רידוואן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גן רידוואן סמוך לבגדאד לפני שנהרס

רידוואן (פרסית וערבית رضوان) הוא פסטיבל בין שנים עשר ימים בדת הבהאית המנציח את תחילת נבואתו של הבהאא אוללה. חג זה נחשב לתחילתה של האמונה הבהאית והוא החג הבהאי הקדוש ביותר בשנה. משמעותה של המילה "רידוואן" היא גן עדן, והחג נקרא על שמו של גן רידוואן, השוכן על גדות החידקל מחוץ לבגדאד, ואשר בו שהה הבהאא אוללה משך שנים עשר ימים לאחר שהוגלה מהעיר, ובטרם החל את מסעו לאיסטנבול. אין קשר ישיר בין החג לבין גן רידוואן בעכו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהבהאא אוללה עזב את בגדאד לאיסטנבול, הוא עקר לגני נג'יביה ב-22 באפריל 1863, ושם קיבל את פניהם של המבקרים אשר באו להיפרד ממנו. יחד עם בניו ומספר בהאים אחרים הוא נותר בגן משך שנים עשר ימים סך הכל, ביום התשיעי הצטרפו אליו יתר בני משפחתו שהיו מנועים לעשות כן קודם לכן מפני שהחידקל עלה על גדותיו‏‏‏[1], וביום השנים עשר עזבה המשפחה את הגן בדרכה לאיסטנבול. בגן הכריז הבהאא אוללה לראשונה באוזני חמישה ממאמיניו על מעמדו המדויק כנביא, אך נוסח הכרזתו המדויקת אינו ידוע. עוד הכריז הבהאא אוללה שלוש הכרזות בגן: הוא ביטל את הלכת הג'יהאד המוסלמית, קבע כי לא תהייה התגלות נוספת של האל במשך אלף השנים הבאות, וכן הצהיר כי כל שמותיו של האל באים לידי ביטוי בכל הדברים. מאז נקרא הגן בפי הבאהים בשם "רידוואן"‏‏‏[2], אך לפני מספר שנים הוא נהרס ותחתיו קם מרכז רפואי.

בכיתאב-אי אקדס שכתב הבהאא אוללה ב-1873, הוא קבע את הרידוואן ואת הכרזת הבאב כשני החגים של הדת הבהאית‏‏‏[3]. עוד הוא קבע את קדושתם של הימים הראשון, התשיעי והאחרון של הרידוואן לאור הקונטקסט ההיסטורי שלהם, והשווה את מעברו מביתו אל הגן ועזיבתו את בגדאד, להג'רה של מחמד ממכה למדינה. הכרזתו של הבהאא אוללה התרחשה בשנה ה-19 לספירה הבהאית, שנפתחה עם הכרזת הבאב ב-1844, דהיינו עם השלמת הוחיד הראשון. יומו הראשון של הרידוואן הוא בדרך כלל יום בחירתן השנתי של האסיפות הרוחניות המקומיות ובמהלך החג נבחרות האסיפות הרוחניות הלאומיות. חברי בית הצדק העולמי נבחרים גם הם במהלך הרידוואן, אחת לחמש שנים.

מנהגי החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסטיבל מתחיל ב-21 באפריל ונמשך עד 2 במאי. יומו הראשון, התשיעי (29 באפריל) והאחרון נמנים תשעת החגים הבהאים בהם שובתים המאמינים ממלאכה. מאחר שלפי לוח השנה הבהאי ובדומה ללוח העברי, היום מתחיל עם שקיעת השמש, נפתח החג כשעתיים לפני השקיעה ב-20 באפריל. בשעה זו לפי המסורת נכנס הבהאא אוללה אל הגן. שלושת הימים הקדושים של הרידוואן מצוינים בכינוס ובתפילה שלאחריה נערכת חגיגה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]