פסגת הפחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פסגת הפחד
Cape Fear
כרזת הסרט
בימוי מרטין סקורסזה
הפקה ברברה דה פינה
רוברט דה נירו
סטיבן ספילברג
פרנק מרשל
קתלין קנדי
תסריט ווזלי סטריק
עריכה תלמה סקונמייקר עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים רוברט דה נירו
ניק נולטי
ג'סיקה לאנג
ג'ולייט לואיס
מוזיקה אלמר ברנסטין
צילום פרדי פרנסיס
מפיץ סרטי יוניברסל
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
אולפן אמבלין אנטרטיינמנטס
הקרנת בכורה 13 בנובמבר 1991
משך הקרנה 127 דקות
שפת הסרט אנגלית
הכנסות באתר מוג'ו capefear
דף הסרט ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פסגת הפחדאנגלית: Cape Fear) הוא מותחן אמריקאי בבימויו של מרטין סקורסזה ובכיכובם של רוברט דה נירו, ניק נולטי, ג'סיקה לאנג וג'ולייט לואיס; הסרט, שיצא למסכים ב-1991, מבוסס על סרט בעל שם זהה משנת 1962, שהיה עיבוד לספרו של ג'ון מקדונלד, The Executioners. חלק מכוכבי הגרסה הישנה מופיעים בסרט החדש בתפקידי משניים; אלה הם גרגורי פק, רוברט מיצ'ם ומרטין בלסם. רוברט דה נירו וג'ולייט לואיס היו מועמדים לפרס אוסקר ופרס גלובוס הזהב על משחקם בסרט החדש.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מגולל את סיפורו של סם בוודן (ניק נולטי), עורך דין במשרד פרטי בעיירה ניו אסקס שבמדינת צפון קרוליינה, ושל עבריין שעליו הגן במשפט בזמן עבודתו הקודמת כסנגור ציבורי באטלנטה; העבריין, מקס קיידי (רוברט דה נירו), נשפט אז באשמת אונס ותקיפה. בוודן, שהיה מזועזע מהאלימות שהפגין קיידי כלפי קורבנו, הסתיר ממנו ומבית המשפט עדות כתובה על היותה של המותקפת פרוצה - תוך ניצול העובדה שקיידי היה אנאלפבית; חשיפת עיסוקה של הקורבן יכול היה להטות את תוצאת המשפט לטובת הנאשם, אך בוודן מעל בתפקידו והאנס נידון לארבע עשרה שנות מאסר.

אחרי שקיידי משתחרר מבית הכלא, הוא מתגלה לבודן לסירוגין, עד שהם מנהלים "שיחת היכרות"; במהלכה, האסיר המשוחרר מציג את עצמו ורומז לבוודן על העדות המוסתרת שבדו"ח, אליו התוודע בכלא בשלמד קרוא וכתוב. קיידי מתחיל להיטפל למשפחתו של עורך הדין, שכוללת את אשתו ליי (ג'סיקה לאנג) ואת בתו המתבגרת דניאל (ג'ולייט לואיס). הכלב המשפחתי בן נעלם פעם אחת, ובתקרית נוספת מורעל באופן מסתורי; קיידי אף נצפה עומד מחוץ לגדר בית משפחת בודן לא פעם, מה שגורם לעורך הדין לשקול את האפשרות לפנות למשטרה.

קיידי פוגש בבר מקומי את לורי דייויס (לנה דאגלס), עמיתתו של סם בוודן, שייתכן וגם ניהלה איתו רומן; קיידי ודייויס מקיימים יחסי מין בביתה; בהמשך, קיידי אוזק את ידיה של דייויס, שסבורה שמדובר במשחק, אך הוא מוריד נתח בשר מלחיה בנשיכה, שובר את ידה ואונס אותה באכזריות. היא מסרבת להתלונן במשטרה נגד קיידי; גם הפצרותיו של בוודן לא משנות את דעתה, כי אינה מוכנה נפשית לעמוד בחקירות הסנגוריה - מנת חלקן של קורבנות תקיפה מינית בבית המשפט.

