גיבורי הדגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גיבורי הדגל
Flags of our fathers.jpg

כרזת הסרט
שם במקור: Flags of Our Fathers
בימוי: קלינט איסטווד
הפקה: קלינט איסטווד
סטיבן שפילברג
רוברט לורנץ
תסריט: פול האגיס וויליאם ברוילס ג'וניור
(מבוסס על ספרו של ג'יימס בראדלי)
שחקנים ראשיים: ראיין פיליפה
אדם ביץ'
ג'סי ברדפורד
תומאס מקארתי
מדינה: ארצות הברית
משך הקרנה: 132 דק'
שפת הסרט: אנגלית
הסרט הבא בסדרה: מכתבים מאיוו ג'ימה
דף הסרט ב-IMDb

גיבורי הדגלאנגלית: Flags of Our Fathers) הוא סרט קולנוע משנת 2006 אשר בוים על ידי קלינט איסטווד ועוסק בחיילים שהניפו את דגל ארצות הברית על פסגת הר סוריבאצ'י לאחר כיבושו בקרב איוו ג'ימה. הסרט מבוסס על ספרם של ג'יימס בראדלי ורון פאוורס הנושא את אותו השם, ואחד משני הסרטים שביים והפיק איסטווד המתארים את קרב איוו ג'ימה משתי נקודות המבט של הצדדים שלחמו בו. 'גיבורי הדגל' עוסק בצד האמריקאי של הקרב ואילו 'מכתבים מאיוו ג'ימה' עוסק בנקודת המבט היפנית.

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מספר את סיפורם של שישה חיילים שהניפו את הדגל באיוו ג'ימה וצולמו בתצלום מפורסם על ידי ג'ו רוזנטל. שלושה מהחיילים נהרגים במהלך הקרבות, אך שלושה מהם שורדים - ג'ון בראדלי, רני גאגנון ואיירה הייז (מגולמים על ידי ראיין פיליפה, ג'סי ברדפורד ואדם ביץ' בהתאמה). השלושה מוחזרים לארצות הברית כדי לשמש כ'סמלים' של מסע תרומות, שמטרתו העלאת המורל של הציבור ושכנועו לקנות אגרות חוב כדי לממן את הוצאות המלחמה. הסרט עוסק בשאלה "מיהו גיבור?", כששלושת החיילים הניצולים מתוייגים כגיבורים על אף שהם אינם חשים כך, ושבמציאות הם סובלים מהזכרונות הקשים מהקרב. בסרט סצנות מלחמה רבות, בהן משולבים אפקטים מיוחדים רבים של פיצוצים ויריות.

מלבד הקטעים שמתרחשים בעבר, הסרט גם כולל קטעים מההווה, בהם נראים יחסיהם של ג'יימס בראדלי (מגולם על ידי תומאס מקארתי) ואביו, ג'ון בראדלי, שהיה אחד ממניפי הדגל ששרדו. בסרט גם נראים קטעי ראיונות שערך ג'יימס בראדלי עם חבריו של אביו בעת התהליך שעבר כדי לכתוב את ספרו.

באופן כללי, הסרט נע בשלושה מישורי עלילה מקבילים: הראשון הוא סיפור הקרב, השני הוא סיפור מסע התרומות והשלישי הוא ראיונותיו של ג'יימס בראדלי עם חבריו של אביו.

מאחורי התסריט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתאר מאורעות שקרו במציאות, כמו הנפת הדגל ומסע התרומות. שמות החיילים, תווי פניהם ולעתים גם אופיים (כמו במקרה של איירה הייז) מציאותיים גם כן.

יציאותו לאקרנים, הכנסותיו, פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט יצא לאקרנים בארצות הברית ב-20 באוקטובר 2006, ואילו לישראל הוא הגיע ב-8 בפברואר 2007. הוא הופק בתקציב של 55 מיליון דולר, והכנסותיו ברוטו הגיעו לכ-65 מיליון דולר.

איסטווד היה מועמד לגלובוס הזהב על בימוי הסרט, שזכה גם בשתי מועמדויות לפרס האוסקר, לסאונד הטוב ביותר ולעריכת הסאונד. אולם בכל אספקט, גיבורי הדגל זכה להצלחה פחותה מזו של מכתבים מאיוו ג'ימה, שהן הכניס יותר בקופות והן זכה ביותר פרסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]