1 אירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטבע 1 אירו

1 אירו הוא מטבע אירו, בעל העריך השני בשוויו במחזור. מטבע זה עשוי שתי סגסוגות המקנות לו שני צבעים. הסגסוגת החיצונית עשויה פליז וניקל, ואילו זו הפנימית עשויה מנחושת וניקל. כמו כל מטבעות האירו, בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך. המטבע נכנס למחזור לראשונה בשנת 2002, אולם על חלק מן המטבעות מוטבעת שנת ההנפקה 1999, שבה האירו נכנס לשימוש לראשונה. ישנם 6.43 מיליארד מטבעות 1 אירו במחזור, דבר אשר מעמיד את המטבע במקום השישי ברשימת מטבעות האירו שבמחזור.[1]

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעגל הפנימי של המטבע עשוי משתי שכבות של סגסוגת נחושת-ניקל וביניהן שכבה נוספת של ניקל, ואילו הטבעת החיצונית עשויה סגסוגת פליז וניקל. קוטרו של המטבע 23.25 מ"מ, עוביו 2.33 מ"מ ומשקלו 7.5 גרם.

צד הנושא[עריכת קוד מקור | עריכה]

צד הנושא של המטבע נושא עיצוב משתנה, בהתאם למדינה המנפיקה. ההנחיות קובעות כי כל עיצוב לאומי חייב לכלול 12 כוכבים, כמספר הכוכבים בדגל האיחוד האירופי, את שם המדינה, או ראשי תיבות המזוהים עמה, את שנת ההנפקה ואת ראשי התיבות של האמן שעיצב את העיצוב הלאומי. לרוב, 12 הכוכבים מסודרים על פני הטבעת החיצונית. חל איסור כי צד זה יישא את העריך, לאור העובדה שהעריך מופיע בצד המשותף, אלא אם מדובר במדינה שבה הכתב שונה מן הכתב הלטיני. היחידה שעומדת בתנאי זה היא יוון, שעל מטבעותיה מוטבע עריך המטבע והכיתוב EYPΩ. למרות האיסור, אוסטריה כן מציינת את העריך על הצד הלאומי במטבעותיה.

מדינה תיאור
אוסטריה דיוקנו של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט וחתימתו. כן מופיע העריך, למרות האיסור לעשות כן, ומתחתיו דגל אוסטריה בצדו הימני של המטבע. בצד שמאל מופיעה שנת ההנפקה.
אסטוניה מפת אסטוניה עם שם המדינה באסטונית – Eesti.‏ 12 הכוכבים מקיפים את מפת אסטוניה. עיצוב זה זכה בתחרות בהשתתפות הציבור לבחירת העיצוב שיופיע על המטבע אשר התקיימה בשנת 2004.
איטליה רישום האדם הוויטרובי של לאונרדו דה וינצ'י. מעל הרישום מופיעים ראשי התיבות של הרפובליקה האיטלקית – IR – אחד על גבי השני. מימין שנת ההנפקה.
אירלנד נבל אירי שלשמאלו שם המדינה באירית – Éire – ולימינו שנת ההנפקה. מוטיב הנבל עוצב על ידי ג'רלת' הייז.
בלגיה דיוקנו של אלברט השני, מלך הבלגים. מימין לדיוקן האות A, לציון שם המלך, ומעליה כתר. בשנת 2008 נוסף מתחת ל-A גם צמד האותיות BE לציון שם המדינה. שנת ההנפקה, שבעיצוב הישן הופיעה בטבעת החיצונית, הועברה אל המעגל הפנימי.
גרמניה עיט, סמל גרמניה, שלרגליו שנת ההנפקה.
הולנד דיוקן ביאטריקס, מלכת הולנד, בצד שמאל של המטבע. מימין לו בהולנדית הכיתוב: Beatrix Koningin der Nederlanden – ביאטריקס מלכת הולנד – אשר מתפרש על פני שלוש שורות במאונך לדיוקן. שנת ההנפקה מוטבעת מימין לכיתוב.
יוון ינשוף, סמלה של אתונה, עם ענף זית לשמאלו. עיצוב זה שאוב ממטבע 4 דרכמות מן המאה ה-5 לפנה"ס. מסביב לינשוף וענף הזית מסגרת המטבע העתיק. מימין המטבע מצוין עריך המטבע באלפבית יווני1 EYPΩ. שנת ההנפקה מוטבעת בין הכוכבים על הטבעת החיצונית.
לוקסמבורג דיוקנו של אנרי, הדוכס הגדול מלוקסמבורג, ולשמאלו במאונך שנת ההנפקה ושם המדינה בלוקסמבורגית – Lëtzebuerg. חלקו השמאלי של המטבע, כ-40%, כהה יותר מחלקו הימני.
מלטה צלב מלטה, שבין זרועותיו שם המדינה במלטית – MALTA – ושנת ההנפקה.
סלובניה דיוקנו של פרימוז' טומבר, הסופר שכתב את הספר הראשון בסלובנית. מעל הדיוקן מתעקל הכיתוב STATI INU OBSTATI – לעמוד ולהתמודד – ומתחתיו שמו של טומבר. בין הכוכבים שעל הטבעת החיצונית מוטבעים שם המדינה בסלובנית – SLOVENIJA – ושנת ההנפקה.
סלובקיה סמל סלובקיה, צלב כפול על שלוש גבעות, שחורגות מעבר לגבולות המעגל הפנימי. הרקע במעגל הפנימי בעל מרקם סלעי גס. לימין הסמל מוטבע שם המדינה בסלובקית – SLOVENSKO – ולשמאלו שנת ההנפקה.
ספרד דיוקנו של חואן קרלוס הראשון, מלך ספרד, ולשמאלו שם המדינה בספרדית – España. עד שנת 2010 היה שם המדינה תחום במסגרת, כמו גם ארבעה כוכבים בצדו הימני של המטבע.
פורטוגל החותם המלכותי משנת 1144 מוקף בחלקו העליון בשבע טירות ובחלקו התחתון בחמישה מגנים עם בזנט, כמו שמופיעים בסמל פורטוגל. בין הטירות והמגנים, אשר ניצבים במעגל הפנימי מול 12 הכוכבים שבטבעת החיצונית, מוטבעים שם המדינה בפורטוגזית – PORTUGAL – ושנת ההנפקה.
פינלנד זוג ברבורים שרים, הציפור הלאומית של פינלנד, עפים מעל נוף פיני. בנוף מוטבעת שנת ההנפקה.
צרפת עץ על גבי משושה, שמבטא את צורתה של צרפת, ומשני צדי הגזע האותיות RF, ראשי תיבות של République française – הרפובליקה הצרפתית. מעל לעץ המוטו הלאומי של צרפת: חירות, שוויון, אחווה. בין הכוכבים שעל הטבעת החיצונית מופיעה רשת של קווים ובחלקה התחתון מוטבעת שנת ההנפקה.
קפריסין פסל האליל מפומוס, המסמל את מורשתו התרבותית והאמנותית של האי. שם המדינה ביוונית – ΚΥΠΡΟΣ – ובטורקית – KIBRIS – מופיע משני צדי הפסל. שנת ההנפקה מוטבעת מתחתיו.
מדינות שאינן באיחוד האירופי אך הן חלק מגוש האירו ובעלות עיצוב משלהן
הוותיקן משנת 2006 מופיע דיוקן האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר עם שם המדינה בלטינית – CITTA DEL VATICANO – מתעקל מעליו. בין השנים 1999 ל-2005 הופיע על המטבע דיוקנו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני. בשנת 2005, בתקופת הכס הריק, לא הוטבע דיוקן אפיפיור אלא סמל קריית הוותיקן.
מונקו דיוקנו של אלבר השני, נסיך מונקו, כשמעליו שם המדינה בצרפתית – MONACO – ומתחתיו שנת ההנפקה. בעבר נשא המטבע את דיוקנאותיהם של רנייה השלישי ואלבר השני, עם שם המדינה ושנת ההנפקה בטבעת החיצונית, אולם לאחר מותו של רנייה בשנת 2005, שונה העיצוב לזה הנוכחי.
סן מרינו סמל סן מרינו ומתחתיו שם המדינה באיטלקית – SAN MARINO. משמאל לסמל מוטבעת שנת ההנפקה.
אנדורה "קאזה דה לה וול" הפרלמנט של אנדורה
מדינות שקבעו עיצוב לאירו עוד לפני שהיה המטבע הרשמי שלהן
לטביה מילדה, דמות שמופיעה על מטבעותיה של לטביה
ליטא סמל ליטא
מדינות שקבעו עיצוב לאירו באופן לא רשמי
בולגריה אביר רוכב על סוס שדוהר מעל לאריה

צד הערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצד המשותף של המטבע מוטבעת מפת אירופה ועל גביה עריך המטבע באלפבית לטיני. בצדה הימני של הטבעת החיצונית מוטבעים 12 כוכבים, המסמלים את 12 הכוכבים בדגל האיחוד האירופי, והם מצומדים ומחוברים בקווים. מימין מופיעים ראשי התיבות של האמן שעיצב את צד הערך של המטבע, לוק לואיקס. עד שנת 2007 הוטבעה על הצד המשותף מפה שכללה את מדינות האיחוד האירופי בלבד, אולם בעקבות הצטרפותן של 10 מדינות נוספות לאיחוד הורחבה המפה לאירופה השלמה.

שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוליים של המטבע, אשר משמשים אמצעי לזיהוי עבור לקויי ראייה, מחורצים לפרקים, עם שלושה מקטעים מחורצים ושלושה מקטעים חלקים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא 1 אירו בוויקישיתוף
  • מטבע האירו, אתר הבנק האירופי המרכזי (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שטרות ומטבעות במחזור, אתר הבנק האירופי המרכזי.