לדלג לתוכן

סוכנות ההסברה של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוכנות ההסברה של ארצות הברית
United States Information Agency
מידע כללי
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד אחראי הממשלה הפדרלית של ארצות הברית
תאריך הקמה אוגוסט 1953
תאריך פירוק 1 באוקטובר 1999
סוכנות מחליפה הסוכנות למדיה גלובלית של ארצות הברית
מטה מרכזי וושינגטון די. סי. עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סוכנות ההסברה של ארצות הבריתאנגלית: United States Information Agency, בקיצור: USIA) הייתה סוכנות דיפלומטיה ציבורית של ממשלת ארצות הברית שפעלה בשנים 19531999.

הכניסה לספרייה האמריקאית בתל אביב

פעילות הסברה רחבת היקף מחוץ לגבולות ארצות הברית, על ידי ממשלת ארצות הברית, החלה בימי מלחמת העולם הראשונה ונוהלה על ידי ועדת קריד ((אנ')). בתום המלחמה הופסקו פעולות ההסברה, והן חודשו בשנת 1938 כאשר הוקמה הוועדה הבין משרדית לשיתוף פעולה מדעי, כמענה לתעמולה של גרמניה הנאצית ואיטליה הפאשיסטית בדרום אמריקה. בתחילת מלחמת העולם השנייה הוקמו סוכנויות מידע שונות של ממשלת ארצות הברית ואלו אוחדו בשנת 1942 ל"משרד למידע מלחמתי" שניהל את כל ההסברה של הממשלה בארצות הברית ומחוצה לה. הפעילויות מחוץ לארצות הברית כללו את קול אמריקה ואת שירות ההסברה. לאחר מלחמת העולם השנייה הוכנסו תפקידי ההסברה למחלקת המדינה. בשנת 1946 חוקק חוק פולברייט שהסמיך את הממשל לנהל חילופי תרבות עם מדינות זרות ובשנת 1948 חוקק חוק סמית'-מונדט שהגדיר את המסגרת לפעילות הסברה מחוץ לארצות הברית[1]. בעקבות חקיקת החוק הוקמה "המועצה המייעצת לענייני מודיעין של ארצות הברית", שהקימה ברחבי העולם ספריות שנועדו להפיץ את הרוח של ארצות הברית בעולם[2].

בשנת 1953, בעת ממשלו של דווייט אייזנהאואר, ולאור התפתחות המלחמה הקרה, הפך שירות הידיעות של ארצות הברית לסוכנות עצמאית. באותה עת היו לשירות ההסברה 95 ספריות ברחבי העולם[3], ובכלל זה בישראל[4]. בשנת 1977 אוחדה הסוכנות עם מחלקה לענייני תרבות של מחלקת המדינה ובהתאם שונה שם הסוכנות ל-USICA. בשנת 1982 שונה שם הסוכנות חזרה ל-USIA[1].

ב-1 באוקטובר 1999 פורקה הסוכנות ותפקידיה, למעט האחריות על קול אמריקה, הועברו למחלקה בתוך מחלקת המדינה.

שירות ההסברה של ארצות הברית כלל רשת של ספריות בבירות רבות ברחבי העולם. בנוסף, שירות ההסברה פעל להציג את הישגי המדע והטכנולוגיה ברחבי העולם. בשנת 1954 הציג השירות את הסינרמה ביריד בינלאומי בדמשק, באופן שלטענת הסוכנות העמיד בצל את התצוגה של ברית המועצות עד שזו בחרה שלא להציג ביריד אחר לצדה של ארצות הברית[5]. בשנת 1960 הציגה הסוכנות גנרטור חשמלי המפיק חשמל מאנרגיית השמש[6]. בשנת 1969 הושם דגש על נחיתת האדם על הירח[7].

פנים הספרייה האמריקאית בתל אביב

סוכנות ההסברה של ארצות הברית פתחה בסוף 1949 ספרייה בבית פרטי ברחוב ביאליק בתל אביב[8][9]. בשנת 1959 היו בספריה 8,700 כרכים, 157 כתבי עת שהייתה מנוייה עליהם וכ-1,000 תקליטים, שכללו בין השאר תקליטים ללימוד אנגלית והקראות אומנותיות של שירים ומחזות אמריקאיים. באותה שנה פעלה גם ספריה בירושלים שכללה כ-3,000 ספרים. כן פעלה ספרייה בחיפה וספרייה ניידת שביקרה פעם בחמישה שבועות ב-36 קיבוצים ושמונה כפרים ערביים[10]. הספרייה בחיפה נסגרה בשנת 1963 מטעמי חסכון ובמקומה הורחבו שירותי הספרייה הניידת[11].

בשנת 1965 הועברה הספרייה בתל אביב לאגף חדש של שגרירות ארצות הברית בישראל ברחוב הירקון[4]. הספרייה נסגרה בשנות ה-90 בעקבות ההתבצרות של השגרירות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]