פריזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: לא כתוב בצורה אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: לא כתוב בצורה אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
פריזה
פריזה
סוג נבל-על
שם ספר דרגון בול זי,, דרגון בול ג'י טי, דרגון בול סופר
תוכנית טלוויזיה דרגון בול Z, דרגון בול סופר, דרגון בול ג'י טי.
הופעה ראשונה Chapter #247: "Dark Clouds Swirl Over Planet Namek" ‏ (1989)
יוצרים אקירה טורייאמה
דיבוב ריוסיי נקאו (יפנית)
לינדה יאנג (דרגון בול זי, אנגלית)
כריס איירס (דרגון בול קאי/סופר, אנגלית - עד 2019)
דמאן מילס (דרגון בול סופר - אנגלית)
דיבוב בשפה העברית שמחה ברבירו
מידע
שם אמיתי פריזה
סטטוס פעיל
גזע קולד
מין זכר
מקצוע רודן חלל
נטייה רע
כוחות כוח מהירות וסיבולת על, תעופה, שליטה באנרגיה, יכולת הישרדות בתנאים ובמצבים קיצוניים, יכולת לשינוי צורה.
חבר בקבוצה הצבא הגלקטי של פריזה, הקבוצה של יקום 7
תאריך פטירה פעם ראשונה זמן 764, חזר לחיים
פעם שנייה זמן 779, חזר לחיים
סיבת המוות פעם בדרגון בול זי נהרג ונחתך על ידי טרנקס (מהעתיד)
פעם בסרט "תחייתו של פריז" נשלח חזרה לגהנום על ידי גוקו וחבריו
דמויות קשורות
משפחה המלך קולד (אב)
קולר (אח)קוריזה(בן)
צ'ילד(אב קדמון)
חברים גיניו, שיסמי, סורבט, טאגומה, בריבלו, קיקונו
אויבים בארדוק, המלך וג'יטה, גוקו, וג'יטה, קרילין, גוהאן, פיקולו, נייל, דנדה, בולמה, טראנקס העתידי, טראנקס, גוטן, רוסל, ג'ימיז, פרוסט, קאבה, אנילזה, דיספו, טופו, ג'ירן, גוג'יטה, צ'יליי, למו

פְריזהיפנית: フリーザ), כשבדיבוב העברי ידוע בשם פַּאריז, הוא דמות בדיונית של נבל-על ואנטי-גיבור המופיע בחוברות המאנגה דרגון בול. דמותו של פריזה הופיעה לראשונה בפרק 247 בחוברת Dragon Ball "Dark Clouds Swirl Over Planet Namek" 1989.

על אף הופעותיו הקטנות יחסית בסדרה, פריזה נחשב לנבל האייקוני ביותר בכל דרגון בול, ואחד המרושעים ביותר בתולדות האנימה, כאשר היווה כגורם להרבה אירועים שקרו במהלך הסדרה, כמו ההגעה של גוקו לכדור הארץ, פלישת הסאיינים לכדור הארץ ובנוסף גרם לכך שהדמויות הראשיות יגיעו לכוכב נאמק. הוא אחראי באופן ישיר על הרצח של בארדוק (אביו הביולוגי של גוקו), רצח העם שבוצע כנגד הגזע הסאייני, ולמוות של קרילין בפעם השנייה, מה שהפך אותו ליריב המושבע של גוקו.

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוריאמה יצר את הדמות על רקע בועת הנדל"ן ביפן: פריזה, שליטו של ארגון בין גלקטי שמנכס לעצמו כוכבי לכת בכוח הזרוע כדי למכור אותם לכל המרבה במחיר, נוצר בהשראת שמאי מקרקעין, שטוריאמה הגדיר בתור "הסוג הגרוע ביותר של אנשים"[1]. למרות שטוריאמה סולד לרוב מעיצוב דמויות של נבלים חסרי מצפון כיוון ש"זה משפיע עליו פסיכולוגית", לקח טוריאמה חלק בעיצוב הדמות בעצמו ובין היתר הקדיש תשומת לב לאופן בו פריזה מדבר; טוריאמה תכנן את הדמות כך שדיבורו המנומס ונעים ההליכות ייצור ניגוד לאופיו האכזרי, וזאת בניגוד ליתר הנבלים שהוצגו עד כה במאנגה שדיברו אל יריביהם באופן גס ובוטה[2].

