומומחה לניהול סיכונים, הידוע בכתביו בנושאי אקראיות, הסתברות ואי-ודאות. טאלב הוא מחברם של רבי המכר תעתועי האקראיות, הברבור השחור ואנטי-שביר, הדנים בחשיבות האקראיות בחיי הפרט ובשוק ההון, וכיצד ניתן להתמודד עימה. בכתביו הוא פיתח את תאוריית הברבור השחור, המתייחסת להשפעה העצומה של אירועים חריגים שקשה לצפותם, אך ניתן להניח בוודאות גבוהה שיקרו, על הכלכלה הבינלאומית. את הקריירה הפיננסית שלו עשה טאלב בתור סוחר אופציות במספר בתי השקעות ובוול סטריט ואף ניהל קרן גידור פרטית משלו. היום טאלב מרצה כבוד בתחום ניהול סיכונים באוניברסיטת ניו יורק ולונדון ביזנס סקול.

קורות חייו והשפעות על הגותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאלב נולד ב-1960 לרופא נג'יב טאלב ולאשתו מינרבה ג'וסן, תושבי הכפר היווני-אורתודוקסי אמיון שבלבנון. מאז השלטון העות'מאני מילאו רבים מבני משפחתו משרות ממשלתיות מרכזיות באזור. סבו ואבי סבו מצד אמו כהנו כשרי פנים של לבנון. עם פרוץ מלחמת האזרחים ב-1975 איבדה משפחתו את הונה ואת השפעתה הפוליטית במדינה. טאלב מציג את המלחמה ההרסנית הזו כמי שהופיעה בפתאומיות לאחר דורות של שלום לכאורה. מאורע זה השפיע על הגותו, שמקדישה חשיבות עליונה לאותם אירועים בלתי צפויים אותם כינה טאלב ברבורים שחורים, במסגרת תאוריית הברבור השחור אותה פיתח.

טאלב הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מוורטון שבארצות הברית ותואר דוקטור מאוניברסיטת פריז-דופין (אנ'). ספרו על גידור דינאמי העניק לו שם בעולם המתמטיקה הפיננסית. עם זאת, טאלב דוגל בחוסר אמון מוחלט בכל הנוגע להערכת סיכונים בעזרת חישובים מתמטיים, משום שכלים אלו מתעלמים מאירועים חריגים ומתבססים על הנחות שלא תואמות את המציאות. טאלב מאמין שדווקא אותם אירועים חריגים שלא ניתנים לחיזוי (ברבורים שחורים) הם בעלי השפעה מכרעת. קרן הגידור, אמפיריקה אל.אל.סי, אותה הקים, מנסה להימנע מאותם "ברבורים שחורים שליליים" בהשקעת רוב הונה באיגרות חוב ממשלתיות. עם שארית ההון הקרן מהמרת על הסיכויים הקלושים של "ברבורים שחורים חיוביים", כגון קניית אופציות מחוץ לכסף או השקעות הון סיכון למיניהן.

טאלב הוא אדם-רב לשוני השולט בשפות אנגלית, צרפתית וערבית. ביכולתו לתקשר גם בספרדית, איטלקית ועברית, ולקרוא ביוונית, לטינית וארמית. בספריו מציג עצמו כלבנטיני עם הסתייגות מן המונח ה"מלאכותי" לבנון.

הגותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאלב מחשיב עצמו כאפיסטמולוג אמפירי-ספקן; אולם ספקנותו מכוונת רק לאותם תחומים בהם אירועים קיצוניים, ברבורים שחורים, אפשריים. לפיו, תחומים אלו, כגון עושר או הצלחה כלכלית, נמצאים במישור אותו הוא מכנה "קיצוניסטן".[1] לעומת זאת המישור "ממוצעיסטן" כולל תחומים, כגון משקל או אורך הגוף, בהם חשיבותם של אירועים בודדים היא שולית. לכן הוא טוען שבמישור זה ספקנות ביקורתית היא מיותרת.

האמפיריציזם של טאלב מכוון דווקא לחוסר היעילות של תרחישים בעבר. לפי טאלב, יש להיות ביקורתי כנגד אותן אינדוקציות שמתבססות על נתונים היסטוריים, כיוון שנתונים אלו יכולים להיות ספציפיים או פשוט אקראיים. למשל, אם המדד המוביל של המניות האמריקאיות, הדאו ג'ונס, הניב תשואה משוקללת של שישה אחוזים בשלושת העשורים האחרונים אין זה אומר שבשנה הבאה הוא לא יאבד את כל ערכו. מאותה סיבה טאלב מתנגד נחרצות לחיזויים בתחום מדעי החברה, כגון תרחישים פוליטיים מסוימים.

