מסיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מסיבה היא אירוע חברתי, שאמור לשעשע ולענג את המשתתפים בו. לעתים יש לו משמעויות דתיות, תרבותיות או עונתיות, אך המונח "מסיבה" מתייחס להיבט החברתי של ההתכנסות.

קיים קשר בין מסיבות לבין חגיגות וחגים דתיים או תרבותיים, אבל מסיבות נערכות בדרך כלל על ידי גורמים פרטיים או מסחריים והינן לרוב לא-פורמליות. כמעט כל אירוע או עילה יכולה לשמש כ"סיבה למסיבה". אפילו במותו של אדם נהוג בתרבויות מסוימות להפוך את האשכבה למסיבה, על מנת לעודד את קרובי המת. בדרך כלל נערכות מסיבות לרגל ימי הולדת, חתונות, ימי שנה, מסיבת רווקים, נישואים ויום נישואים. לעתים נערכות מסיבות בעסקים המיועדים לכך - מועדונים ודיסקוטקים - אך לעתים נערכות ומאורגנות מסיבות באופן פרטי או תחת כיפת השמיים.

סוגי מסיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסיבת יום הולדת של מבוגרים
מסיבת יום הולדת של ילדים
נשים חוגגות מסיבת רווקות לחברתן הכלה העומדת להינשא
  • מסיבת יום הולדת - מסיבה שנועדה לחגוג את יום השנה להולדתו של אדם. מסיבות יום הולדת נחגגות בתרבויות רבות. האורחים מביאים לעתים מתנות לאדם החוגג את יום הולדתו. בתרבויות מערביות לעתים מקשטים את המיקום בו נערכת המסיבה בבלונים וסרטים צבעוניים, ומוגשת עוגת יום הולדת ועליה נרות דולקים שהאדם החוגג את יום הולדתו נוהג לכבות תוך הבעת משאלה. בשלב זה נוהגים האורחים לשיר לאדם שירי יום הולדת (כגון "Happy Birthday" - "יום הולדת שמח") ולברך אותו בברכות (כגון "עד מאה ועשרים"). בימי הולדת מיוחדים, כגון בר מצווה (חגיגת גיל 13) ובת מצווה (גיל 12) ביהדות, או Sweet Sixteen (גיל 16), נערכות לרוב מסיבות גדולות וחגיגיות יותר מאשר בימי הולדת אחרים.
  • מסיבת חנוכת בית - מסיבה לרגל כניסה רשמית לבית או מקום חדש. מנהג חניכה זה רווח בתרבויות רבות, להבעת שמחה על המאורע, וכדי להציג את הבית החדש לחברים, ולעתים גם כהזדמנות לתת מתנות. המתנות כוללות לרוב אביזרים לבית החדש (כגון עציץ, אגרטל או תמונה ממוסגרת) או דבר מה עבור המסיבה (כמו בקבוק יין, זר פרחים או מצרכי מזון). ביהדות נכללים לעתים מנהגים נוספים במסיבת חנוכת בית, כגון קביעת מזוזה.
  • מסיבת קוקטייל - מסיבה בה מוגשים קוקטיילים כמשקאות. לעתים נהוגה שעת מסיבה כזו לפני חתונות, כאירוע קבלת פנים. נשים נוהגות לעתים ללבוש למסיבות אלו "שמלות קוקטייל". לעתים נהוגה במסעדות ופאבים "שעת קוקטייל" או "Happy hour", לרוב בין השעות 4-6 אחר הצהרים, בהן מוגשים משקאות חריפים בהנחה משמעותית.
  • מסיבת רחוב - אירוע-חוצות המוני, המתקיים ברחוב. מסיבות הרחוב מתאפיינות בדרך כלל בכמות גדולה של חוגגים היורדים אל הרחוב, שנחסם לתנועה למשך המסיבה; וחוגגים במוזיקה, ריקודים ואינטראקציה חברתית. במקרים רבים עסקים מקומיים מצטרפים ליוזמות מסוג זה ומאפשרים הופעות או משמיעים מוזיקת ריקודים ברחבת הכניסה אליהם.
  • מסיבת פרידה או פרישה - מסיבה הנערכת עבור אדם הפורש או מסיים את תפקידו במקום עבודתו, או עבור פרידה מחברים או קרובים העוזבים את מקום המגורים או הלימודים.
  • מסיבת רווקים - מסיבה שנערכת לכבוד רווק זמן קצר לפני טקס הנישואים, בה חוגגים החתן המיועד וחבריו את היום האחרון של חיי הרווקות שלו. תכלית מסיבות הרווקים היא לאפשר לחתן לעתיד לחוש בפעם האחרונה את רווקותו, ולחגוג יחד עם חבריו (גברים בלבד) בבילוי אשר ייתכן ובת זוגו לא תאשר לאחר הנישואים. מסיבת זו כרוכה לעתים בפעילויות אשר חורגות מהפעילויות במסיבות שגרתיות, כגון הזמנת חשפנית או הליכה למועדון חשפנות.
  • מסיבת רווקות - מסיבה שנערכת לכבוד כלה לפני נישואיה. תכני מסיבת הרווקות דומים לתכני מסיבת הרווקים. המשתתפות במסיבה הן בדרך כלל נשים בלבד, לרוב ממעגל החברות הקרובות ביותר של הכלה לעתיד.
  • מסיבת הפתעה - מסיבה שתוכנה יכול להיות מגוון, אך המייחד אותה הוא שהיא נערכת לכבוד אדם מסוים - או אנשים מסוימים - אשר אינם מודעים מראש לכוונה לערוך אותה, והכוונה היא לשמח אותם על ידי גרימת הפתעה. ההכנות למסיבה והזמנת האורחים אליה נעשות בדיסקרטיות. חתן השמחה מובא אל מקום המסיבה בתואנה כלשהי, ומסורתית מתגלה לו עליה כאשר הוא נכנס לחדר המסיבה והמוזמנים מקדמים את פניו בקריאה "הפתעה!".

דוגמאות לסוגי מסיבות נוספים: