הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הלמ"ס
הבניין הראשי של הלמ"ס בירושלים בגבעת שאול

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקהראשי תיבות: למ"ס) היא יחידת סמך של משרד ראש הממשלה, ומטרתה איסוף וניתוח של מידע סטטיסטי אודות מדינת ישראל, כבסיס מידע למקבלי ההחלטות וכשירות לציבור. הלשכה פועלת מכוח פקודת הסטטיסטיקה (נוסח חדש), התשל"ב-1972.

הלשכה הוקמה חודשים אחדים לאחר הקמת המדינה, בהמשך לפעילותן של המחלקה לסטטיסטיקה של ממשלת המנדט והמחלקה לסטטיסטיקה של הסוכנות היהודית.

הנתון הסטטיסטי הבולט ביותר שמפרסמת הלשכה הוא מדד המחירים לצרכן, המתפרסם מדי חודש ב-15 בו, ומשקף את השינוי במחירי המוצרים הקמעונאיים בחודש החולף. מדדי מחירים נוספים הם "מדד התשומות לבנייה" ו"מדד מחירים סיטונאיים". חוזים רבים במשק מתבססים על הצמדה לאחד ממדדים אלה. נתון נוסף שזוכה לתשומת לב רבה הוא "השכר הממוצע למשרת שכיר" (ידוע יותר בשם "השכר הממוצע במשק"). גם מדד זה מתפרסם אחת לחודש, והוא משקף את השינויים בשכר הממוצע, בכלל המשק ולפי ענפים מידע נוסף בנושא ניתן למצוא בנושא מחירים.

בין הפרמטרים שמפרסמת הלשכה: התוצר המקומי הגולמי, המודד את קצב הצמיחה במשק הישראלי, וכן הצריכה הפרטית לנפש, המלמדת על רמת החיים.

פרסומי הלשכה העיקריים הם:

מדי עשר שנים בערך עורכת הלשכה את "מפקד האוכלוסין והדיור", שבו מתבקשת כל משפחה בישראל למלא שאלון המשמש, לאחר עיבודו, למתן מידע דמוגרפי על תושבי המדינה. נתונים אישיים שנאספים במפקד זה נשמרים בסודיות מלאה, ורק המידע הסטטיסטי המופק מהם מוצג לציבור. עם הסקרים הנוספים שעורכת הלשכה נמנים סקר הוצאות משק בית, סקר שביעות רצון של בוגרי אוניברסיטאות ועוד.

משרדה הראשי של הלשכה נמצא בירושלים, ובראשה עומד הסטטיסטיקן הממשלתי : הסטטיסטיקן הראשי הראשון היה פרופסור רוברטו בקי. החליף אותו פרופסור משה סיקרון. עד נובמבר 2001 כיהן בתפקיד פרופסור יוסף יהב ובשנים 2001 עד 2012, פרופסור שלמה יצחקי. כיום הסטטיסטיקן הראשי הוא פרופסור דני פפרמן. שלוחות נוספות פועלות בתל אביב ובחיפה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]