רות קלדרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רות קלדרון
Ruthkalderon.jpg
תאריך לידה 25 בספטמבר 1961 (בת 55)
תאריך לידה עברי י"ד בתשרי ה'תשכ"ב
כנסות 19
סיעה יש עתיד
תפקידים בולטים סגנית יושב ראש הכנסת
עיסוק קודם חוקרת תלמוד ואגדה

רות קלדרון (נולדה ב-25 בספטמבר 1961) היא חברת הכנסת לשעבר ממפלגת יש עתיד וסגנית יו"ר הכנסת לשעבר, חוקרת תלמוד ואגדה, אשת חינוך ומייסדת מכללת עלמא.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רות קלדרון נולדה בתל אביב בשנת 1961. היא השלימה תואר ראשון במקרא, פילוסופיה ומחשבת ישראל במכללת אורנים, ותואר שני באוניברסיטה העברית בסיפורת התלמוד. התזה הייתה על דמויות משנה בסיפור האגדה התלמודי, שם עסקה ב"מטרוניתא, בתינוק, בתינוקת ובכובס". את הדוקטורט בנושא סיפורת האגדה התלמוד, השלימה בשנת 2007 באוניברסיטה העברית. במסגרת הדוקטורט מנסה קלדרון ליישם כלים של סטרוקטורליזם על אגדות התלמוד הבבלי, וטוענת כי הם כוללים צפנים קבועים, המהווים מעין שפה פנימית.

קלדרון למדה במכון הרטמן בירושלים. ב-1989 היא יסדה וניהלה יחד עם מוטי בראור את בית מדרש אלול, אחד משני בתי המדרש הפלורליסטיים הראשונים במרחב החילוני. בשנת 1997 קיבלה את פרס אבי חי על היוזמה להקמת 'אלול' מטעם קרן אבי חי. לאחר מספר שנים של ניהול, השתתפה במחזור הראשון של בית הספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל למנהיגות.

לאחר שסיימה את לימודיה במכון מנדל, חזרה לתל אביב על מנת להקים את עלמא בית לתרבות עברית ב-1995. עלמא היא מוסד חינוכי, המשלב לימוד יהודי-מסורתי בדרך של בית מדרש עם לימוד אקדמי של תרבות כללית ויצירה אומנותית. קלדרון כינתה את המקום בשם 'בית לתרבות עברית'. היא הקימה את עלמא במכוון בתל אביב, מתוך תפיסתה כעיר עברית שיש בה חיים יהודיים במובן הביאליקאי של המושג "תרבות עברית".

ב-2002 הוקמה עלמא חיפה וב-2003, במהלך שלוש שנות שהות בארצות הברית, הקימה קלדרון את עלמא ניו יורק.

ערכה והגישה את התוכנית "החדר" בערוץ 2, המארחת שני אורחים ללימוד משותף של טקסט קלאסי מהמקורות וממקורות חדשים. קלדרון הייתה חברה בוועדה המייעצת של סדרת הספרים "עם הספר" בהוצאת "ידיעות ספרים". הייתה חברה בוועדת שנהר, שבדקה את החינוך היהודי במגזר הממלכתי. במרץ 2012 מונתה כראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית.[1]

בספרה "השוק. הבית. הלב." משחזרת קלדרון את הפרקטיקה החז"לית של חשיבה סיפורית.

קלדרון היא אם לשלושה ילדים.

החיים הציבוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלדרון נבחרה לכנסת התשע עשרה במקום ה-13 ברשימת יש עתיד. עם היבחרותה לכנסת מונתה לסגנית יו"ר הכנסת. מכהנת כחברה בוועדת החינוך, התרבות והספורט ובועדה לביקורת המדינה. משמשת יושבת ראש השדולה להתחדשות יהודית וכן יושבת ראש של השדולה ל"תרבות פרלמנטרית". משמשת חברה במספר שדולות נוספות, בהן השדולה למען הספרות הישראלית ועידוד הקריאה בישראל והשדולה לקידום הדברות בן חילונים לחרדים. יושבת-ראש משותפת של קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אוסטרליה.

במהלך כהונתה יזמה מספר תיקוני חקיקה: חוק יסוד: מגילת העצמאות והמדינה היהודית ודמוקרטית, ברית הזוגיות האזרחית (יחד עם סיעת 'יש עתיד'), תיקון לחוק ועדת שמיטה ממלכתית בעניין סמכויות הוועדה, הרכב הוועדה וסדרי עבודתה וכן חוק השבת במרחב הציבורי (יחד עם חבר הכנסת אלעזר שטרן). בנוסף, קלדרון מנהיגה בכנסת פורום לומדים, הקרוי "בית המדרש בכנסת", המתכנס תכופות ודן בנושאים הקשורים לדת היהודית ולמסורתה ומתבסס על לימוד מקורות וטקסטים יהודיים.[2] לקראת בחירות לכנסת העשרים שובצה במקום החמישה-עשר ברשימת יש עתיד לכנסת. המפלגה קיבלה 11 מושבים וקלדרון נשארה מחוץ לכנסת.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • השוק. הבית. הלב. (יצא ב-2001, הוצאת כתר) הוא קריאה אישית באגדות תלמודיות.
  • עורכת ראשית בסדרת טקסי חיים של עלמא. בסדרה יצאו: 'לקראת כלולות', 'קבלת פנים', בת מצווה ובר מצווה'.
  • אלפא ביתא תלמודי: אוסף פרטי, תל אביב: ידיעות אחרונות, 2014.
  • Machloket/Streitschriften 1. Säkulares Judentum aus religiöser Quelle. (herausgegeben mit ), Hentrich & Hentrich Verlag Berlin, 2015, ISBN 978-3-95565-084-1

מאמרים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "כנפיים של זהב" על 'פונדק הרוחות' לאלתרמן כמדרש אגדה. טורא: אסופת מאמרי הגות ומחקר במחשבת ישראל, כרך ב (1992), עמ' 134 - 151.
  • "על תלמוד תורה", אלפיים 18.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביה ונאומיה:

על כתביה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ד"ר רות קלדרון מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית, 18 במרץ 2012, באתר התחדשות הספרייה הלאומית
  2. ^ שרי רוט, חדש בכנסת: בית המדרש בנוסח 'יש עתיד', באתר בחדרי חרדים, 16 בפברואר 2013