המראה החיצוני של הדמות הושפע מדמיונותיו כילד על איך מפלצות נראות. כמו כן, שלל הטרנספורמציות שפריזה מסוגל להפוך אליהן הושפעו ממסורות מערביות ויפניות על שדים. הדמות אוירה ועוצבה בהשראת העורך הראשי של המאנגה, יו קונדו[3][4].

טוריאמה ציין כי הוא לא תכנן שדמותו של פריזה תעבור שינויי צורה אלא עשה זאת רק באמצע העבודה על כתיבת המאנגה. כמו כן, ציין טוריאמה כי עיצוב הטרנספורמציות שלו הגיע מהרגל ישן שלו כמאייר, בו הוא נוהג ליצור דמויות שמתפתחות לאט לאט לדמויות קשוחות וחזקות יותר למראה, עד שהן חושפות את צורתן האמיתית שנראית מעודנת וחלקה יותר, כיוון שהוא איננו אוהב להסתבך עם איור דמויות מורכבות ומלאות בפרטים קטנים. וזוהי הסיבה למה צורותיו השנייה והשלישית קיבלו זמן מסך מועט יחסית; טוריאמה אף התבדח על הנושא וטען כי אפילו 3 טרנספורמציות "זה כבר יותר מדי"[2].

המקור לשם "פריזה" הוא מהמילה האנגלית "Freezer" - מקפיא (פריזר). באופן דומה, שמות שאר בני משפחתו של פריזה נלקחו בהשראה ממילים אנגליות שקשורות לקור ולהקפאה. באופן דומה, שמותיהם של חברי כוח העלית שלו, "צוות גיניאו", נלקחו בהשראה משמות של מוצרי חלב כיוון שאלו מאוכסנים במקרר ובמקפיא לצורך שמירה על טריותם.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגזע שאליו משתייך פריזה מכיל יצורים חוצניים מוטנטיים האוגרים בתוכם רמות כוח על-טבעיות מלידה, בנוסף ליכולת מיוחדת המקנה להם יכולת הישרדות בתנאי קיצון, בין היתר הישרדות בחלל הריק ללא כל חמצן, אך פריזה ומשפחתו נולדו עם רמות כוח חריגות מאוד בעוצמתן אפילו יחסית לבני גזעם[5]. בעזרת כוח זה הקימו בני המשפחה ארגון בין כוכבי שמטרתו היא שליטה ביקום; לכבוש כוכבי לכת בכוח הזרוע, לשעבד את תושביהם ולמכור אותם לכל המרבה במחיר, או להשמיד אותם אם אין בהם שום תועלת. למרות כוחם העוצמתי של פריזה ומשפחתו, אביו, המלך קולד, הזהיר אותו שיש שתי ישויות ביקום שאסור לו להתגרות בהם: בירוס אל ההרס, ומאג'ין בו.

בין הגזעים אותם שיעבד פריזה היו גזע הסאיאנים, גזע חוצני של דמויי פרימטים שידוע ביכולתם להתחזק תוך כדי לחימה, ונהיו למשרתיו הנאמנים ביותר. לפני תחילת העלילה, פריזה השמיד את כוכב מוצאם של הסאיינים, וג'יטה, מתוך חשש שהסאיינים יתקוממו נגדו בעקבות התחזקותם והאפשרות שמאחד מהם יצוץ הסופר סאייני האגדי. לפני שפריזה השמיד את הכוכב, לוחם סאייני בדרגה נמוכה בשם בארדוק שחש כי פריזה ינסה להשמיד את הכוכב, ניסה לעצור את המתקפה של פריזה בכוחות עצמו אך נכשל והושמד יחד עם כל הגזע. נותרו 3 סאיינים שפריזה השתמש בהם ושלח אותם למשימות כחיילי עלית (וג'יטה, ראדיץ ונאפה) בתמורה לנאמנות עבורו, הבן השני של בארדוק שנשלח לכדור הארץ בעודו ילד קטן וברולי ואביו פארגוס שנתקעו בכוכב ואמפה כ-40 שנים.

