סוס מלחמה (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
סוס מלחמה
War Horse
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על סוס מלחמה עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי סטיבן ספילברג עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי סטיבן ספילברג, קתלין קנדי עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט לי הול, ריצ'רד קרטיס עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה מייקל קאן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ג'רמי אירווין
פיטר מולאן
דייוויד ת'יוליס
אמילי ווטסון
טובי קבל
סלין באקנס
מוזיקה ג'ון ויליאמס עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום יאנוש קמינסקי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה דרימוורקס, חברת קנדי/מרשל, Reliance Entertainment, אמבלין אנטרטיינמנט, סרטי טאצ'סטון עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה דרימוורקס
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 25 בדצמבר 2011
משך הקרנה 146 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט מלחמה, סרט דרמה, סרט מבוסס יצירה ספרותית עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 66,000,000 דולר[1]
הכנסות 177,584,879 דולר[1]
הכנסות באתר מוג'ו warhorse
פרסים 6 מועמדויות לפרסי אוסקר
פרס מכון הסרטים האמריקאי לסרט הטוב ביותר לשנת 2011
www.warhorsemovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סוס מלחמה (באנגלית: War Horse) הוא סרט בריטי-אמריקאי של אולפני דרימוורקס בבימויו של סטיבן ספילברג משנת 2011. הסרט הוא עיבוד קולנועי למחזה של מייקל מורפורגו, אשר מבוסס על ספר הילדים שלו "סוס מלחמה" שפורסם בבריטניה בשנת 1982. יצא לאקרנים בישראל ב-12 בינואר 2012. כיוון שהסרט מסווג לצפייה לכל המשפחה, הוא אינו מכיל מראות קשים לצפייה, למרות שעיקר עיסוקו במלחמה.

הסרט נסוב אודות החברות בין צעיר בריטי בשם אלברט (ג'רמי אירווין) לבין הסוס שלו, ג'ואי. הקשר ביניהם נקטע כאשר ג'ואי נמכר לצבא כדי להוביל מערכות נשק במלחמת העולם הראשונה. למרות שאלברט צעיר מכדי להתגייס לצבא, הוא מחליט לנסוע לצרפת ולהתגייס כדי להציל את הסוס.

הסרט, שהיה מועמד לשישה פרסי אוסקר בשנת 2012, הוא מעין מחווה לשמונה מיליון סוסים שנהרגו במהלך מלחמת העולם הראשונה. הוא צולם בבריטניה, בתקציב של 66 מיליון דולר.

הדמויות המרכזיות בעלילה הם אלברט, נער החווה הרגיש שגר עם אביו ואימו הזקנים, הקשור מאוד לג'ואי הסוס שלו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת העלילה בכפר קטן באנגליה לפני מלחמת העולם הראשונה. איכר זקן, מעורער בנפשו ושיכור, קונה סוס למטרות עבודה. סוסתו הקודמת - זואי, כבר מבוגרת ואינה יכולה לעבוד בשדות. כאשר ג'ואי מגיע לחווה והאיכר מבין שעשה טעות בכך שקנה סוס שאינו מאולף ואין ביכולתו לחרוש את השדה. במידה ולא יוכל לחרוש את השדה לא יהיה לאיכר ולמשפחתו אוכל ופרנסה. בנו בן ה-14 אלברט נקשר לסוס, הוא בוחר לו את השם- ג'ואי. בספר ג'ואי מתאר את הפחד שלו מאביו של אלברט. ביום מן הימים אביו משתכר ומחליט להיפטר מהסוס. שניות לפני שאביו רוצח את ג'ואי אלברט מתחנן ומבטיח שהוא יאלף את ג'ואי והם יצליחו לחרוש את השדה ולמלא את משימות המשק. לבסוף אחרי קשיים רבים אלברט מצליח לעשות זאת. הוא רוכב עליו שעות במרחבי השדות ומאלף אותו למלא משימות במשק, כדי לרצות את אביו קשה המזג, פן יפריד ביניהם.

