סם האריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סם האריס

סם האריסאנגלית: Sam Harris; נולד ב-9 באפריל 1967) הוא הוגה דעות, סופר אמריקאי, פילוסוף וחוקר מוח, הנחשב למבקר חריף של הדתות המונותאיסטיות הנפוצות (יהדות, נצרות, ואסלאם), אם כי בשנים האחרונות הוא ממקד את ביקורתו בעיקר על דת האסלאם.

האריס הוא המחבר של הספר "מהומת אלוהים" שיצא לאור בשנת 2004 ושהופיע בניו יורק טיימס ברשימת הספרים הנמכרים ביותר למשך 33 שבועות. בשנת 2006 פרסם האריס את ספרו השני, "מכתב לאומה נוצרית", שנכתב כתגובה לביקורת על "מהומת אלוהים". ספרים אלו שכתב היו לרבי-מכר ברחבי העולם.

האריס הוא מתומכיה של תנועת הספקנות המדעית והאתאיזם החדש, הוא גם תומך בהפרדת הדת מהמדינה, חופש הדת, והחופש למתוח ביקורת על הדת.

בספר שהוציא ב-2010 טוען האריס שהמדע יכול לענות על שאלות מוסריות ומציג דוגמאות פרקטיות לאיך המדע יכול לסייע באיכות החיים העולמית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריס גדל בבית חילוני בלוס אנג'לס, בן לאם ממוצא יהודי ואב קווייקר. לדברי האריס, הוריו רק לעתים נדירות דברו על הדת, אף על פי שנושא זה תמיד עניין אותו. בילדותו בחר להימנע מלקיים את טקס בר המצווה. הוא החל ללמוד ספרות אנגלית באוניברסיטת סטנפורד, אולם לאחר התנסות בסם האקסטזי, עבר שינוי מהותי בחייו ותפיסתו כלפי החיים. לדבריו, בעקבות החוויה הזו, "הבנתי כי ניתן להיות בן אדם שרוצה בטובת אחרים כל הזמן". האריס הפסיק ללמוד ויצא לטייל בעולם, בין השאר בהודו ונפאל, התנסה במדיטציה ולמד בודהיזם.

בשנים ההם החל להתעניין בשאלות רוחניות ובפילוסופיית החיים, הוא הוקסם מהרעיון שהוא עלול להיות מסוגל להשיג תובנות רוחניות ללא השימוש בסמים. כעבור שנים אחדות חזר לסטנפורד והשלים תואר בפילוסופיה. האריס החל לכתוב את ספרו הראשון מייד לאחר פיגועי 11 בספטמבר.

האריס התחתן ב-2004. הוא ואשתו, אנקה, הם הורים לבת אחת. אנקה האריס היא שותפה בייסוד פרויקטי ספרי עיון וספרים מדעיים.

בנוסף, להאריס יש דוקטורט במדעי המוח. בשנת 2008 יסד את "פרויקט התבונה" (באנגלית: The Reason Project), שמטרתו הפצת ידע מדעי וערכים חילוניים.

השקפת עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריס מבקר באופן כוללני את האסלאם, הנצרות והיהדות, באומרו שהוא מוכן לפגוע ולבקר רק את הדת בעולם, אך לא את האנשים המאמינים בה. לדבריו, באמונה הדתית בימינו מובנה חוסר רציונליות, חוסר אתיקה, היא מעוררת באנשים מוטיבציה לאלימות, ולכן היא מסוכנת לציוויליזציה. הסכנה בולטת במיוחד לאור התפוצה והנגישות ההולכות וגוברות של נשק להשמדה המונית בעולם, והניסיון של גורמים דתיים קיצוניים כמו אל קאעידה לעשות בו שימוש לצורכיהם.

על אף שהוא מותח ביקורת כללית כנגד האמונה הדתית על ביטוייה בדתות השונות (יהדות, נצרות, הינדואיזם ועוד), האריס מפנה ביקורת חריפה במיוחד כנגד דת האסלאם, שאת הכתבים המכוננים שלה, הקוראן והחדית', הוא רואה כקיצונים במיוחד, ולכן את האסלאם הוא רואה כדת מסוכנת במיוחד.

למרות היותו אתאיסט, האריס נמנע מלהשתמש במונח זה, בטענה כי התוויות וההגדרות, באופן כללי, הן מיותרות. עמדתו היא כי האתאיזם אינו השקפת עולם או פילוסופיה. הוא מאמין שאתאיסטים "לא צריכים לקרוא לעצמנו שום דבר. אנחנו צריכים ללכת מתחת לרדאר לשארית חיינו. וכל עוד עודנו כאן, עלינו להיות אנשים הגונים, ישרים, שמכחידים רעיונות רעים היכן שאנו נחשפים אליהם".

הוא משווה אמונות דתיות מודרניות למיתוסים של היוונים הקדמונים אשר היו מקובלים בעבר כעובדה, אך מיושנים כיום. הוא גם דוחה את הטענה כי התנ"ך נכתב בהשראת אל כל יודע. במקום זאת, הוא מציין, התנ"ך "אינו מכיל ולו משפט אחד שלא יכול היה להיכתב על ידי גבר או אישה במאה הראשונה".

האריס מתמקד בביקורותיו על היחס לנושאי דת עכשוויים בארצות הברית. האריס חושש שתחומים רבים ויסודיים בתרבות האמריקנית ייפגעו על ידי דוגמות דתיות. הוא מצטט סקרים המראים כי 44% מהאמריקאים הסבורים שיש ללמד לימודי בריאתנות בבתי ספר ציבוריים, מאמינים כי "סביר" שישו יחזור לכדור הארץ בחמישים השנים הבאות, וכן מצביע על כך שאחוז זהה מאמין כי אלוהים הבטיח את ארץ ישראל ליהודים.

האריס נוסע לעתים קרובות עם שומרי ראש עקב כך שהוא מקבל איומים על חייו ממוסלמים ונוצרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]