עכן בן כרמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עָכָן בֶּן-כַּרְמִי הוא דמות מקראית אשר חיה בתקופת כניסת בני ישראל לארץ ישראל בספר יהושע. משפחתו, משפחת כרמי, הייתה חלק ממשפחת הזרחי בשבט יהודה.

סקילת עכן ציור מאת : גוסטב דורה


משמעות שמו של עכן אינה ברורה. חז"ל דרשו את השם מן עכנה , שמשמעו נחש (סנהדרין מ"ד ע"ב), אך מילה זו היא יוונית עתיקה במקורה.‏[1] בספר דברי הימים א', ב', ז' נקרא שמו עכר, ככל הנראה בעקבות מעשה המעילה בחרם ומותו בעמק עכור. רד"ק מפרש את שמו על דרך בעל ספר דברי הימים : 'נראה שקראו 'עכר' שיפול יותר על לשון 'עוכר'.

מעשה המעילה בחרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמתואר בספר יהושע פרק ז, בעת נפילת חומות יריחו בשעת הכיבוש, נדר יהושע נדר שכל הרכוש של העיר יוחרם לה'. עכן, שעל פי המדרש הסתמך על הפסוק "ואכלת את שלל אויבך", לקח לעצמו "אדרת שנער אחת ומאתים שקלים כסף ולשון זהב אחד חמשים שקלים" וטמן אותם באוהלו. בעקבות כך נכשלו בני ישראל בקרב נגד העי. בעזרת האורים ותומים הגריל יהושע גורלות והגיע לשבט יהודה. לאחר מכן הפיל יהושע פור והגיע לעכן אשר הודה במעילתו בחרם. בתגובה למעילה זו, לקח יהושע את עכן, את רכושו ואת משפחתו לעמק עכור, ודן אותו ואת משפחתו לסקילה. לפני הסקילה אמר יהושע: "מה עכרתנו יעכרך ה' ביום הזה". מאז נקרא שם המקום ההוא עמק עכור. מפרשי המקרא נחלקו האם עכן נהרג בגלל הגורל או בגלל הודאתו. על-פי המדרש, כל אנשי שבט יהודה התנגדו להסגרתו בידי יהושע, ורק לאחר הפצרות רבות של יהושע כלפי זקני השבט, הסגיר עצמו עכן.

אזכורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חיים חיון,ותצא דינה:קריאה בסיפור המקראי ועיון בזיקותיו, ירושלים: הוצאת מאגנס,2011.בתוך פרק רביעי מעשה דינה וסיפורי יהושע ושופטים:חרם עכן:יהושע ז' עמ' 88-86.
  • זאב ויסמן,עם ומלך במשפט המקראי, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1991.פרק תשיעי:מקומו של העם בביצוע גזרי דין מוות:משפטו של עכן עמ' 181-178.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמואל אחיטוב, מקרא לישראל יהושע, ירושלים: מאגנס, 1995. ע"מ 123.
Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.