גריפון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גריפון, במוזיאון הזואולוגי של קופנהגן.

גריפון (קרוי גם גריפין) הוא חיה מיתולוגית בעלת גוף אריה, ראש עיט, אוזני סוס או חמור, ורגליים קדמיות כשל נשר. לנקבת הגריפון יש גם כנפיים של נשר. לפי מספר גרסאות לגריפון יש זנב נחש.

הציור הראשון של הגריפון עליו ידוע כיום הופיע במצרים בין דמויות נוספות של בעלי חיים על לוח תמרוקים משנת 3200~ לפנה"ס. במקדשי הקבורה של סחו-רע ושל פפי השני הוא נקרא תשתש (טורף, קורע) וכן נקרא גם פתפת.

בציורים הראשונים של הגריפים כנפיו היו סגורות ורק מאוחר יותר צוירו כנפיו פרושות.

סוג נוסף של גריפון שהופיע במקומות שונים בתקופה מאוחרת יותר היה בעל ראש של עוף בלתי ידוע אשר מזכיר תרנגול. את סוג זה של הגריפון ניתן לראות כמעט בכל האגן המזרחי של הים התיכון: מגידו בישראל, גבל בסוריה, נמרוד באשור וביוון - בדלוס, בדלפוי ובאתונה.

על פי המיתולוגיה היוונית, הגריפון מתגורר בקן כמו קן של ציפור, אך במקום ביצים הוא מטיל אבנים יקרות מסוג אכטיס (אגתה). כמו כן, הגריפונים היו מקודשים לאל אפולו והם שמרו על אוצרות הזהב אשר היו שייכים לו מפני הארימאספים.

בערבית מכונה הגריפון "אלענקא" (בעל צוואר ארוך) והוא מקושר לפעמים עם הדמות המיתולוגית היהודית, הכרוב.

אויבם הגדול ביותר הינו הסוס.

הגריפון היה מתואר על רבים מהפסלים והתכשיטים מאזור חופי הים השחור ומרכז אסיה. בעולם העתיק נהגו להראות עצמות ענק ולאמר כי אלו עצמות גריפון, אך ככל הנראה מדובר היה בעצמות דינוזאורים.

הגריפון מסמל את הסיטי של לונדון ופסליו נמצאים בכל הגבולות המפרידים בין הסיטי ושאר חלקי לונדון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]