דרגון בול זי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריזה מופיע לראשונה בסיפור לאחר תבוסתו של וג'יטה בכדור הארץ על ידי גוקו, שטס לכוכב נאמק בשביל לבקש מכדורי הדרגון בול חיי נצח. הוא ואנשיו טבחו בכפרים נאמקיים בזה אחר זה, עד שגוהאן, קרילין ווג'יטה עיכבו את פעולותיו. במשך הסאגה פריזה נלחם מול לוחמי הזי, והראה עוד שתי צורות נוספות עד שהגיע לצורתו הרביעית והסופית. פריזה הורג את דנדה כדי שלא ירפא את הלוחמים ופוצע את וג'יטה באופן אנוש. גוקו החלים מהקרב נגד כוח הגיניו ופריזה נאבק ופוגע בגוקו בצורה ברוטלית, אך גוקו הצליח לפגוע בפריזה עם גנקי-דמה. לאחר מכן פריזה פוצע את פיקולו אנושות והורג את קרילין, מה שגרם לגוקו לזעום ולהפוך לסופר סאיין בפעם הראשונה.

פריזה מבין שהוא עומד להפסיד ומחליט לפגוע בלבה של הכוכב כמעשה נואש ומחליט להילחם בגוקו במלוא עוצמתו (עד כה פריזה נלחם עם 50% מהעוצמה שלו) וידו הייתה על העליונה, אך הוא לא הצליח להחזיק את הצורה יציבה והובס. פריזה יורה שני קיינזאנים לעבר גוקו אך האחרון החזיר אותם לעברו ואלו חצו את פריזה לשניים. גוקו חס על חייו של פריזה ונותן לו אנרגיה מכיוון שהוא לא יכול לזוז ואחר כך, לקח את החללית שלו, ופריזה נשאר בכוכב עד שהוא התפוצץ. מסתבר כי פריזה שרד את הפיצוץ ואביו, המלך קולד מצא אותו בחלל ובנה אותו מחדש עם חלקים קיברנטיים והחזיר אותו לחיים. שנה לאחר הפיצוץ, פריזה והמלך קולד נחתו בכדור הארץ כדי לנקום בגוקו וחבריו אך הם נתקלו בטראנקס, הבן העתידי של בולמה ווג'יטה. אחרי קרב קצר, פריזה נחצה לשתיים על ידי טראנקס ופוצץ לרסיסים ולאחר מכן רצח את אביו. אף על פי שמת, נעשה שימוש בתאיו כגנים עבור הנבל העתידי סל.

דרגון בול סופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזרה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי מותו של פריזה, נשמתו נשארה בגיהנום, ששם הוא עונה על ידי כך שהוא צריך לסבול את המלאכים ולזכור כל פעם מחדש את התבוסות שלו על ידי גוקו וטראנקס. 14 שנים אחרי מותו של פריזה, שניים מאנשיו, סורבט וטאגומה, אספו את כל כדורי הדרגון והחזירו אותו לחיים. לאחר שהוא חזר, הוא מיד נשבע לנקום בסופר סאיינים, אך הוא המום לאחר שמשרתיו סיפרו לו כי גוקו הצליח להביס את מאג'ין בו, אחת מ2 הישויות שפריזה הוזהר מפניהם. היות שפריזה נולד עם רמות כוח על טבעיות, פריזה מחליט להתאמן כדי שבסופו של דבר יתעלה אף על גוקו, ולאחר ארבעה חודשים של אימונים אינטנסיביים, פריזה משיג צורה חדש שלה הוא קורא "גולדן פריזה" ונוחת בכדור הארץ יחד עם צבאו. בכדור הארץ, לוחמי הזי נלחמים באנשים של פריזה כדי למשוך זמן עבור גוקו ווג'יטה, שכעת מתאמנים עם האלים בירוס וויס, יחזרו. אחרי שצבאו הובס, פריזה מנצח את כל לוחמי הזי בדיוק ברגע שגוקו, וג'יטה, בירוס וויס הגיעו. גוקו ווג'יטה חושפים את צורת הסופר סאיין בלו החדשה שלהם ונלחמים בפריזה. אף על פי שצורת הגולדן פריזה חזקה יותר מהסופר סאיין בלו של גוקו, פריזה אינו יכול להמשיך להחזיק את הצורה הזאת ולבסוף נדחק לפינה על ידי וג'יטה. נואש מתבוסתו, פריזה משמיד את כדור הארץ על כך שהפסיד, בזמן שרק הוא ישרוד הודות ליכולתו לשרוד בתנאי קיצון, אבל וויס מחזיר לעבר את המקרה ומזהיר את גוקו לא לוותר הפעם לפריזה וגוקו מחסל את פריזה עם קמהאמהא בצורת הסופר סאיין בלו.