בין אלברט לג'ואי נקשר קשר עז, אבל האיכר עדיין צריך כסף. המלחמה לוחצת, המיסים עולים ולמשפחה אין כסף. הממשלה הבריטית מגייסת סוסים וחיילים. אביו של אלברט מקבל החלטה קשה ובזריחת השמש הוא מוכר את ג'ואי לממשלה, אלברט נאלץ להיפרד, בצער קורע לב, מג'ואי, שמועלה לספינה, חוצה את התעלה האנגלית ומגיע לשדות הקטל בפלנדריה ובצרפת. בארבע השנים הבאות חווה ג'ואי על בשרו, תרתי משמע, את מוראות המלחמה. מסוס בשירות חיל הפרשים הוא נהפך לבהמת משא שגוררת תותחים וקרונות. אמילי - ילדה צרפתייה (סלין באקנס), מוצאת אותו יחד עם סוס נוסף ומחביאה אותם בטחנת קמח, הגרמנים מגיעים לביתה ומנסים לקחת את הסוסים אבל היא מתנגדת ומשלמת על כך בחייה. הוא נפצע מגדר תיל, בשטח ההפקר, נופל בידי הגרמנים שמשתמשים בו למשימות דומות ומצליח באורח נס לשרוד בכל הסכנות. באותו זמן אלברט, שמתקשה לשאת בנטל הפרידה, בורח מחוות הוריו, מזייף את גילו ויוצא לחזית. לא כדי להילחם בגרמנים, לא כדי להיות חייל גיבור ולא למען "המלך והמדינה", אלא כדי להתאחד עם ג'ואי, סוסו האהוב.

לבסוף אלברט מאבד את ראייתו בעין אחת וראייתו בעין השנייה ירודה כתוצאה מגז רעיל. הוא שומע שמועות על "סוס הפלא" שנמצא באופן מיסטי בשטח ההפקר לא רחוק ממנו, הוא מבקש ממפקדו שישחרר אותו אך המפקד דורש תשלום בעבור שחרורו ותשלום עבור הסוס שנמצא (ג'ואי). אלברט מאבד תקווה אך חברי פלוגתו מרוקנים את כיסיהם מכל דברי הערך והכסף ומביאים לאלברט, הסכום אינו מספיק לקניית הסוס משום שסבה של אמילי קונה אותו, הסוס הוא הזיכרון היחיד שיש לו מנכדתו שכאמור נרצחה בניסיון להגן עליו, ואז מחליט סבה של אמילי לתת את הסוס לאלברט כי "זה מה שנכדתי הייתה רוצה" וככה מתאחדים אלברט וסוסו 'ג'ואי'.

הם חוזרים ביחד בחזרה לחוות הוריו וג'ואי מבלה את שארית חייו עם אלברט.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלברט - נער צעיר שגדל בחווה עם 2 הוריו הזקנים. הוא נער רגיש שקשור מאוד לג'ואי, סוסו האהוב.
  • ג'ואי - סוסו של אלברט, נשלח למלחמת העולם הראשונה. עובר תלאות רבות ומחליף ידיים מספר פעמים.
  • אמילי (סלין באקנס) - מוצאת את הסוס ג'ואי במהלך המלחמה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבקרים תמימי דעים בדרך כלל שהסרט נעשה במיומנות ובכוונה להדמות לסרטים משנות הארבעים, הן בדרך טוויית העלילה והן בצילום מרהיב ובצבעוניות המבהיקה (כולל כמעט ציטוט של סצנה מהסרט "חלף עם הרוח"). אולם הביקורת חלוקה האם לשבח את האומץ לייצר סרט מרגש וחף מציניות בעידן ציני ואת התוצאה העשויה במקצוענות קולנועית[2] או להגדיר את הסרט כקיטשי וסנטימנטלי, "סוחט דמעות" מניפולטיבי, הנעזר לשם כך באמצעים טכניים כמו הפסקול שהלחין ג'ון ויליאמס.

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המוזיקה לסרט הלחין וכתב ג'ון ויליאמס, שהלחין את המוזיקה לסרטים רבים של שפילברג.

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה מועמד לפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר, לעיצוב אמנותי, לצילום, לפסקול מקורי, לעריכה ולערבול סאונד, אך לא זכה בשום קטגוריה.

זכה בפרס מכון הסרטים האמריקאי לסרט הטוב ביותר לשנת 2011.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 תקציב והכנסות הסרט סוס מלחמה, באתר Box Office Mojo, עודכן בתאריך 18/12/13
  2. ^ למשל ביקרתו של CHRISTOPHER TOOKEY בדיילי מייל הבריטי