רוברט קנדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוברט (בובי) קנדי בינואר 1964
רוברט קנדי נואם בחזית משרד המשפטים של ארצות הברית בעצרות בזכות שוויון בין שחורים ולבנים

רוברט פרנסיס "בובי" קנדיאנגלית: Robert Francis "Bobby" Kennedy; ‏20 בנובמבר 1925 - 6 ביוני 1968) היה פוליטיקאי אמריקאי שכיהן בתפקיד התובע הכללי של ארצות הברית והתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית. הוא נרצח על רקע פוליטי בלוס אנג'לס, בידי מתנקש פלסטיני, במהלך הבחירות המקדימות לקראת מינויו למועמד לנשיאות.

רוברט קנדי היה בנו של ג'וזף קנדי, מיליונר ושגריר ארצות הברית בממלכה המאוחדת בראשית מלחמת העולם השנייה, והיה אחיו של נשיא ארצות הברית ה-35, ג'ון פיצג'רלד קנדי. הוא עוטר במדליית הזהב של הקונגרס האמריקאי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט קנדי למד באוניברסיטת הרווארד. לימודיו נקטעו כשהתגייס לצי במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה השלים את לימודיו, וקיבל תואר במשפטים באוניברסיטת וירג'יניה. בשנת 1950 שימש כיועץ לוועדת הסנאט האמריקני שחקרה מעשי שחיתות באיגודים המקצועיים. התעמת קשות עם ג'ימי הופה, ראש איגוד נהגי המשאיות שנחשד כמושחת וכבעל קשרים עם המאפיה. ב-17 ביוני 1950 נשא לאישה את אתל בכנסיית סיינט מרי בגריניץ' שמדינת קונטיקט. בשנת 1952 ניהל רוברט קנדי את מערכת הבחירות לסנט של אחיו המבוגר ממנו ג'ון פ. קנדי. בשנים 1953 עד 1956 היה אחד מיועצי תת-הוועדה של הסנטור ג'וזף מקארתי. בשנת 1957 התמנה כיועץ ראשי של תת-הוועדה שחקרה את הנעשה באיגודי העובדים, וניהל מאבק חריף לחשיפת מעשי שחיתות באיגוד נהגי המשאיות.

בשנת 1960 ניהל רוברט קנדי את מערכת הבחירות של אחיו ג'ון פ. קנדי לנשיאות ארצות הברית. כשאחיו נבחר לנשיא הוא מינה את רוברט קנדי לתובע הכללי בממשלתו. מלבד תפקידו הרשמי כתובע הכללי, היה רוברט קנדי למעשה יועצו הקרוב ביותר של הנשיא, ונטל חלק חשוב בניהול המהלכים בימי משבר הטילים בקובה בשנת 1962. גם לאחר רצח אחיו בדאלאס ב-22 בנובמבר 1963, המשיך רוברט קנדי לשמש כשר המשפטים בממשלתו של הנשיא לינדון ג'ונסון. בשנת 1964 פרש מתפקידו על מנת להתמודד על משרת סנטור מטעם מדינת ניו יורק, ונבחר לתפקיד. בסנאט היה דובר נמרץ למען תיקונים חברתיים ובמיוחד למען זכויות המיעוטים, והפך בהדרגה למבקר מדיניות הנשיא ג'ונסון במלחמת וייטנאם.

ליל הרצח ומערכת הבחירות שקדמה לו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 התמודד על המינוי מטעם המפלגה הדמוקרטית כמועמד לנשיאות מול המתמודדים האחרים, יוברט האמפרי ויוג'ין מקארתי. הוא זכה בבחירות המוקדמות במספר מדינות, והשיא היה ניצחונו בבחירות המוקדמות במדינת קליפורניה ב-4 ביוני 1968, אולם קצת לאחר חצות ב-5 ביוני, לאחר שנשא דברים במסיבת עיתונאים במלון אמבסדור בלוס-אנג'לס, פנה קנדי עם פמלייתו לצאת מן האולם. בעוברו במטבח המלון מוקף באנשיו ובתומכים, ירה בו באקדח מתנקש צעיר בשם סירחאן סירחאן, בן למשפחה פלסטינית-נוצרית שהיגרה לארצות הברית מירושלים. המתנקש נתפס מיד, אולם היה זה כבר לאחר שפגע אנושות ברוברט קנדי ופצע חמישה אחרים. רוברט קנדי מת למחרת ב-6 ביוני 1968, והותיר אחריו את אשתו אתל שנשאה ברחמה את ילדם ה-11.

המתנקש הועמד לדין ונידון תחילה למוות, אולם לאחר ביטול עונש המוות בקליפורניה הומר גזר הדין למאסר עולם. בחקירתו ובמשפטו טען כי המניע למעשהו היה תמיכתו של רוברט קנדי במדינת ישראל לאחר ניצחונה במלחמת ששת הימים (הרצח אירע ביום השנה למלחמה). רוברט קנדי לא היה ידוע כתומך מובהק של ישראל, אך ההנחה היא שהמתנקש לא עמד על ההבחנה בין הדרגות השונות של התמיכה בישראל, באשר כל המתמודדים על הנשיאות, בין אם היו תומכי ישראל מובהקים בין אם לאו, הצהירו במהלך הבחירות המוקדמות על תמיכתם בישראל.

