צ'ובשיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה mw.wikibase.entity.lua בשורה 37: data.schemaVersion must be a number, got nil instead. רפובליקת צ'ובשיה (רוסית: Чувашская Республика, בתעתיק: צ'ובשסקיה רספובליקה, בצ'ובשית:Чăваш Республики, בתעתיק:צ'בש רספובליקי) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. היא נמצאת בחלקו המזרחי של המישור המזרח אירופאי ברוסיה, בגדה המזרחית של הוולגה. הרפובליקה היא ביתו של העם הצ'ובשי.

הרפובליקה הוקמה ב-24 ביוני 1920 כאזור אוטונומי וקיבלה סטטוס של רפובליקה אוטונומית באפריל 1925. מבחינה מנהלית מחולקת הרפובליקה ל-21 אזורים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבות הצ'ובשים היו בולגרים שהגיעו אל הוולגה וסוארים שהגיעו לאזור במהלך המאה ה-8 מצפון הקווקז. העם הצ'ובשי נוצר על בסיס חלק מהאוכלוסייה של מדינת בולגריה של הוולגה שלא קיבל את האסלאם בשנת 922. במהלך פלישת המונגולים במאה ה-13 היו באזור קרבות קשים ובסופו של דבר סופח השטח לאורדת הזהב. קיימת הערכה שבמהלך המלחמות בשנים 1361-1395 נהרגו כ-80% מהאוכלוסייה המקומית. עם החלשותה של אורדת הזהב הועבר השטח לחאנות קאזאן הטטרית. בשנת 1552 חתמה האצולה המקומית הסכם עם הרוסים על הצטרפות לרוסיה.

בין 1650 ו-1850 קיבלה רוב האוכלוסייה את הדת הנוצרית לאחר שהכנסייה הרוסית הפרבוסלבית שלחה מיסיונרים לאזור. בין 1860 ו-1914 עזבה כמחצית מהאוכלוסייה המקומית את האזור לאחר שהצאר אלכסנדר השני ביטל את הצמיתות ולאחר מכן במסגרת הרפורמות האגרריות של פיוטר סטוליפין.

ב-1940 הועברו על ידי השלטון הסובייטי 20,000 משפחות איכרים תושבי צ'ובשיה לחבל קרליה הסמוך לגבול הפיני, לאחר ששטחים אלו נכבשו על ידי ברית המועצות במלחמת החורף. ב-1941 הועברו 20,000 משפחות נוספות לאותו אזור. במהלך מלחמת העולם השנייה ובשנות התיעוש שאחרי המלחמה היגרו רוסים ואוקראינים רבים לערי צ'ובשיה שהתפתחו במהירות. האזור הכפרי נותר מיושב ברובו על ידי האוכלוסייה הוותיקה.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת הרפובליקה מתאפיינת בחקלאות ובתעשייה מפותחים. ענפים תעשייתיים בולטים הם הנדסת אלקטרוניקה (במיוחד תחום העברת אנרגיה) ומערכות פיקוח ושליטה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כ-61% מאוכלוסיית הרפובליקה מתגוררת בערים. בעיר הגדולה - צ'בוקסרי מתגוררים כ-440 אלף תושבים.

הצ'ובשים מהווים כ-67.8% מאוכלוסיית הרפובליקה, הרוסים - 26.5% והטטרים - 2.8%.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]