שירות הדואר של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שירות הדואר של ארצות הבריתאנגלית: United States Postal Service ובקיצור USPS), היא סוכנות עצמאית של ממשל ארצות הברית. ואחראית על אספקת שירותי דואר בתוך ארצות הברית. היא אחת הסוכנויות היחידות המוזכרות באופן מפורש בחוקת ארצות הברית.

שירות הדואר הוקם לראשונה בשנת 1775 בזמן הקונגרס הקונטיננטלי השני, ולמנהל הכללי הראשון שלו מונה בנג'מין פרנקלין. במהלך השנים השתנה מעמדו של שירות הדואר בממשל הפדרלי וקיבל מעמד של מחלקה, מחלקת הדואר של ארצות הברית, בשנת 1792 והתווסף לקבינט הממשלתי בשנת 1872.לבסוף בשנת 1971 הפכה מחלקת הדואר לשירות הדואר, שהוא סוכנות עצמאית של הממשל הפדרלי.

נכון לפברואר 2015 מעסיק שירות הדואר הפדרלי 617,254 עובדים. ובשנת 2014 הפעיל את צי הרכב האזרחי הגדול ביותר בעולם[1]. לפי חוק על השירות הדואר לספק שירות שווה לכל האמריקנים ללא קשר למיקומם הגיאורפי. שירות הדואר הוא השירות היחיד שיש לו גישה לתיבות דואר המסומנות "U.S. Mail" בארצות הברית ומתחרה במגוון שירותים פרטיים כדוגמת UPS ו-FedEx[2].

הפעילות הנוכחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

USPS-שירות משלוח משאית

שירות הדואר מעסיק כ-617,000 עובדים, מה שהופך אותו למעסיק האזרחי השלישי בגודלו בארצות הברית (מיד אחרי הממשל הפדרלי ו-"וול-מארט[3]". בשנת 2006 ציין בית המשפט העליון בארצות הברית בפסק דין כי: "על פי מסמכים שהתקבלו בבית המשפט, בכל יום שירות הדואר מוסר כ-660 מיליון דברי דואר לכ-142 מיליון כתובות[4]". נכון לשנת 2014, מפעילה סוכנות הדואר 31,000 סוכנויות דואר ברחבי ארצות הברית, ומספק 155 מיליארד דברי דואר בשנה.[1]

ארגון וממשל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטה שירות הדואר ממוקם בוושינגטון הבירה. בראש הארגון עומד חבר נאמנים המשמש בדומה לדירקטוריון של חברה ואחראי לקבוע את מדיניות הארגון והתעריפים עבור השירותים הניתנים. חבר הנאמנים מונה 11 חברים, תשעה מתוכם ממונים על ידי הנשיא ומאושרים על ידי הסנאט. תשעת החברים בוחרים את המפקח על שירות הדואר המתמנה לחבר העשירי בחבר הנאמנים ואחראי על הפעילות היום יומית של הארגון. עשרת החברים (הממונים והמפקח) בוחרים את סגן המפקח על שירות הדואר המשמש כסמנכ"ל תפעול ומאייש את המושב ה-11 בחבר הנאמנים[5].

בנוסף ועדה עצמאית שחבריה ממונים על ידי הנשיא ומאושרים על ידי הסנאט אחראית לפקח על תעריפי הדואר ונושאים קשורים וידיה לאשר או לדחות הצעות של שירות הדואר[5].

אף על פי ששירות הדואר פועל לעיתים קרובות כעסק ולכן ניתן לטעות ולראות בו תאגיד ממשלתי, למעשה מדובר בזרוע ביצועית של הממשל האמריקני הנשלט על ידי מינויים נשיאותיים. ככזה הוא נהנה מסמכויות וזכויות רבות כדוגמת: חסינות ריבונית, סמכויות לשאת ולתת עם מדינות זרות בנוגע לאמנות דואר ועוד. זכויות אלו עוגנו גם בפסק דין של בית המשפט העליון הקובע כי רשות הדואר אינו תאגיד ממשלתי ולכן לא ניתן לתבוע אותו לפי חוק ההגבלים העסקיים[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 "Size and scope".
  2. ^ "Universal Service and the Postal Monopoly: A Brief History". The United States Postal Service. בדיקה אחרונה ב-11 בפברואר 2013. 
  3. ^ "Corporate Fact Sheet" (PDF). Wal-Mart. 17 ביולי 2008. אורכב מ-המקור ב-March 25, 2009. בדיקה אחרונה ב-4 באוגוסט 2009. 
  4. ^ Dolan v.
  5. ^ 1 2 39 U.S. Code, LII / Legal Information Institute
  6. ^ "Postal Service v. Flamingo Industries (USA) Ltd. 540 U.S. 736 (2004)". Justia Law. בדיקה אחרונה ב-14 בנובמבר 2016.