בסיסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'אקו פסטוריוס היה בסיסט, מלחין ומנהיג ביג בנד, הנחשב בעיני רבים לגדול נגני הבס בכל הזמנים.[1][2][3][4] הוא ידוע בעיקר בזכות פרויקטי סולו שלו, חברתו בהרכב Weather Report, ועבודתו עם ג'וני מיטשל ופט מת'ני.

בסיסט או בסיסטיתאנגלית: Bassist) הוא כינוי למוזיקאי המנגן בכלי בעל מנעד נמוך (בס) כגון קונטרבס, גיטרה בס, קלידי בס (keyboard bass) סינתי-בס (synthbass) ולעיתים גם למי שמנגן בכלי נשיפה נמוך כגון טובה או טרומבון.

קיימת נטייה לקשר סוגות מוזיקליות שונות בכלי בס מסוימים. מאז שנות ה-60, גיטרה בס היא כלי הבס הסטנדרטי בפאנק,[5] רית'ם אנג בלוז, מוזיקת נשמה, רוקנרול, רגאיי, פיוז'ן, הבי מטאל, קאנטרי ופופ. ואילו קונטרבס הוא כלי הבס הסטנדרטי במוזיקה קלאסית, בלוגראס, רוקבילי וברוב תתי-הז'אנר של הג'אז. כלי נשיפה נמוכים כגון טובה או סוסאפון הם כלי הבס הסטנדרטי בלהקות ג'אז בסגנון דיקסילנד ג'אז וניו אורלינס-סטייל.

למרות הקישור הסטנדרטי בין כלי בס שונים לסוגות מסוימות, ישנם יוצאי דופן. כמה בסיסטים ניגנו בקונטרבס בהרכבי רוק, למשל לי רוקר (אנ') בסיסט להקת סטריי קאטס.[6] חלק מנגני הפאנק, R&B, ג'אז, פיוז'ן, משתמשים בבס סינת'י או מקלדת בס במקום בס חשמלי. הקלידן ריי מנזרק מלהקת הרוק The Doors השתמש בקלידים כדי להפיק את תפקיד הבס. בכמה הרכבי ג'אז את תפקידי הבס מנגן נגן אורגן האמונד. כמה להקות דיקסילנד ג'אז משתמשות בקונטרבס או בס חשמלי במקום בטובה. בישראל, בסיסט להקת בום פם, יובל זולוטוב ("טובי"), מנגן בטובה.

נגני גיטרה בס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטינג ב-2007
פלי ב-2003

ברוב סוגות הרוק, הפופ, המטאל והקאנטרי, נגני הבס מנגנים בגיטרה בס חשמלית, כאשר תפקיד הבס מבטא את ההרמוניה של המוזיקה המבוצעת, ובו בזמן מכתיב את הריתמיקה ואת הגרוב. בנוסף, קיימים סוגי גיטרה בס סטנדרטיים רבים ושונים לז'אנרים מסוימים. לרוב, תפקיד הבס מדגיש את תו השורש של האקורד, כאשר תפקיד משני ניתן להדגשת דרגות נוספות, לרבות החמישית (קווינטה) או השלישית (טרצה). בנוסף, נקודת עוגב, אוסטינאטו וריפים משמשים גם בתור תפקידי בס. בעוד שרוב נגני הבס החשמלי ממעטים לנגן אקורדים (שלושה או יותר צלילים כולם נשמעו בו-זמנית), נעשה בהם שימוש בסגנונות מסוימים, במיוחד פאנק, R&B, ג'אז, והבי מטאל. בסיסטים רבים משתמשים בטכניקת ה"סלאפינג" כדי להדגיש את תפקיד הבס וכדי להגביר את קצב נגינתם.

רשימה של נגני גיטרה בס בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיוארט זנדלר (ג'מירוקוואי)

נגני קונטרבס בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גארי קאר

נגני קונטרבס קלאסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נגני קונטרבס ג'אז[עריכת קוד מקור | עריכה]

רון קרטר ב-2019
אספרנסה ספולדינג

בסיסטים ישראליים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבישי כהן ב-2010

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בסיסט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Starr, Eric; Starr, Nelson (2008), The Everything Bass Guitar Book, F&W Publications Inc
  2. ^ Belew, Adrian (1986), New Directions in Modern Guitar, Hal Leonard Publications
  3. ^ Best Bassists Of All Time: 50 Legendary Bass Players You Need To Know באתר udiscovermusic
  4. ^ "Jaco Pastorius Is the Most Important Musician You Might Have Never Heard Of". vice.com. 6 במרץ 2015. ארכיון מ-25 באוקטובר 2015. נבדק ב-17 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ "On Bass: What the Funk?". premierguitar.com. 11 בפברואר 2014. ארכיון מ-2 באוקטובר 2016. נבדק ב-27 בספטמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  6. ^ "Archived copy". ארכיון מ-16 באוקטובר 2018. נבדק ב-16 באוגוסט 2019. {{cite web}}: (עזרה); (עזרה)