תאוריות קונספירציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים צצו תאוריות קונספרציה שונות. המפורסמת ביותר ביניהן היא תאוריית היורה השני. על פי התאוריה, סירחאן סירחאן לא היה האדם היחיד שירה ברוברט קנדי, וחוץ ממנו היה עוד מתנקש בחדר. התאוריה מבוססת על אנשים שהעידו שראו גבר ואישה הנמלטים דרך מדרגות החירום וצועקים: "הרגנו אותו, הרגנו אותו". חקירת המשטרה הראתה שהמתנקש היה חמוש באקדח תופי בעל מחסנית של 8 כדורים, אך בנוסף לשמונת הכדורים שנורו נמצאו עוד חורים במשקוף, שסומנו תחילה כחורי כדורים ולא יכלו להיגרם מן הכדורים שנורו על ידי סירחאן. מאוחר יותר טענה המשטרה, בניגוד לטענתה המקורית, שאלה לא היו חורי כדורים כלל. תומכי תאוריית הקשר טוענים שחקירת המשטרה נועדה להוכיח שסירחאן אשם ולא להבין באמת מה קרה, לדוגמה: המשקוף עם החורים הושמד בטענה שזה אינו פריט רלוונטי לחקירה והעדים שטענו שראו גבר ואישה רצים החוצה אולצו לחזור בהם. הוכחה נוספת לתאוריית הקשר היא הכווייה שהייתה על ראשו של קנדי בעקבות הירי. על פי חוקר המשטרה, כווייה כזאת יכלה להיגרם רק עקב ירייה מטווח של 0 - 7.5 ס"מ, אך בזמן שנורתה הירייה הראשונה שממנה נפגע קנדי, סירחאן היה במרחק גדול הרבה יותר מקנדי. שוללי תאוריית הקשר טוענים שאמנם חקירת המשטרה לא בוצעה כהלכה, אך אין זה מצביע על כך שהם ניסו לפגוע בחקירה. שוללי הקשר טוענים שהחורים במשקוף לא היו חורי יריות, והם סומנו על ידי שוטרים רגילים ולא על ידי מומחי בליסטיקה. שוללי התאוריה טוענים שהירייה הראשונה לא פגעה בקנדי אלא באיש שעמד לידו, ורק הירייה השנייה פגעה בקנדי, ודבר זה יכול להסביר כיצד נחרכו פניו של קנדי (קנדי נדחף על ידי הקהל לעבר סירחאן לאחר הירייה הראשונה).

מוות נוסף במשפחת קנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מותו של רוברט קנדי לא תמה שרשרת הפגעים והאסונות שפקדו את בני קנדי: נפילת האח הבכור ג'וזף קנדי ג'וניור כטייס במלחמת העולם השנייה ורצח הנשיא ג'ון פ. קנדי, אשר קדמו למותו של רוברט קנדי; ולעתיד לבוא פרשת צ'פקווידיק של האח טד קנדי ומותם של ג'ון קנדי ג'וניור (בנו של הנשיא המנוח), אשתו וגיסתו בתאונת מטוס.

כאחיו ג'ון פ. קנדי לפניו, נטמן רוברט קנדי בבית הקברות הלאומי בארלינגטון.

לרוברט ואתל נולדו 11 ילדים; קייתלין, ג'וזף, רוברט, דיויד, מרי, מישל, מרי קרי, כריסטופר, מתיו, דאגלס ורורי.

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006 ביים אמיליו אסטבז את הסרט "בובי", כאשר בין השחקנים ניתן למצוא את: אנתוני הופקינס, אשטון קוצ'ר, דמי מור, אלייז'ה ווד, לינדזי לוהן ועוד.

הסרט מתאר את ליל הרצח מנקודות מבטן של 22 דמויות בדיוניות שונות.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וזף קנדי
(שגריר
ארצות הברית
בבריטניה)
 
רוז קנדי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'וזף קנדי, הבן
(טייס)
 
ג'קלין לי בובייה
 
ג'ון פיצג'רלד קנדי
(נשיא
ארצות הברית)
 
יוניס קנדי
(מייסדת
ספיישל אולימפיקס)
 
 
 
רוברט קנדי
(התובע הכללי
וסנאטור)
 
אתל קנדי
 
טד קנדי
(סנאטור)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרוליין קנדי
(שגרירה)
 
ג'ון קנדי ג'וניור
(עיתונאי)
 
מריה שרייבר
(עיתונאית
וסופרת)
 
ארנולד שוורצנגר
(שחקן
ופוליטיקאי)
 
ג'וזף קנדי השני
(חבר קונגרס)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פטריק שוורצנגר
(שחקן)
 
 
 
ג'וזף קנדי השלישי
(חבר קונגרס)
 
 
 
 
 
 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]