שוגי אפנדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שוגי אפנדי רבני
1 במרץ 1897 - 4 בנובמבר 1957 (בגיל 60)
Shoghi Effendi2.jpg

תמונתו האחרונה של שוגי אפנדי
מקום לידה עכו
מקום פטירה הממלכה המאוחדת
מקום קבורה לונדון
כינויים נוספים שוגי אפנדי רבני
ידוע בשל הנהיג את הדת הבהאית
תקופת כהונה 1921-1957
דת הדת הבהאית
בת זוג מרי מקסוול

שוגי אפנדי רבני (פרסית וערבית شوقی افندی; 1 במרץ 1897 - 4 בנובמבר 1957) היה מנהיג הדת הבהאית ממות סבו, עבדול בהאא, ב-29 בנובמבר 1921, ועד מותו שלו ב-1957.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעכו. סבו, עבדול בהאא, עמד על כך שהכינוי אפנדי (מילולית "אדון") יהיה חלק משמו של שוגי, והסב נטל חלק מרכזי בחינוכו. הוא התחנך במוסדות נוצריים בחיפה ובביירות, ושלט באנגלית, פרסית, טורקית, ערבית וצרפתית. לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה האמריקנית בביירות השלים תואר בכלכלה ובמדעי החברה באוניברסיטת אוקספורד.

שוגי אפנדי הגיע לחיפה ב-29 בדצמבר 1921, חודש לאחר מותו של עבדול בהאא, ומספר ימים לאחר מכן פתח את צוואתו של האחרון אשר הייתה מיועדת לו. בצוואתו קבע עבדול בהה כי שוגי אפנדי ישמש כ"שומר האמונה" (The Guardian), מושג שלא היה מוכר עד אז. בעת כהונתו של שוגי אפנדי, התפתחה הדת הבהאית לתנועה עולמית, וריבעה את מספר חבריה מ-100,000 ל-400,000 מאמינים. בתקופתו נוסדו האסיפות הרוחניות הלאומיות המשמשות כסמכות הבהאית העליונה במדינות השונות ואלפי אסיפות רוחניות במישור האזורי והמקומי. הוא מינה 32 מ-50 מגיני הדת שנקראו ידי האמונה. עדו מינה את המועצה הבהאית הבינלאומית ב-1951, וזו התפתחה ב-1963, לבית הצדק העולמי, ועסק בהכשרת התנאים להקמתו של האחרון. שוגי אפנדי שימש כנציגה הרשמי של הדת הבהאית בפני שלטונות המנדט הבריטי ומדינת ישראל, ויזם את הקמת כיפת הבאב במרכז הבהאי העולמי בחיפה, ופיקח על העבודות עד השלמתן ב-1953. הוא עסק רבות בתרגום כתבי הקודש וכתבים בהאים אחרים לאנגלית, ועבודתו בתחום זה, כמו גם פירושיו את הכתבים, נחשבת כעקרונות מנחים.

במשך שנות כהונתו, יצאו כמעט כל בני משפחתו וצאצאיו של הבהאא אוללה כנגד סמכותו של שוגי אפנדי, ואיימו לפלג את התנועה. הוא השיב להם במאבק, וקבע כי הם כופרים, הן בעת כהונתו והן בצוואתו. בעת מותו של שוגי אפנדי, איש מבני משפחתו לא נותר נאמן לו. שוגי אפנדי נפטר בפתאומיות בעת ששהה באנגליה ונקבר בלונדון. הוא לא הותיר אחריו צוואה ולא מינה לעצמו יורש, הגם שלפי הוראות שהותיר עבדול בהאא לפניו, לא ניתן היה למנות "שומר אמונה" נוסף. ידי האמונה שנותרו בחיים בחרו מקרבם תשעה נציגים שניהלו את התנועה, ושש שנים לאחר מכן הוקם בית הצדק העולמי העומד בראשה של הדת הבהאית מאז.

שוגי אפנדי נישא ב-1937 למרי מקסוול, שכונתה מאז רוחיה ח'אנום. היא שימשה כמזכירתו והייתה מחברי המועצה הבהאית הבינלאומית. לזוג לא נולדו ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שוגי אפנדי בוויקישיתוף