טורניר העוצמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמספר שעות לפני שטורניר העוצמה מתחיל, פריזה הופך לחבר העשירי בקבוצה של יקום 7, כתחליף עבור מאג'ין בו. גוקו מבקר את פריזה בגיהנום ומבקש ממנו להצטרף לקבוצה. פריזה מסכים אחרי שגוקו הבטיח שיחזיר אותו לחיים בעזרת super dragon Ball לאחר הטורניר. בינתיים, יקום 4 גילה על חזרתו הזמנית של פריזה ואל ההרס שוכר מתנקשים בשביל להרוג אותו. פריזה חוזר לחיים במשך 24 שעות על ידי המכשפה בבה. הוא נפגש עם גוקו, אך לפני שהם חוזרים לבית של בולמה, הם נתקלים במתנקשים. פריזה הורג את רוב המתנקשים ולוכד את גוקו בכדור אנרגיה. פריזה לוקח מכשיר קשר מאחד המתנקשים ומציע לאלים של יקום 9 להצטרף אליהם, אבל הרס את המכשיר כשבירוס וויס הופיעו. פריזה, גוקו, בירוס ווויס חוזרים לבית של בולמה ולאחר מכן משתגרים לעולם הריק שבו מתרחש הטורניר, ששם פריזה נפגש עם גרסה מקבילה שלו מיקום 6, בשם פרוסט (ביפנית : フロスト) והשניים כרתו ברית ביניהם. בזמן הטורניר פריזה נלחם מול רוסל מיקום 9, אבל האחרון נכנע ופסל את עצמו בשביל לא לסבול על ידי פריזה. בפרק 108 "מצטרף כקולגה לפרוסט" ו"נלחם" בגוהאן עד ש"מתעלף" פריזה מראה לפרוסט את הצורה עם השרירים וגם פרוסט מראה לפריזה את הצורה עם השרירים לבסוף פריזה בוגד בפרוסט ומעיף אותו מהזירה והזנואיפ הורגים את פרוסט מכיוון שניסה לפגוע בפריזה בזמן שהוא מחוץ לזירה. במהלך הקרב של גוקו נגד ג'ירן, גוקו ביקש מהקבוצה להביא לו אנרגיה עבור הגנקי-דמה, ופריזה אמר שהגנקי-דמה מזכירה לו דברים רעים (מסאגת נאמק בדרגון בול זי), אך בכל זאת פריזה החליט לתת לגוקו חלק מהאנרגיה שלו לגנקי-דמה. אחרי שגוקו הובס על ידי ג'ירן והוא מתאושש מהפצעים שלו, פריזה בא אל גוקו ואמר לו שהמצב שגוקו נמצא בו כעת מזכיר לו את האירועים מכוכב נאמק ובזמן שהוא מדבר אל גוקו, הוא עומד לרפות את גוקו כשהוא נותן לו אנרגיה, כפי שגוקו ריפא את פריזה אחרי שהוא פצע את פריזה אנושות בנאמק, אחרי שפריזה ריפא את גוקו, הוא אמר לגוקו שאלי ההרס היו המומים מהצורה החדשה שלו שנקראת "אולטרה אינסטינקט" ועזב אותו. דקה לאחר מכן הוא שם לב לוג'יטה ולתלמיד הסאייני שלו מיקום 6, קאבה והוא נגעל מהקשר שיש בין השניים עקב היותם סאיינים. אחרי הקרב של קאבה נגד מונה, פריזה ארב לו ומבקש ממנו להילחם מולו. פריזה מתחמק בקלות מהמכות של קאבה ומצמיד אותו לאחד הקירות שבזירה, ומאיים על קאבה שיפגע גם בחבריו הסאיינים, אבל קאבה הופך לסופר סאיין 2 ומרחיק אותו ממנו ויורה עליו גאליק קאנון, אך פריזה מתוך העשן יורה בקאבה קרני מוות ומעיף אותו מהזירה ולאחר מכן הוא אמר לעצמו שכשהוא יקבל לידיו את הסופר דרגון בול, הוא ישתמש בזה על מנת לשלוט על האלים. בהמשך, פריזה צופה בקרב של גוקו נגד קייל וקאוליפלה ובהמשך גם בקרב של גוקו כאולטרה אינסטינקט נגד המיזוג שלהן קפלה. לאחר כמה דקות פריזה גם סייע ליקום 7 נגד יקום 3 והם הצליחו להעיף את אניזלה. בזמן הדקות האחרונות של הטורניר פריזה נלחם נגד דיספו מיקום 11 אבל מתקשה להביס אותו בגלל המהירות שלו ולכן גוהאן עזר לפריזה להעיף אותו כאשר גוהאן הקריב את עצמו יחד עם דיספו בשביל שפריזה יעיף אותם. דקה לאחר מכן פריזה בצורת הגולדן שלו עזר לאנדרואיד 17 נגד