זהות מגדרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Transgender Pride flag.svg
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
פורטל להט"ב

זהות מגדרית הוא מונח המתאר את תחושת ההשתייכות של הפרט לאחת מקטגוריות המגדר, כגון גבר או אישה. הוא יכול להתייחס גם לזהות שאותה מייחסים אחרים לפרט, על בסיס ציפיותיהם מתפקידי מגדר שמפגין הפרט.

אטיולוגיה - מבט תאורטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר שלטו שתי גישות עיקריות הבאות להסביר כיצד מתהווה זהותו המגדרית של אדם. כיום מקובלת גישה שלישית שהיא שילוב של השתיים. הגישות מכילות מודלים שונים, אך רוב המודלים משתי הגישות הראשונות, ננטשו לטובת השלישית, זה מתוקף הממצאים המדעיים שהניב שיתוף הפעולה בין דיסציפלינות שונות, להבנת האטיולוגיה של זהות המגדר באדם.

קונסטרוקציוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגישה מבוססת בלבד על רעיון קונסטרוקציוניסטי פונדמנטאלי לפיו זהות המגדר מתעצבת אך ורק על ידי סוציאליזציה, קרי, הינה תוצר של הבניה חברתית טהורה, כביכול. גישה זו הופרכה מראיות סותרות כגון קיום תופעת הטרנסקסואליות אשר מתחילה, ברוב המקרים, בגיל הינקות, וכוללת התנגדות אקטיבית מצד הילד, לתכתיבים המגדריים של הוריו (Childhood gender nonconformity), וזו בדרך-כלל הולכת ומתחזקת, בסתר או בגלוי, במהלך השנים. ראיה נוספת שסופקה היא תוצאותיה החברתיות של תסמונת אי רגישות לאנדרוגן והמכניזם ההתפתחותי העומד מאחוריה. כמו כן, מחקרים נוירוביולוגים מוקדמים, דוגמת אלו של רוג'ר גורסקי ודיק שוואב על השפעתו הקדם לידית של ההורמון טסטוסטרון בפרט, ואנדרוגנים בכלל, על ההתמיינות המוחית. גישה זו הייתה ועודנה לחם חוקן של קבוצות פמיניסטיות פוסט-סטרוקטורליסטיות רדיקאליות אשר לשיטתן מגדר, ואספקטים פסיכו-סוציאליים רבים נוספים, הן תוצאה של הבניה גרידא. עם גישה זו מזוהה הפילוסופית ג'ודית באטלר.

רדוקציוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגישה הרדוקציוניסטית היא גישה דטרמניסטית, בבסיסה הרעיון שעיקר ההשפעה על יניקת המגדר של היילוד היא הורמונאלית (חשיפה להם בשלבים מסוימים בהריון) ולגורמים פסיכוסוציאליים בתר-הריוניים יש השפעה מזערית עם בכלל. ביקורת מרכזית לתאוריה היא העובדה שזהות המגדר עצמה היא אכן רכיב חברתי מובנה, שכן אינה הומוגנית בכל התרבויות (ואף אינה בינארית במספר חברות אחדות, כפי שנראה להלן), חוסר ההומוגניות יתבטא למשל בעובדה שבחברה אחת בה מקובלת בינאריות מגדרית, דברים מסוימים יכולים להתפס כ"נשיים", בעוד שבחברה אחרת, גם היא בינארית מגדרית, אותם דברים שנתפסו בחברה הקודמת כ"נשיים", לא יתפסו בנוכחית ככאלה. אין הוכחה חד-משמעית לתאוריה הזאת, שכן הקשר בין הורמונים לזהות מגדר אינו קיים, כי זהות מגדר היא רעיון מובנה, ולא מושפעת תדיר מהורמונים, דהיינו, להורמונים בהחלט יש השפעה על כיוון המוח ל"יניקתה" של זהות מגדר מסוימת, אך זהות המגדר עצמה, לרבדיה, אינה מיוצגת על ידי הורמון מסוים אלא על ידי זיכרון.

אינטגרטיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפי שגם יורחב להלן, בקרב הקהילה המדעית, מקובלת כיום הגישה הזו, שהיא שילוב של שתי הגישות. עם חלוצי גישה זו נמנים הפסיכולוגים ג'ון מוני, אנקה ארהרדט, ריצ'רד גרין, דריל בם, וקנת' צוקר.

