פנטום האופרה (שיר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השיר פנטום האופרה, שהולחן על ידי אנדרו לויד ובר ונכתב על ידי צ'ארלס הארט וריצ'רד סטילגו, הוא שיר הנושא מתוך המחזמר המצליח "פנטום האופרה". הגרסה הידועה של השיר היא זו שבוצעה על ידי מייקל קרופורדפנטום בהפקה המקורית בלונדון ובהפקה בברודוויי), ושרה ברייטמן (כריסטין דאה בהפקה המקורית בלונדון ובהפקה בברודוויי). השיר זכה להצלחה רבה, הן בביצוע המקורי והן בשלל גרסאות כיסוי ("קאברים").

השיר במחזמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר מופיע אחרי השיר "מלאך המוזיקה / המראה", מיד אחרי שהפנטום לוקח את כריסטין אל תוך המראה שבחדר ההלבשה שלה. כריסטין והפנטום שרים את השיר בדואט בזמן שהפנטום לוקח אותה אל מאורתו התת-קרקעית ומפליג איתה בסירה באגם התת-קרקעי שמתחת לבניין האופרה גרנייה. השיר מסתיים כאשר כריסטין שרה בקול סופרן בתו הגבוה ביותר במחזמר (E6). אחרי השיר, ששניהם מגיעים למאורתו של הפנטום, הוא שר לה את "נעימת הלילה" (Music of the Night).

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר זה בולט משאר השירים במחזמר (שהם בסגנון יותר אופראי), בסגנון ההארד רוק שלו, המלווה בקול עוגב (שבהיעדר עוגב אמיתי מופק על ידי אורגן), גיטרה חשמלית ותופים.

בשלב מוקדם של הפקת המחזמר, אנדרו לויד ובר פגש את ג'ים סטיינמן שתיאר את השיר "פנטום האופרה" כשיר רוק הפולש לבית אופרה. הערה זו השפיעה על הלחנת השיר והתזמור שלו, והפיכתו לשיר רוקיסטי יותר משאר השירים במחזמר.

גרסאות כיסוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשיר גרסאות כיסוי רבות. בין הבולטות שבהן:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]