טופו והשניים פצעו אותו קשה. פריזה השפיל את טופו בגלל היותו נאמן לצדק וכינה אותו אשפה שצריך לזרוק לפח האשפה ואילו טופו קורע את חולצתו ואומר שכעת הצדק הוא חסר תועלת והוא השלים עם זה וכתוצאה מכך הוא מתפתח לאל הרס, אבל עדיין פריזה זלזל בו וירה עליו אנרגיה אבל טופו לא נפצע ובירוס אף אישר שטופו כעת ברמה של הרס. פריזה עדיין מתעקש לנסות את טופו ולכן טופו יורה על פריזה כדור אנרגיה של הרס. פריזה טען שהוא יצליח לעצור את זה כי הוא שרד כבר מקרה כזה (כמו בניסיון ההתנקשות של יקום 9 בפריזה) אבל פריזה נכנס אל תוך הכדור ומתפוצץ עם הכדור כאשר הזירה מתפרקת והשמיים משתנים כתוצאה מהפיצוץ. בהמשך אותו פרק, פריזה שרד את הפיצוץ אבל הוא ירד לצורה הסופית שלו והוא זורק על הכדור של טופו סלע כדי להציל את 17 ופריזה טוען שהוא ישמיד אותו כמו שהתואר של טופו מרמז ויורה על טופו את כדור המוות שלו ואילו טופה יורה על זה כדור קטן של הרס ומשמיד את המתקפה ולאחר מכן מסתער עליו ומטיח אותו בזירה ומרסק לפריזה את הגולגולת עד שפריזה מאבד את ההכרה ואומר שאם החוקים לא היו מגבילים אותו, הוא היה משמיד את פריזה במקום ובועט אותו אל מחוץ לזירה אבל 17 מציל אותו כאשר הוא הזיז אותו עם סלע ופריזה נופל אל הקצה של הזירה והוא מחוסר הכרה. במשך הדקות האחרונות של הטורניר, פריזה התאושש וכאשר גוקו התמוטט כתוצאה מהשימוש באולטרה אינסטינקט, ג'ירן הפיל את גוקו אך פריזה הציל אותו וחשף את מיקומו וביחד עם אנדרואיד 17 הם מסתערים על ג'ירן שהיה מותש מהקרב נגד גוקו. פריזה כגולדן נלחם מול ג'ירן והוא אומר לו שהוא שם לב שג'ירן לא במלוא עוצמתו ושהוא מפחד להפוך להיות חלש כמו שהיה בעבר, ג'ירן מכה את פריזה ודורך לו על הזנב כדי שלא יוכל לברוח אבל פריזה מנצל את הסערת רגשות של ג'ירן כדי ללכוד אותו עבור 17 ולאחר מכן 17 מתפוצץ עליו. ג'ירן שרד את הפיצוץ אך הוא מובס ו-17 אומר לפריזה להעיף אותו. פריזה מתגרה ומשפיל את ג'ירן ומבזבז זמן וטופו עודד את ג'ירן להמשיך להילחם ולא לוותר לרשע כמו פריזה. כתוצאה מכך, ג'ירן חדור במוטיבציה וחוזר להיות במלוא עוצמתו. 17 ופריזה מנסים להגן על עצמם מפני האנרגיה של ג'ירן אך גוקו מציל אותם. פריזה מזכיר לגוקו על ההבטחה שלו כאשר הוא יחזיר את פריזה לחיים באמצעות כדורי הדרגון בול וגוקו אומר לו שאם הוא יקיים את ההבטחה שלו (לא להרוג אף אחד) הוא יחזיר אותו. השלישייה מצליחה לשבור את המתקפה של ג'ירן וגוקו ופריזה נלחמים נגד ג'ירן ביחד בזמן ש-17 עוזר להם מאחור, מה שמפתיע את הקבוצה. פריזה אומר לגוקו להעיף אותו לעבר ג'ירן כדי שפריזה ייקח את ג'ירן ביחד איתו מחוץ לזירה אבל ג'ירן משנה את הכיוון ומנסה להעיף את פריזה שמחבק את עצמו לג'ירן וגוקו מגיע לעזור לו כסופר סאיין וביחד שניהם מעיפים את ג'ירן כשגם הם עפים מחוץ לזירה, מה שאומר ש-17 הוא הלוחם האחרון שנשאר והוא זוכה במשאלה מהסופר דרגון בול. אחרי שהוא ביקש שכל היקומים יחזרו לחיים, וויס מחזיר את פריזה לחיים ואומר לו שזו מתנה מבירוס כי הוא אמר שפריזה עזר מאוד לקבוצה בסוף הטורניר. פריזה אומר שהוא עדיין ימשיך להיות רשע וגוקו אומר לאחר מכן שהוא יביס אותו. בסוף של דרגון בול סופר, פריזה מקים את צבאו מחדש ומכריז בשמחה כי השליט של יקום 7 חזר לתחייה.

ברולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט פריזה שולח כמה חיילים כדי לקחת את כדורי הדרגון בול על מנת שהוא יביע משאלה שבה הוא יגבה ב-5 סנטימטרים, בריבלו שמהווה כשוליה שלו שואלת למה דווקא 5 סנטימטרים והוא משיב לה שפחות או יותר מזה יעורר יותר מדי תשומת לב. שניים מחייליו של פריזה (למו וצ'יליי) מוצאים את הסאיינים, פארגוס וברולי בכוכב ואמפה ומביאים אותם אל החללית שלו. שני הסאיינים באים עם פריזה לכדור הארץ כאשר הוא אומר לפאראגוס שוג'יטה, בנו של המלך וג'יטה שפארגוס רצה לנקום בו חי בכדור הארץ. כאשר הם הגיעו לכדור הארץ, ברולי נלחם בוג'יטה ופריזה מבין מפארגוס כי ברולי לא יכול להפוך לסופר סאיין ולכן כאשר ברולי עובר מוג'יטה לגוקו, הוא הורג את פארגוס כדי שהוא ישתנה לסופר סאיין ותוכניתו מצליחה ומפליל גם את וג'יטה לאחר שהרג אותו. פריזה נאלץ להיאבק בברולי כאשר גוקו ווג'יטה בורחים ממנו כדי ללמד את וג'יטה איך להתמזג, הוא משתנה לצורה המוזהבת שלו אך עדיין זה לא מועיל עבור ברולי הסופר סאיין. לאחר שעה בערך גוג'יטה מופיע והוא מסביר לפריזה שהוא מיזוג של גוקו ווג'יטה ועובר אל ברולי שנלחם מול וויס. פריזה בהלם מהכוח שהמיזוג מפגין נגד ברולי כאשר גוג'יטה כמעט והיה הורג את ברולי אם צ'יליי לא הייתה מבקשת משנרון שהוא יחזור לכוכב ואמפה. פריזה מנסה להרוג את צ'יליי ולמו אך גוג'יטה מונע ממנו והוא מזהיר את המיזוג שהוא יחזור ועוזב. כעבור 3 ימים מאז הקרב, פריזה מאמין כי ברולי יהיה תרומה מצוינת לחיל שלו אם הוא ישלוט בכוחו והוא בוטח בצ'יליי ולמו שבגדו בו שיצליחו להרגיע אותו, הוא מוסיף ואומר שגוקו ווג'יטה הופכים לצמד מצוין ושהוא לא יכול להילחם מולם בכוחות עצמו במיוחד אם הם יודעים להתמזג ולכן הוא צריך שותף מולם כדי לנצח.