בוודן פונה לבלש פרטי בשם קלוד קרסק ומבקש ממנו לעקוב אחר קיידי כדי לתפוס אותו עובר על החוק; קיידי מעמיד פנים שהוא מורה לתיאטרון ומצליח להתנשק אם בתו המתגברת של עורך הדין. בוודן מפתיע את קיידי במסעדה מקומית - מגיח לפניו ומזהיר אותו מלהתקרב למשפחתו. קיידי מקליט את השיחה בחשאי באמצעות מקלט שהצמיד אל תחתית השולחן. בעצתו של קרסק, בוודן שוכר שלושה בריונים פורעי חוק, כדי שאלה יתקפו את קיידי; בוודן צופה בתקיפה ממקום מסתור, ונחרד לראות כיצד קיידי גובר על הבריונים ומכה אותם. קיידי, נוטף דם, שומע רחש מכיוונו בוודן ומתחיל להתקרב אליו, בעודו פונה אליו בדיבור בלתי-מובן ומטיל אימה, שמתובל בציטוטים תנ"כיים; לבסוף, הוא נמנע במפתיע מלהתעמת עם בוודן ועוזב את המקום; הוא משתמש בקלטת האיומים מצד בודן ובהצגת הפצעים שספג, כדי להרחיק מעליו את עורך הדין בצו בית-משפט; בנוסף, פרקליטו החדש של קיידי (גרגורי פק) פועל למען שלילת רישיון עריכת הדין של בוודן על סמך קלטת האיומים.

השימוע בעניין שלילת הרישיון אמור להיערך מחוץ לעיירת מגוריו של בוודן; הבלש קרסק מציע לו לביים עזיבה מוקדמת של הבית, כדי לפתות את קיידי להתגנב פנימה ואז להרוג אותו מתוך הגנה עצמית; בוודן אכן מודיע למשפחתו שעליו לעזוב למספר ימים, אך חוזר בהיחבא ואורב לקיידי יחד עם קרסק. קיידי מצליח להתגנב ללא ידיעתם ורוצח את קרסק במטבח כשהוא מחופש למשרתת המשפחה - גרסיילה; קיידי בורח, ואילו בני המשפחה מגלים את גופותיהם של קרסק ושל המשרתת; מבועתים, הם ממהרים לרכב המשפחה ונוסעים לבית הסירה שלהם, שעוגנת בצפון המדינה.

קיידי מגיע אל מקום המסתור יחד עם בני המשפחה, שכן הוא הצליח לקשור את עצמו אל תחתית הרכב שלהם; באותו לילה הוא תוקף את המשפחה - מכה וקושר את עורך הדין בודן ומתכוון לאנוס את אשתו ואת בתו לנגד עיניו. כאשר האם מציעה את עצמה במקום הבת, הנערה מתיזה נפט על קיידי, בעת שהוא מצית את הסיגר שלו; כאשר האש אוחזת בו, התוקף נאלץ לקפוץ למי הנהר הסוערים, אך מצליח להיאחז בחבל הקשור לסירה ולטפס חזרה לסיפון.

מי הנהר גועשים עקב סופת רעמים, וקיידי, ששב לסירה, נאבק שנית עם בוודן; הוא גובר עליו ועורך לו "משפט", שבמהלכו מכריח את עורך הדין להודות בהסתרת העדות, שיכלה להביא לזיכויו במשפט האונס; למרות ההודאה, בוודן מדגיש שאינו מתחרט על מה שעשה, שכן עיסוקה של הנאנסת לא הצדיק את התאכזרותו של קיידי כלפיה; קיידי מסתער על בוודן בזעם ועומד לרצוח אותו, אך מועד כאשר הסירה מיטלטלת בגלל המים הסוערים; בוודן מנצל את ההזדמנות כדי להטות את כף המאבק לטובתו, בעוד אשתו מנווטת את הסירה אל הגדה; בהמשך, בוודן מצליח לשים את ידיו על האזיקים של קיידי ולאזוק בהם את התוקף לצינור שבסירה; כאשר הסירה מתרסקת על שרטון, הקרב נמשך על החוף. בוודן כמעט ומצליח לרוצץ את ראשו של קיידי באבן, אך האחרון נסחף בנחשול אדיר בעודו צורח בטירוף; אחר-כך, בוודן צופה באפיסת כוחות בקיידי, השוקע יחד עם חלק הסירה אליו הוא אזוק; בסוף, בוודן רוחץ את ידיו המגואלות בדם בנהר, ומצטרף אל אשתו ובתו.

צוות השחקנים הראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]