הטרוסקסואליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל ההטרוסקסואליות - שילוב של הסמלים לזכר ולנקבה בביולוגיה, שנשאלו מן הסמלים של מרס ושל ונוס באסטרולוגיה ובאסטרונומיה.

הטֶרוסקסואליות (הטרוס מיוונית + סקס מלטינית = "מין שונה") היא נטייה מינית המאופיינת במשיכתו המינית והרגשית של אדם אל בני המין השני. זו הנטייה המינית הנפוצה ביותר בקרב בני אדם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג נכנס לשימוש בסוף המאה ה-19, לאחר שהעיתונאי האוסטרו-הונגרי קרל מריה קרטבני טבע את המונח "הומוסקסואליות" בפמפלט בשנת 1868.

המונח חדר לאנגלית המקובלת רק בתחילת המאה ה-20. בשנת 1901 עוד הוגדרה "הטרוסקסואליות" במילון דורלנד למונחי הרפואה שפורסם בפילדלפיה כ"תשוקה לא תקינה או סוטה למין הנגדי". ובמילון וובסטר במהדורת 1923 עוד הופיע המושג במשמעות דומה. רק עם חדירת המושג "הומוסקסואליות" לתרבות הלך והשתרש המושג הטרוסקסואליות כייצוג של מיניות תקינה בין בני המינים ההפוכים, כמושג נגדי למושג ההומוסקסואליות. הוא מופיע במשמעות זו לראשונה במילון וובסטר שנת 1934.‏[1]

מילת הסלנג השכיחה שהפכה למילה בשפת הדיבור, המציינת בעלי משיכה מינית למין השני, היא סטרייט.

מכיוון שמשמעות המילה סטרייט (באנגלית: Straight) היא "ישר", יש הרואים את המונח כמבזה, שכן הוא מרמז לכך שהטרוסקסואליות היא "ישרה" ונכונה, ואילו הומוסקסואליות היא "עקומה", בעלת ערך שלילי.

המילה הופיעה, בין השאר, בספר של מחבר בשם ג'. וו. הנרי בשנת 1941. בזמנו, באותו ספר, שכלל שיחות עם גברים הומוסקסואלים, הכוונה הייתה למעשה להומוסקסואל ששינה את העדפתו לכיוון הטרוסקסואלי (ex-gay). ( to go straight). מאוחר יותר השתנתה משמעות המילה ומציינת הטרוסקסואל פשוטו כמשמעו.

ניתן למקם את ההטרוסקסואליות, בקצהו האחד של קו רצף הנטייה המינית על פי אלפרד קינסי, כאשר ההומוסקסואליות, משיכה לבני אותו המין, נמצאת בקצהו השני של קו הרצף ובמרכזו ממוקמת הביסקסואליות.


"סולם קינסי" להתנהגות מינית
הטרוסקסואליות מוחלטת בעיקר הטרוסקסואלית, נטייה הומוסקסואלית רק באופן מזדמן בעיקר הטרוסקסואלית, אך נטייה הומוסקסואלית משמעותית יותר מבאופן מזדמן נטייה הטרוסקסואלית והומוסקסואלית באופן שווה - ביסקסואליות בעיקר הומוסקסואלית, אך נטייה הטרוסקסואלית משמעותית יותר מבאופן מזדמן בעיקר הומוסקסואלית, נטייה הטרוסקסואלית רק באופן מזדמן הומוסקסואליות מוחלטת א-מיניותKinsey Scale-he.png

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ג'ונתן נד כץ, המצאת ההטרוסקסואליות
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.