אדוארד לוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדוארד לוי
תמונה זאת מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

אדוארד הירש לוי (26 ביוני 1911 - 7 במרץ 2000), היה איש אקדמיה וחוקר יהודי-אמריקאי, אשר כיהן כתובע הכללי ה-71 של ארצות הברית והיהודי הראשון בתפקיד זה (מלבד יהודה פיליפ בנימין שכיהן כתובע הכללי של קונפדרציית המדינות של אמריקה), תחת הנשיא ג'רלד פורד.

צעירותו והשכלתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי נולד בשיקגו, אילינוי, למשפחת רבנים. הוא סיים לימודי תואר ראשון בקולג' של אוניברסיטת שיקגו ב-1932, ותואר ראשון במשפטים (J.D) בבית ספר למשפטים של אותה אוניברסיטה ב-1935. שנה לאחר מכן, הפך לפרופסור זוטר למשפטים בבית ספר למשפטים והיה לחבר באגודת עורכי הדין של אילינוי. הוא סיים דוקטורט במשפטים (J.S.D) באוניברסיטת ייל, היכן שגם כיהן כמרצה בכיר ב-1938.

חינוך וקריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם השנייה כיהן כעוזר מיוחד לתובע הכללי של ארצות הברית. ב-1945, חזר לבית הספר למשפטים של אוניברסיטת שיקגו ומונה לדיקן בית הספר ב-1950. באותה שנה עבד גם כיועץ ראשי לוועדת המשנה של ועדת המשפטים, לענייני מונופול. הוא התפטר מתפקידו כדיקן והפך להיות ראש המכללה (provost) של האוניברסיטה ב-1962.

ב-1964 היה לחבר ב"הצוות המרכזי של הבית הלבן לענייני פנים", בין 1966-7 ב"כוח המשימה של הבית הלבן לענייני חינוך" ובין 1969-70 "כוח המשימה של הנשיא לענייני עדיפויות בחינוך".

ב-1968 מונה לנשיא אוניברסיטת שיקגו, עד שנת 1975. באותה שנה התמנה על ידי הנשיא ג'רלד פורד לתובע הכללי ה-71 של ארצות הברית.

במהלך כהונתו כתובע הכללי, הוא הוציא סט הנחיות (1976) להגבלת הפעילות של סוכנות ה-FBI. הנחיות אלו דרשו מה-FBI להוכיח דבר ביצוע פשע לפני כל שימוש בטכניקות של משטרה סודית כגון ציתותים או חדירה לבית ללא צו בית משפט. הנחיות אלו הוחלפו בהנחיות חדשות, ב-1983, בידי התובע הכללי של הנשיא רונאלד רייגן, ויליאם פרנץ' סמית. הוא גם הצליח לשכנע את הנשיא פורד למנות את עמיתו משיקגו, ג'ון פול סטיבנס כשופט בבית המשפט העליון.

קריירה מאוחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כהונתו כתובע הכללי של ארצות הברית, הוא שב ללמד בבית ספר למשפטים של האוניברסיטה והקולג' של שיקגו ובמקביל כיהן גם כמרצה אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת סטנפורד, בין השנים 1977-8.

לוי גם חיבר ספר בשם "מבוא להנמקה משפטית", אשר התפרסם לראשונה ב-1949 ונאומיו קובצו ב"נקודת מבט: שיחות על חינוך".

לוי גם היה לנאמן אוניברסיטת שיקגו ו"קרן מקארתור". כמו כן, היה ליושב ראש וחבר מועצה במועצה לחינוך משפטי למען אחריות מקצועית.

לוי נפטר בשיקגו, בגיל 88, עקב מחלת אלצהיימר, ב-7 במרץ 2000.

ללוי שלושה בנים, דייוויד, מייקל וג'ון. דייוויד הוא שופט פדרלי לשעבר ומכהן כעת כדיקן בית הספר למשפטים של אוניברסיטת דיוק.


רנדולף · ברדפורד · לי · לוי לינקולן האב · ברקינרידג' · רודני · פינקי · ראש · וירט · מקפירסון ברין · ברוק טוני · פרנקלין באטלר · גראנדי · דילוורת' גילפין · קריטנדן · לגאר · נלסון · מייסון · קליפורד · טוסי · ג'ונסון · קריטנדן · קאשינג · בלאק · מק'מסטרס סטנטון · בייטס · ספיד · סטנברי · אברטס · הואר · אקרמן · ויליאמס · פיירפונט · טאפט · דוונס · מק'ויג · ברוסטר · גרלנד · מילר · אולני · הרמון · מק'קנה · גריגס · נוקס · מודי · בונפרטה · ויקרשאם · מק'ריינולדס · גרגורי · פאלמר · דוהרטי · סטון · סרגנט · מיצ'ל · קאמינגס · מרפי · ג'קסון · בידל · קלארק · מק'גראת · מק'גרנרי · בראונל · רוג'רס · קנדי · קצנבך · רמזי קלארק · ניוטון מיצ'ל · קליינדינסט · ריצ'רדסון · סאקסבי · ג'ון ניוטון מיצ'ל · לוי · בל · קוולטי · סמית · מיס · תורנבורו · באר · רינו · אשקרופט · גונזאלס · מיוקייסי · הולדר · לינץ' Seal of the United States Department of Justice.svg