עם סלידתו מהיסטוריציזם משתייך טאלב לרשימה ארוכה של פילוסופים, כגון סוקרטס, מישל דה מונטן וקרל פופר שמאמינים שהאדם יודע הרבה פחות ממה שהוא חושב שהוא יודע.

הגותו של טאלב הושפעה מההתפחויות בחקר הכלכלה ההתנהגותית ותורת המשחקים, והוא מתכתב פעמים רבות עם עבודתו של זוכה פרס נובל לכלכלה, פרופ' דניאל כהנמן.

חיזוי המשבר הכלכלי העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר ב-2006 הזהיר טאלב מהתקרבותו של משבר כלכלי עולמי. בספרו הברבור השחור הוא תיאר את סוכנות המשכנתאות פאני מאי כ"יושבת על חבית דינמיט שעלולה להתפוצץ מכל גיהוק".

טאלב מגדיר משבר מסוג "ברבור לבן" כאירוע שהיה ניתן לצפות את הגעתו, בניגוד ל"ברבור שחור", שקשה מאוד לחזותו. הוא רואה בריכוז הגדל של הבנקים ובחוסר התועלת של המודלים שלהם את הסיבה למשבר. לפיו, העולם הפיננסי הוא הונאת פונזי, בו נלקחים סיכונים עצומים אך ורק בגלל חוסר הידע של הבנקים והמשקיעים.[2] טאלב אכן פעל לפי החיזוי הזה. קרן הגידור יוניברס, המנוהלת על ידי מרק שפיצנגל שטאלב יועץ שלה, רשמה תשואה של 65% ב-2008.

הברבור השחור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תאוריית הברבור השחור

בספרו "הברבור השחור" שיצא ב-2007, טאלב טוען שרוב האירועים המכוננים בהיסטוריה היו בלתי צפויים בשעתם, בדומה לברבורים שחורים, בעוד שבדיעבד אנו מביטים לאחור ומסבירים אותם באמצעות סיבתיות רציונלית. הוא מדגיש כי אירועים מסוימים הם חסרי תקדים לחלוטין ולא ניתן היה להסיקם בשום אופן מתוך אירועי העבר. הסיבה לכך שבמערכות רבות (למשל, במערכת של אטמוספירה, שקובעת את מזג האוויר) מספיק לעשות שגיאה קטנה מאוד בהערכה של תנאי התחלה כדי לאבד לגמרי את יכולת החיזוי. בספרו הוא מגדיר סוג של הטיה קוגניטיבית, לה הוא קורא "כשל לודי", המוגדרת כשימוש שגוי במשחקים (או סימולציות) בתור מודל למצבים מציאותיים, ומגנה את הניסיון לכפות מודלים סטטיסטיים פשטניים על מצבים מורכבים, בשעה שהמציאות הרבה יותר מורכבת ומבלבלת.

טאלב רואה הרבה מהתגליות המדעיות החשובות בהיסטוריה כברבורים שחורים, לא מכוונים ובלתי צפויים. דוגמאות אחרות של טאלב לאירועי ברבור שחור הם פיגועי 11 בספטמבר, מלחמת העולם הראשונה, פירוקה של ברית המועצות, תחילת השימוש באינטרנט והתמוטטויות בורסה שונות ואסונות טבע. למשל, גל הצונאמי המתרחש רק לאחר רעידת אדמה משמעותית הוא אירוע נדיר כל כך, שנוטים להתעלם מאפשרות התרחשותו. אלא שהשפעותיו עשויות להיות כה כבדות, עד שהתעלמות שכזו תוביל בהכרח ובוודאות של מאה אחוזים לאסון רב נפגעים, ביום שבו תתרחש רעידת האדמה. טאלב ממליץ, לפיכך, להתייחס לאפשרות של התמוטטות הרת-אסון בתחום מסוים כאל ודאות, ולהיות מוכן להתמודד איתה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Dynamic Hedging, ספר מקצועי למנהלי קרנות גידור שיצא לאור ב-1997
  • תעתועי האקראיות (Fooled by Randomness), יצא לאור ב-2001
  • הברבור השחור (אנ'), יצא לאור ב-2007
  • מיטת סדום (The Bed of Procrustes), ספר פתגמים פרי עטו של טאלב שיצא לאור ב-2011 בהוצאת דביר (המקור האנגלי יצא לאור ב-2010)
  • אנטי שביר (Antifragile: Things That Gain from Disorder), בהוצאת דביר 2014
  • חשיפה לסיכון (Skin in the Game: Hidden Asymmetries in Daily Life), ‏2018

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נאסים ניקולס טאלב, תעתועי האקראיות, ספרי עליית הגג / ידיעות ספרים, 2008. 407 עמודים.
  • נאסים ניקולס טאלב, חשיפה לסיכון - אסימטריות סמויות בחיי היום-יום, הוצאה לאור: דביר 2019

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נאסים טאלב בוויקישיתוף
מכתביו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]