היווצרות הזהות המגדרית באדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהות המגדר מתעצבת במהלך הלידה עד להטבעתה הסופית-לכאורה. החל מהשפעות ביוכימיות כגון הורמונאליות או טרטוגניות בשלב החיים הפרי-נטאלי (כלומר, הקדם-לידתי), וכלה בשלב החיים האפי-נטאלי (כלומר הבתר-לידתי) שלאחריו, אז מתרחש תהליך ההשלמה הפסיכוסוציאלית[1] הנמשך עד גיל 22 חודשים לערך. רוב התינוקות מזדהים עם הקטגוריות המגדריות שכביכול הולמים את גופם הזכרי או הנקבי, וזה כפוף לזהויות המגדר המקובלות בתרבותם. בתרבות המערבית למשל, זהויות המגדר המקובלות הן הגברית (Masculine) והנשית (feminine), אך בתרבויות אחרות, כגון התאילנדית, שבט הנבאחו, או אצל ילידי האי סמואה, המערכת המגדרית מאורגנת בצורה מעט שונה (בחלק מהתרבויות קיימות שלושה זהויות מגדר ואף יותר). בשלב ההשלמה הפסיכוסוציאלי, שהוא ההקשר המגדרי של הקשרות, סוציאליזציה ולמידה מסוגים שונים, נרקמים קשרים בסיסיים מאד למגדר ההולם את הגוף ונלמדים תפקיד המגדר המתאימים הבסיסיים ביותר, ונרכש הבסיס ההתנהגותי להם. תהליך זה בכללותו מכונה הטבעה מגדרית, או תהליך כמו-הטבעתי (Imprinting-like process) בו נרכשת זהות המגדר בצורתה הבסיסית ביותר, ומשם עליה להתפתח בהקשריה המשניים. הכלל המקובל בקרב חוקרים, הוא שמרגע שההטבעה הושלמה, לא אמור להתרחש שינוי או "היפוך" של ממש בזהותו המגדרית של אדם, והגמישות המוחית בהקשר האלמנטארי שלה, לפחות ככלל, תמה (מלבד שינויים משניים, הנוגעים להתפתחות האידאוסינקרטית בהקשרה, ולהמחשה אדם (ילד) בן 3 המתנהג כראוי לבנים בגילו להתנהג, וודאי לא ימשיך להתנהג כך בחלוף השנים, אלא ישתדרג לפי הראוי לבני מגדרו להתנהג בגיל מאוחר יותר. יצוין כי כלל זה לפיו זהות המגדר נקבעת אך אינה משתנה עוד באופן אלמנטארי, זכה לביקורת מצד חוקרים שונים, בולט בין חוקרים אלה הוא הפסיכולוג ריי בלנשרד, בלנשרד והדומים לו טוענים שישנם אנשים אשר מתוקף היסטוריה התפתחותית ייחודית, כן ישתנו בהקשר זה בגיל ההתבגרות, או הבגרות, בשל צירוף בן אופי ספציפי לפרפיליה של פטישיזם טרנסווסטי. גם הפסיכואנליטיקן אריק אריקסון דיבר על תופעה דומה של בלבול זהויות (אשר עשויה לכלול בלבול מגדרי) האופיינית לגיל העשרה (עיין ערך משבר זהות), וכן, הזכירו אפשרות זו גם הפסיכולוגים ג'ון מוני ואנקה ארהארדט.‏[2]

מוני וארהרדט מבקשים להמשיל את התפתחות הזהות המגדרית, לפחות כאשר זו נעשית על פי הכלל והסדר המתואר לעיל - להתפתחות שפת האם והמבטא: שפת האם כקטגוריית-על בהקשר הפסיכו-לינגוויסטי הפרטי, היא בדרך כלל יחידה, ואלו המבטא, הפרגמטיקה, התחביר, ונגזרות אחרות של מאפיין אנושי זו, המשתדרגות עם השנים; אך שפת-אם, או "שפה עיקרית", לרוב יש רק אחת, ומסלול התפתחותי זה, דומה, על פי מוני וארהרדט, לזה של זהות המגדר.‏[3]

