ניתוח לשינוי מין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Transgender Pride flag.svg
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
פורטל להט"ב

ניתוח לשינוי מין הוא כינוי לסדרת טיפולים וניתוחים שעוברים אנשים שזהותם המגדרית שונה ממינם הביולוגי על מנת לשנות את מינם מזכר לנקבה (M to F) או מנקבה לזכר (F to M), בהתאם לזהות המגדרית שלהם. הטיפולים הם כירורגיים והורמונליים, ואינם משנים את המבנה הכרומוזומלי הקובע את המין. ניתוחים לשינוי מין מבוצעים גם באנשים אינטרסקסואלים, בדרך כלל בגיל הינקות.

כמקובל בקהילה המדעית, מגדר הוא תרגום חברתי-תרבותי של המין הביולוגי (זוויג), המגדיר כיצד צפויים נשים וגברים להתנהג ולהיראות בכל חברה נתונה. זאת בניגוד למין האדם (זוויג) אשר נקבע על פי מאפיינים ביולוגיים בלבד. עם זאת, ישנם מי שמינם הביולוגי אינו תואם את זהותם המגדרית - את הרגשתם כשייכים למין השונה מהמין הביולוגי אליו נולדו. מי שנולד כזכר מבחינה ביולוגית, יכול לראות עצמו מבחינת זהותו המגדרית כאישה ולהפך. אנשים שהמין שלהם אינו תואם את זהותם המגדרית מכונים טרנסג'נדרים, ואלה הבוחרים לשנות את מינם מכונים טרנסקסואלים.

לרוב, תהליך של שינוי מין אינו כולל ניתוח יחיד, אלא מדובר בסדרת ניתוחים וטיפולים שונים, שמטרתם ביצוע מכלול של שינויים. התהליך מלווה לרוב בפסיכותרפיה כדי לוודא שהטיפול מתאים לאדם ולסייע לו במהלכו, וכן בטיפול הורמונלי לשינוי סימני מין משניים. ניתוח לשינוי איבר המין אצל זכרים טרנסג'נדרים כולל את הסרת הפין והאשכים והחלפתם בנרתיק והוספת דגדגן, וכן ניתוח הגדלת חזה ליצירת שדיים. אצל נקבות טרנסג'נדריות מסירים את הרחם, השחלות והשדיים ובונים איבר מין זכרי. ניתוחים וטיפולים נוספים, המבוצעים בדרך כלל בקרב זכרים טרנסג'נדרים, הם כירורגיים או קוסמטים, ועשויים לכלול הקטנת הגרוגרת, שינוי מבנה עצמות הפנים והסרת שיער לצמיתות.

אנשים שעוברים תהליך של שינוי מין משנים לרוב גם את תפקידי המגדר שלהם, ופועלים מול הרשויות לשינוי שמם הפרטי כך שיתאים למגדר המבוקש על ידם.

ניתוח המין הראשון בוצע על ידי מגנוס הירשפלד ב-1922 במכון לסקסולוגיה בברלין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · טרנסווסטיזם · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
לקטגוריה · לפורטל
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.