NCIS

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
NCIS
מידע כללי
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם מחלקת הצי של ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1992 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי קוונטיקו עריכת הנתון בוויקינתונים
www.ncis.navy.mil
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

NCIS (ראשי תיבות: Naval Criminal Investigative Service, תרגום לעברית: שירות החקירות הפליליות של הצי) (בעבר: NIS) היא סוכנות אכיפת החוק של מחלקת הצי של ארצות הברית וממשיכת דרכו של שירות החקירות של הצי (Naval Investigative Service) שפורק.

כמחצית מ-2,400 עובדי השירות הם סוכנים מיוחדים אזרחיים. הם מאומנים לבצע מגוון רחב של משימות ברחבי כדור הארץ. הסוכנים המיוחדים של NCIS הם חוקרים פדרליים חמושים ולעיתים קרובות הם נדרשים להיות מתואמים עם סוכנויות ממשלתיות אחרות. הסוכנים מקבלים תמיכה מאנליסטים ואנשים אחרים המתמחים בדיסציפלינות שונות כגון זיהוי פלילי, מעקב והתחמקות ממעקב, חוקרי מחשב, אבטחה ומאבחני פוליגרף.

בשנת 2003 יצאה סדרת טלוויזיה המבוססת באופן מלא על הסוכנות NCIS ושמה זהה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התג של NCIS

המקור של NCIS הוא בצו כללי שנחתם ב-1882 על ידי ויליאם ה. האנט, מזכיר הצי של ארצות הברית, שהורה על הקמת משרד המודיעין הימי (ONI). בתחילת דרכו, ייעודו של המשרד היה לאסוף מידע על המאפיינים וכלי הנשק הנמצאים על כלי שיט ממדינות זרות, לתכנן דרכי מעבר בנהרות או גופי מים אחרים, ולאבטח מתקנים ימיים המשתייכים לארצות הברית.

לקראת כניסת ארצות הברית למלחמת העולם הראשונה הורחבו תחומי האחריות של המשרד והוכללו בהם ריגול, חבלה וכל צורה של מידע על יריבי הצי. במלחמת העולם השנייה המשרד היה אחראי על חקירת חבלות, ריגול וכל פעילות שהיוותה איום כלפי צי ארצות הברית.

בניית הכוח של סוכנים אזרחיים החלה עם מלחמת קוריאה בשנת 1950, והמשיכה במהלך שנות המלחמה הקרה. ב-1966 אומץ השם שירות החקירות של הצי (NIS) על מנת להבדיל בין הארגון ובין שאר הגופים המרכיבים את משרד המודיעין, וב-1969 הסוכנים המיוחדים של NIS קיבלו מעמד של עובדי ציבור וחדלו להיות מועסקים על בסיס חוזה תעסוקתי.

בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20 החלה ההפעלה של תוכנית בשם "פריסת הסוכנים המיוחדים הצפים", שבמסגרתה הוצבו סוכני NIS על ספינות הצי. ב-1972 הועברו חקירות הרקע לאחריותו של שירות מודיעין ההגנה (DIS), ואפשרו ל-NIS להקדיש תשומת לב גדולה יותר לחקירות פליליות וריגול נגדי. ב-1982 קיבל NIS את האחריות על אכיפת החוק בצי ותוכנית האבטחה הפיזית.

כחודשיים לאחר הפיגוע שביצע החזבאללה במחנה מפקדת הנחתים בביירות, הסוכנות פתחה את המרכז ההתרעה נגד איומי טרור (ATAC). מרכז זה הוא מרכז מודיעין מבצעי הפועל במהלך כל שעות היממה ומספק התרעות בנושא טרור לצי ולחיל הנחתים. ב-1984 הסוכנים המיוחדים של NIS החלו להתאמן במרכז הפדרלי לאימוני אכיפת חוק בג'ורג'יה – מתקן אימונים המשמש את רוב סוכנויות החקירות הפדרליות, מלבד ה-FBI.

ב-1982 התמנה אדמירל קאת'אל פלין למפקד NIS. ב-1986 הורחבו תחומי האחריות של NIS והוכלל בהם אבטחת כוח אדם ואבטחת מידע, וכן האחריות על מתן סיווג ביטחוני (אך לא ביצוע התחקיר הביטחוני עצמו).

ב-1992 שונה הייעוד של NIS פעם נוספת והוא הפך לסוכנות אזרחית ברובו. רוי ד. נדרואו, סוכן השירות החשאי לשעבר, התמנה למנהל האזרחי הראשון ושם הסוכנות שונה ל-NCIS. החל מצעד זה כל אנשי כוח האדם העוסקים בחקירות, פלילים, ריגול נגדי והגנת אישים מועסק כעובדים אזרחיים בעלי סמכות מעצר והגשת צווים מטעם רשויות החוק המוסמכות. יוצאי דופן הם חיילי המילואים המספקים תמיכה בתחום המודיעין הנגדי.

נדרואו פיקח על הבנייה מחדש של NCIS כסוכנות אכיפת חוק פדרלית בעלת 14 משרדי שדה המפקחים על מבצעי שדה ב-140 מקומות ברחבי העולם. ב-1995 הוקמה ב-NCIS יחידת הפענוח לתיקי רצח קרים.

במאי 1997 התמנה דייוויד בראנט לתפקיד המנהל של NCIS על ידי מזכיר הצי ג'ון הווארד דלטון, והוא כיהן בתפקידו במשך שמונה שנים. מחליפו של בראנט הוא תומאס בטרו שמונה בינואר 2006 על ידי דונלד וינטר.

ההכרה באיומים שאיתם מתמודדת מחלקת הצי במאה ה-21, כולל הפיגוע במשחתת קול ופיגועי 11 בספטמבר, הובילו לכך שמרכז ההתרעה נגד איומי טרור (ATAC) הפך למרכז ההתרעה לאיומים משולבים (MTAC) ב-2002.

סוכני NCIS היו אנשי אכיפת החוק הראשונים לאחר הפיגוע על המשחתת קול, הפיגוע בלימבורג והפיגועים בקניה (2002). יחידת תיקי הרצח הקרים פתרה מאז הקמתה 50 תעלומות רצח – כאשר אחת מהן הייתה בת 33 שנים.

NCIS ניהלה מספר חקירות הונאה שהסתיימו בהחזרת למעלה מחצי מיליארד דולרים לממשלת ארצות הברית ולצי מאז 1997. סוכני NCIS חוקרים כל מקרה מוות המתרחש על כלי שיט, כלי טיס או מתקן של הצי וחיל הנחתים (מלבד מקרים שבהם סיבת המוות נקבעת על ידי גורמי הרפואה כמחלה או סיבה טבעית).

המשימות הנוכחיות של NCIS כוללות חקירות פליליות, כוח הגנה, מניעת הברחות סמים, מניעת טרור, חקירות הונאה, פשעי מחשב וריגול נגדי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא NCIS בוויקישיתוף