המחקר מצביע שזהות מגדרית מוטבעת, לפחות בדרך כלל, בתקופה מוקדמת מאד, בין גיל 18 ל-22 חודשים ולעתים אף לפניכן. טיב ההטבעה מושפע בין היתר, מאינטראקציות ביוכימיות שהעובר חווה במהלך ההריון. ככל שהעובר נחשף לאנדרוגנים, ולטסטוסטרון בעיקר, כך גודל הסיכוי שהטבעתו המגדרית תהיה "גברית" או בנוגע לזהות מגדר מן הסוג הזה (כלומר גברית באופיה אם אינה מוגדרת "גברית" כמו בתרבות המערבית). החוקרים תמימי דעים כי הורמונים תורמים תרומה בלתי מבוטלת (אך בפירוש לא מוחלטת) לטיבה המסוים של הטבעה מגדרית, הראיה העיקרית לכך היא נשים הלוקות בתסמונת אי רגישות לאנדרוגן (Androgen insensitivity syndrome), בתסמונת זו, עוברים שהם זכרים מבחינה כרומוזומאלית, אינם רגישים (באופן מלא או חלקי) לטסטוסטרון, ולכן הורמון זה לא יכול להשפיע עליהם כלל, דאז נוצר מצב שבני אדם אלה הן נקבות למראה, ומלבד מספר גנים זכריים היושבים על כרומוזומי ה Y שלהן, אינן זכריות בשום צורה או דרך, והן נוטות להתמיין מגדרית עם המגדר הנשי בדרך כלל, קרי, הן מזדהות כבנות מגדר זה.

עם כל האמור לעיל, נכון לשנת 2012, לא ידוע בבירור באיזו מידה האטיולוגיה של זהות מגדר מושפעת מגורמים ביוכימיים (פרינטאליים, ובפרט אפי-נטאליים), וסוגיה זו היא נושא למחקרים רבים ופולמוסים אקדמיים ביניהם הסקנדל של ג'ון מוני.

הלימה בין זוויג לזהות מגדרית מיוחסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל מרבית האנשים ישנה הלימה בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית, וההערכה היא כי 3% מהאוכלוסייה חשים תחושת של חוסר התאמה (בעוצמות שונות) בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית.‏‏ ‏[4] טרנסג'נדר הוא מונח הכולל קשת רחבה של זהויות אשר קשורות לחוסר ההלימה ולהתנהגויות שאינן תואמות בין היות האדם זכר או נקבה, לבין התחושות המגדריות שלו או שלה.

לימודי מגדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהות מגדרית הייתה מאז ומתמיד נושא לדיון פילוסופי, ואף שימשה מושא מחקר מרכזי של הפסיכולוגיה מראשיתה. אך בעשורים האחרונים התפתח תחום מחקר חדש, "לימודי מגדר", המתמקד בהיבטים החברתיים והתרבותיים של הזהות המגדרית. לימודי המגדר הם רב-תחומיים במהותם, משום שהם מבקשים לבחון את השפעתם של חלוקת התפקידים המגדרית, של זהויות מגדריות ושל ייצוגיהן על תחומי פעולה וידע שונים בחברות האנושיות. כיום פועלות במוסדות אקדמיים רבים ברחבי העולם מחלקות ללימודי מגדר, אשר משלבות הוראה ופעילות מחקרית בתחומים שונים, בהם היסטוריההיסטוריה של מגדר), סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, משפטים, תולדות האמנות פסיכולוגיה, מדע המדינה, מנקודת ראות מגדרית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יש שיטענו שתהליך זה מובן פחות טוב, באופן כללי, מהתהליכים הביוכימיים הגורמים להתיימנות זכרית של מערכת הרבייה, ומכאן גם למבנה מוחי שונה קמעה, מבחינה מגדרית.
  2. ^ Money, J & Anke . Erhardt, "Man & Woman, Boy & Girl", Johns hokins university press, 1972, ראו הקדמה, מהדורה ראשונה.
  3. ^ מוני וארהרדט, 1972, מהדורה ראשונה, הקדמה.
  4. ^ ‏The Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association's, Standards Of Care For Gender Identity Disorders, Sixth Version. February, 2001 ‏


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · טרנסווסטיזם · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
לקטגוריה · לפורטל