נוסח צפון אפריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שער סידור "אהבת הקדמונים" לפי נוסח קהילות התושבים בפאס.

נוסח צפון אפריקה מתייחס לנוסח התפילה של יהודי צפון אפריקה קודם גירוש ספרד. מגורשי ספרד שהגיעו לצפון אפריקה שמרו על מנהגיהם ועד דרכי פסיקתם, ולפעמים הביא לידי מחלוקת.[1] בסופו של דבר, מגורשי ספרד "נצחו", ותושבי צפון אפריקה אמצו את דרך הפסיקה של הספרדים ואת נוסח הספרדים,[2] למעט מקרה אחד יוצא דופן והוא קהילת התושבים בפאס שבמרוקו, שבבית הכנסת שלה צלאת אל פאסיין שמרה באדיקות על מנהגי התפילה ועל נוסחאותיה.

לצערינו, כמעט ולא נמצא תיעוד של נוסח התפילה קודם גירוש ספרד.[2] תיעוד אחד אפשרי הוא מסידור רבינו שלמה בן נתן,[3] מאחר שתוארו "אלסג'למסי", כלומר, מהעיר סג'למאסה שבמרוקו. אך יש ספק אם הסידור אכן נכתב בסג'למסה, או שבאמת נכתב במזרח התיכון.[4]

מקור חשוב שמתעד את נוסח צפון אפריקה לפני גירוש ספרד הוא סידור "אהבת הקדמונים", אשר הוציא הרב רפאל אהרן בן שמעון בשנת ה'תרמ"ט (1889) על פי כתב יד שמצא ביד חזן קהילת התושבים בשם רבי שלמה הכהן, אשר לפיו התפללו בזמנו בקהילת התושבים בפאס. הרב בן שמעון לא הדפיס בו את הסידור בשלימותו אלא העתיק את הפיוטים ושם דגש על סדרי התפילה ומנהגיה.

בנוסף, ד"ר שלמה אלקיים הוציא לאור את הספר "סדר פסח" ובו הוא הדפיס, מתוך כתב יד ליידן[5] שבו השתמר נוסח התפילות של פאס לכל השנה, את סדר התפילות לפסח עם ההגדה של פסח, בתוספת מבוא.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שלמה אלקיים, סדר פסח, אורות יהדות המגרב בשיתוף עם מכללת הדרום, נתיבות, תשנ"ט.
  • יוסף תבורי, השפעת גירוש ספרד על נוסח התפילה, בתוך תפארת לישראל: ספר היובל לכבוד ישראל פרנצוס, ניו יורק תש"ע, עמ' 289–307.
  • ספר אהבת הקדמונים, בעריכת רפאל בן שמעון, ירושלים תרמ"ט. סריקה בקטלוג הספרייה הלאומית וגם באוצר החכמה (אוצר החכמה למנויים בלבד).
  • הרב אהרן גבאי, מיפוי נוסחי התפילה, פרק ד, סעיפים ו-ז

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו משה עמאר, עץ חיים : פולמוס הלכתי בין מגורשי ספרד בפאס לתושבים, רמת גן תשמ"ז.
  2. ^ 1 2 יוסף תבורי, השפעת גירוש ספרד על נוסח התפילה, בתוך תפארת לישראל: ספר היובל לכבוד ישראל פרנצוס, ניו יורק תש"ע, עמ' 289–307.
  3. ^ סידור זה ההדיר והוציא לאור שמואל חגי (קרויזר), ירושלים תשנ"ה.
  4. ^ ראו שלמה צוקר, מוצאו המזרחי של סידור ר' שלמה בר' נתן וייחוסו המוטעה לצפון אפריקה, בתוך קרית ספר סד, עמודים 737-746.
  5. ^ כרטיס הספר של כתב היד באתר הספרייה הלאומית.