מורו וגראנולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן שחלה בריחה המונית בכלא הגלקטי בעקבות משאלה של המכשף מורו, פריזה נודע על כך משני אנשי מודיעין שלו שאותם אסירים זורעים הרס ברחבי היקום. פריזה בוחר להישאר נטרלי ולהתעלם מהמצב מכיוון שלו יצא לו אף יתרון בלעשות עסקים עם פושעים. קיקונו אומר שואל אם גם הם לא נחשבים פושעים, אך פריזה ובריבלו מתקנים אותו ואומרים שהם רק משתלטים על כוכבים ומוכרים אותם למי שצריך ככה שזה הכל עסקים. פריזה שואל את קיקונו אם ישנה בעיה עם זה ואילו הוא השיב לו בהיסוס שלא והמשיכו לאחר מכן בשלהם.

במהלך הכיבושים שלו, פריזה גילה באחד הכוכבים החדשים שלו חדר עם גישה למימד שבו הזמן עובד בצורה שונה בהשוואה לעולם שמחוץ לאותו חדר (חדר הזמן והנשמה) ובתוך החדר עצמו פריזה התאמן במשך עשור שלם והגיע לרמה חדשה של כוח ואף גישה לצורה חדשה לגמרי שהוא מכנה אותה "בלאק פריזה". בקרב הסופי בכוכב סיריאל בין גוקו, וג'יטה וגראנולה להיטרס (ארגון מתחרה לצבא של פריזה ביקום 7) פריזה זומן אל כוכב סיריאל תחת בקשתו של אלק, מנהיגם של ההיטרס ,כשהוא מודע לכך שאלק תכנן לחסל את פריזה באמצעות אחיו הצעיר גאס, שהפך לחזק ביקום בעקבות משאלה של אלק מכדורי הדרגון בול של סיריאל אך במחיר של קיצור חייו של גאס. גאס שהיא המום ביחד עם השאר בנוגע להופעתו של פריזה, התעשת על עצמו והסתער עליו אך פריזה השתנה לצורתו החדשה לזמן קצר וחדר עם היד שלו דרך גאס, שהזדקן סופית ונהפך לערימה של עצמות. פריזה לועג על ההיטרס בכך שהוא מוחץ את גולגולתו של גאס עד שנשאר רק עפר ממנו. פריזה שואל את אלק למה הוא נקרא לסיריאל ואלק הסביר לו שזה היה צירוף מקרים שדרכיהם נחצו. פריזה אומר לו שהוא ידע על כך שאלק תכנן לחסל אותו במשך 40 שנים אך החליט לשתוק כדי להמשיך לעשות איתו עסקים ולאחר מכן קרא לאלק ההיטר החלש ביותר מבין האחים ולאחר מכן משמיד אותו בלי שום זכר. פריזה רואה לאחר מכן גם את גוקו ווג'יטה והסביר להם שגאס לא היה החזק ביותר באמת כי פריזה היה במימד אחר (חדר הזמן והנשמה), כך שהמשאלה לא כללה אותו ואמר להם גם על אימוניו בתוך החדר והציג בפניהם את צורת הבלאק פריזה. הוא מסתער לעברם כשגוקו ווג'יטה במלוא עוצמתם (אולטרה אינסטינקט אמיתי ואולטרה אגו בהתאמה) ופריזה מביס את שניהם יחד במכה אחת לכל אחד אך חס על חייהם מכיוון שהם לא היו המטרות שלו באותו רגע. לפני שהוא עוזב הוא מציע לאחים האחרים בהיטרס, אויל ומאקי להצטרף לצבא שלו והשניים מסכימים ועוזבים ביחד את כוכב סיריאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פריזה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ http://dragonball.wikia.com/wiki/Daizenshuu_2#Daizenshuu_2
  2. ^ 1 2 30th Anniversary DRAGON BALL 超史集 - SUPER HISTORY BOOK - (ביפנית). Shueisha. 2016. עמ' 88–93.
  3. ^ "Shenlong Times 2". DRAGON BALL 大全集 2: STORY GUIDE (ביפנית). Shueisha. 1995. עמ' 6.
  4. ^ ציוץ של דרק פאולה, חוקר מאנגה, באתר Twitter
  5. ^ ריאיון עם אקירה טוריאמה - Saikyō Jump #3, 2014