לויד שפלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לויד שפלי
Lloyd Shapley
נולד ב-1923
Shapley, Lloyd (1923).jpeg
תרומות עיקריות
מחקרים בסטטיסטיקה ובתורת המשחקים. פיתח את ערך שפלי

לויד שפלי (נולד ב-2 ביוני 1923) הוא מתמטיקאי וכלכלן אמריקאי, שתרומותיו העיקריות למדע נעשו בתחומי הסטטיסטיקה ותורת המשחקים. חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2012 במשותף עם אלווין רות.

שפלי נולד ב-2 ביוני 1923 בקיימברידג' שבמסצ'וסטס. אביו היה האסטרונום הרלו שפלי. שפלי החל ללמוד באוניברסיטת הרווארד ובמהלך מלחמת העולם השנייה גויס לצבא האמריקאי ושירת בין השנים 1943 ל-1945. ב-1944 זכה לעיטור כוכב הארד על פיצוח קוד יפני‏[1]. לאחר תום המלחמה חזר שפלי ללמודיו בהרווארד וסיים בשנת 1948. בשנת 1953 קיבל שפלי תואר דוקטור מאוניברסיטת פרינסטון, כאשר עבודת הדוקטורט והפוסטדוקטורט שלו הציגו את עקרונות ערך שפלי (ראו למטה).

לאחר לימודיו הועסק על ידי תאגיד ראנד שהיה למקום מרכזי בחקר תורת המשחקים. הוא עסק בין היתר בניתוח המלחמה הקרה ומרוץ החימוש בהתבסס על תורת המשחקים של תחרות ארוכת טווח‏[2]. משנת 1981 ועד לימינו מכהן שפלי כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס.

תרומותיו של שפלי כוללות:

חלק ממחקריו על הליבה של משחקים שיתופיים נעשו עם מיכאל משלר. מחקריו של שפלי, ביחד עם ישראל אומן, בנושא משחקים לא-אטומיים ותנאי תחרות ארוכי טווח, נחשבים לאבני פינה בתורת הכלכלה. יחד עם אומן הוכיח גם את הגרסה האינסופית של המשפט העממי.

שפלי זכה במספר פרסים, בהם פרס פון נוימן של האגודה לחקר ביצועים ודוקטורט לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית. ב-2012 נבחר כחתן פרס נובל לכלכלה במשותף עם אלווין רות שעבודותיו עסקו ביישומים של בעיית השידוך היציב. שפלי הוא מחתני פרס נובל המבוגרים ביותר אי פעם (המבוגר ביותר הוא ליאוניד הורביץ שהיה בן תשעים עם קבלת הפרס).

שפלי נשוי ואב לשני ילדים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ A Beautiful Mind, מגזין Vanity Fair, יוני 1998
  2. ^ Lloyd knows best, ‏ The Economic Times, ‏17 בינואר 2003