קרב ים האלמוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
קרב ים האלמוגים
מערכה: המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט
מלחמה: מלחמת העולם השנייה
Coral Sea Explosion Lexington.jpg
פגיעה בנושאת המטוסים לקסינגטון בעת הקרב
תאריך התחלה: 4 במאי 1942
תאריך סיום: 8 במאי 1942
משך הסכסוך: 5 ימים
קרב לפני: הפשיטה של דוליטל
קרב אחרי: קרב מידוויי
מקום: ים האלמוגים, בין אוסטרליה, גיניאה החדשה, ואיי שלמה
16°16′00″S 162°20′00″E / 16.266666666667°S 162.33333333333°E / -16.266666666667; 162.33333333333 קואורדינטות: 16°16′00″S 162°20′00″E / 16.266666666667°S 162.33333333333°E / -16.266666666667; 162.33333333333 
תוצאה: ללא הכרעה
הצדדים הלוחמים
מפקדים

סגן האדמירל שיגהיושי ינו

סגן אדמירל פרנק ג'ק פלטצ'ר

כוחות

2 נושאות מטוסים גדולות, 1 נושאת מטוסים קטנה, 4 סיירות, משחתות אחדות

2 נושאות מטוסים גדולות, 3 סיירות, משחתות אחדות

אבידות

נושאת מטוסים קלה, משחתת, כ-1,000 מלחים ואנשי צוות

נושאת מטוסים גדולה, משחתת, מכלית דלק, כ-540 מלחים ואנשי צוות

מפת הקרב

קרב ים האלמוגים היה הקרב הראשון מבין סדרה של שלושה קרבות של צבא יפן כנגד צבא ארצות הברית, במסגרת מלחמת העולם השנייה. הקרב התחיל ב-1 במאי, אך רוב האירועים התרחשו בין ה-7 במאי וה-8 במאי 1942 על רקע ניסיון היפנים לכבוש בסיס אסטרטגי של האמריקאים בגיניאה החדשה כראש גשר למתקפה על אוסטרליה. בקרב זה לא נוצר קשר עין בין אוניות הצדדים הלוחמים והלוחמה בוצעה על ידי מטוסי נושאות המטוסים של כל צד נגד אוניות האויב. בלוחמה מסוג זה לכל צד היו משגים, אולם אלו של היפנים היו גדולים יותר. מבחינת אוסטרליה קרב זה היה מכריע שכן הוא מנע את פלישת היפנים לשטחם וכן עקב הפגיעה בנושאות המטוסים היפניות הן לא יכלו להשתתף בקרב מידוויי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שכבשה כמעט את כל דרום-מזרח אסיה תוך חודשים ספורים, הייתה יפן בשיא כוחה. באפריל 1942, עזבו הכוחות היפנים את בסיסם החדש ברבאול, ושיגרו מתקפה אמפיבית נגד פורט מורסבי, והתקפה נוספת נגד טולאגי, אי באיי שלמה. מטרת התקיפות הייתה משולשת: לבסס את השליטה באיי שלמה, להרוס ואז להשתלט על פורט מורסבי, הבסיס האחרון של בעלות הברית בין יפן לאוסטרליה.

כח הפלישה היפני הורכב משתי נושאות מטוסים גדולות חדשות, נושאת מטוסים קטנה יותר, שתי סיירות כבדות וספינות נוספות. בעלות הברית יירטו שדרי רדיו יפניים וכך נודע להם שהכוחות היפניים שטים דרומה ושמבצע ממשמש ובא. מול כוחות אלו היו לאמריקאים את נושאות המטוסים יורקטאון ולקסינגטון והכוחות המשולבים ביבשה. נושאות המטוסים הורנט ואנטרפרייז הפליגו לאזור לאחר הפשיטה של דוליטל, אך איחרו את המועד ולא השתתפו בקרב.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב החל ב-4 במאי, כאשר נושאת המטוסים לקסינגטון הצטרפה לנושאת המטוסים יורקטאון. היפנים, שכבשו ב-3 במאי את האי טולגי ללא התנגדות, החלו לבנות בו בסיס שיסייע להם בהמשך הקרב. למחרת תקפו מטוסים מנושאת המטוסים יורקטאון כוחות אוויר וים של היפנים וגרמו להם נזק ניכר. התקפה זו חשפה את נוכחותם של האמריקנים, שהגיעו לשדה הקרב ללא ידיעת היפנים.

בשישי לחודש תקפו מפציצי B-17 את הצי היפני, אך לא גרמו לו כל נזק. במהלך לילה זה, חיפשו מטוסי סיור משני הציים את כוחות האויב, אך מזג האוויר הקשה מנע מנושאות המטוסים מלהתגלות.

באותו לילה נטשה נושאת המטוסים יורקטאון את הכוח האמריקני הראשי מחשש שהיפנים יתקפו את פורט מורסבי, בירתה של פפואה ניו גיני. כתוצאה מכך, נותרו הספינות האמריקניות ללא סיוע אווירי, ובאחר הצהריים של היום השישי, תקפו אותן מטוסי טורפדו יפניים. לאחר מתקפה אינטנסיבית, נסוגו הכוחות האמריקאיים תוך ספיגת נזק ונפגעים. אחרי מספר שעות הותקפו הספינות בשנית על ידי מפציצים אמריקנים שטעו בזיהוי. בהתקפה זו לא היו נפגעים.

במהלך היום השביעי חיפשו כוחות אוויריים משני הצדדים לשווא את הכוח העיקרי של האויב, ובראשו נושאות המטוסים שהיוו את עמוד השדרה של הצי. במהלך חיפושים אלו הותקפו כוחות משניים משני הצדדים ומספר ספינות הוטבעו.

לבסוף, בבוקר היום השמיני אותרו נושאות המטוסים של שני הצדדים. הכוח האווירי האמריקני הצליח לפגוע בנושאת המטוסים היפנית הקלה שוהו, שהתהפכה ושקעה במצולות. שתי נושאות מטוסים כבדות יפניות, שוקאקו וזויקאקו ניזוקו. לעומתן, שתי נושאות המטוסים האמריקניות נפגעו בהתקפות אוויריות. נושאת המטוסים יורקטאון, שנפגעה מפצצה, שרדה את הפגיעה והמשיכה לתפקד, אך נושאת המטוסים לקסינגטון, שספגה פגיעות קשות, הוטבעה על ידי האמריקנים מחשש שהיפנים יתפסו אותה. פינוי צוותה של נושאת המטוסים לקסינגטון היה מסודר, ו-2735 מאנשיה -יותר מ-90 אחוז נותרו בחיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב ים האלמוגים בוויקישיתוף
המערכה בגינאה החדשה

רבאולהקרב מול בוגנווילהפלישה ללאה-סלמאואהמבצע MOים האלמוגיםהפלישה לבונה-גונהשביל קוקודהמפרץ מילןבונה-גונהוואוים ביסמרקמבצע אי-גוקרב לאה-סלמאואהמבצע גלגלוןוייווקפיניסטרחצי האי הואוןבוגנווילהפשיטות על רבאולבריטניה החדשהאיי האדמירליותאמיראוטאקה איצ'ימערב גינאה החדשה

המערכה באוקיינוס השקט

המתקפה על פרל הארבור - קרב האי וייק - הפשיטה על איי מרשל וגילברט - הפשיטה של דוליטל - קרב ים האלמוגים - קרב מידוויי - מבצע RY - המערכה באיי שלמה - הקרב על האיים האלאוטיים - המערכה באיי גילברט ומרשל - המערכה על איי מריאנה ופלאו - המערכה על איי וולקנו וריוקיו