איןציקלופדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איןציקלופדיה
סוג אנציקלופדיה מקוונת, סאטירה
תקופת הפעילות 11 בדצמבר 2005 – הווה (18 שנים)
מייסדים קקון
בעלות היצירות נמצאות בבעלות יוצריהם
הרשמה רשות
eincyclopedia.org

איןציקלופדיהאנגלית: Uncyclopedia), "האנציקלופדיה החופשית מתוכן שכל אחד יכול לערוך", הוא אתר ויקי סאטירי המהווה פרודיה על ויקיפדיה, ועל אנציקלופדיות באופן כללי. הלוגו של האתר מחקה את לוגו הפאזל של ויקיפדיה, והוא מציג מגוון ערכים סאטיריים והומוריסטיים במגוון נושאים. כמו בכל אתר ויקי, כל הגולשים באיןציקלופדיה יכולים להשתתף בכתיבה ובעריכה. האתר בשפה האנגלית היווה את האיןציקלופדיה הראשונה, ובעקבותיו נפתחו איןציקלופדיות בשפות רבות נוספות.

לאתר ישנה גירסה בשפה העברית, שנוסדה בדצמבר 2005 ומכונה איןציקלופדיה (ומכאן שמו של ערך זה). בדומה לוויקיפדיה העברית, אתר איןציקלופדיה בעברית הוא אתר ישראלי באופיו, ורוב עורכיו תושבי ישראל.

איןציקלופדיה בשפה האנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר איןציקלופדיה בשפה האנגלית נוסד בינואר 2005 בידי ג'ונתן הואנג (הידוע בשם המשתמש "Chronarion") ושותפה (הידועה כ"Stillwaters"). איןציקלופדיה החלה את דרכה תחת הכתובת uncyclopedia.org ובעקבות צמיחתה המהירה, ב-26 במאי 2005, הוחלט כי איןציקלופדיה תהיה חלק מחברת ויקיה. כתוצאה מכך, רישיונה ושמה המקורי לא השתנו. כמו בוויקיות האחרות, את כל המאמרים שלה ניתן היה להוריד בחינם מהאינטרנט.

ב-2013 החליטה איןציקלופדיה באנגלית להתנתק מוויקיה בשל פירסומות ואזהרות תוכן שנכפו עליה על ידי ויקיה, ועברה לכתובת en.uncyclopedia.co - אתר נוסף באנגלית קיים תחת הכתובת uncyclopedia.com ומתוחזק על ידי עורכים שלא היו חלק מההתנתקות של 2013. נכון ל-2023 קיימים בכל אחת משתי גירסותיה של איןציקלופדיה באנגלית מעל ל-37,000 ערכים, והיא שנייה בגודלה רק לאיןציקלופדיה בפורטוגזית, שבה כ-67,000 ערכים.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתה הבלתי רשמית של איןציקלופדיה היא לספק נקודת מבט סאטירית (באנגלית Satirical Point of View או בקיצור SPOV, פרודיה על NPOV, מדיניות נקודת המבט הנייטרלית של ויקיפדיה) לחיים. לעיתים קרובות, הפורמט החופשי של ויקי מסיט אותה ממטרה זו, כאשר מאמרים הומוריסטיים ולא בהכרח סאטיריים נכתבים בכל נושא אפשרי. האתר הוצף בהומור מסוגים שונים, וחילק עצמו בהתאם לקטגוריות משונות ולפעמים גם מקוריות בוולגריות שלהן, כמו למשל: "קטגוריית הומור שנאת הנשים הילדותי".[1]

במובנים מסוימים, האתר מהווה פרודיה על עצמו, כמו למשל: העובדה שהוא כולל בדיחות פנימיות על עצם קיומו. דוגמה לכך הוא הערך: "I burning your dog",[2] הלועג לדף ההנחיות הכלליות של האתר, ובפרט להנחיה המייעצת לכותבים: שלא להסתפק בעובדות קצרות כמו "טימי הוא טיפש", אלא לפרט ולכתוב משהו בסגנון: "ב-1982, צוות לעניין הכריז על טימי כטיפש". המאמר מנתח את המילים I burning your dog (אני שורף את הכלב שלך) בשלל דרכים מקוריות, והוא כולל אפילו תמונה רלוונטית בסגנון חידת מיהו מהו.

מפת ישראל, תמונה מתחילת דרכה של איןציקלופדיה בשפה העברית.

ערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכיה של איןציקלופדיה הם ברובם המכריע דמיוניים, מבוססים בצורה חופשית על המציאות ומכוונים לפרודיה. לדוגמה, הערך האיןציקלופדי העוסק באלגוריתם[3] טוען שאלגוריתם הוא מושג המתאר את "אל גור תופס קצב" (כי המילה "אלגוריתם" מורכבת לכאורה מן המילים "אל גור" ו"רית'ם" שמשמעותה "קצב"); הערך העוסק באל גור מציג הודעת שגיאה פיקטיבית והצעה לאל גור להמציא מחדש את האינטרנט ולנסות שנית. בדומה לכך, הערך האיןציקלופדי העוסק בביטלס טוען שהם בעצם להקה הנקראת לכאורה: "חסרי הקצב" (וטוען כי המילה "ביטלס" מורכבת מהמילים "ביט" (beat) ו"לס" (less), צירוף שמשמעותו: חסרי הקצב.)

מאמרים מסוימים מלווים בתמונות המתארות את נושא המאמר בצורה קומית מעצם הווייתן, או לחלופין תמונות שנוצרו על ידי המשתמשים על מנת לתאר את הנושא בדרך אבסורדית.

איןציקלופדיה כוללת גם בדיחה שחוזרת על עצמה, כאשר בראשם של מאמרים רבים מופיע ציטוט פיקטיבי המיוחס לאוסקר ווילד שיכול להיות ציטוט אמיתי שעוות מעט כפרודיה על שימוש מופרז בציטוטים, או ציטוט בעל אופי פרוע המנוגד לחלוטין לסגנונו של אוסקר ויילד. קיים גם דף בשם "המצאת ציטוטי אוסקר ויילד",[4] שהוא אחד מן המיזמים של איןציקלופדיה, הכוללים גם את "UnNews"[5] ("המקור החדשותי על קראק", פרודיה על ויקיחדשות).

מנכ"ל מיקרוסופט, המיליארדר סטיב באלמר שאיים "לרצוח את גוגל", הוא נושאה של בדיחה פנימית חוזרת נוספת. בערכים המופיעים תחת הקטגוריה "רשימת החיסול של סטיב באלמר"[6] מופיע משפט המציין כי סטיב באלמר נשבע לרצוח את נושא המאמר. קטגוריה בעלת אופי דומה בשם "דברים שלג'ורג' בוש לא אכפת מהם"[7] מבוססת על ציטוטו של הזמר קניה וסט, "לג'ורג' בוש לא אכפת מאנשים שחורים".

מאפיינים נפוצים כיום ובעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונת GIF מתוך הערך העוסק ב"ג'ינגס דביליניו ערבוש", המלווה בכיתוב "להקת בוש".
 • בדיחות חוזרות בנוגע ל"הסנפת חתלתולים"[8] ולמייסד התופעה, "איש אחד" ("This Guy"). קדמו לציטוטי אוסקר ויילד ולאיומי סטיב באלמר.
 • השלכה של הנושא על מבנה המאמר עצמו. דוגמאות: הדף העוסק ב"ניהילארטיקל" (ערך אנציקלופדי או מילוני שקרי במכוון שניתן לזהותו מיידית ככזה) הוא ריק לחלוטין; הערך העוסק ב"קוד מורס"[9] נכתב בקוד מורס; הדף העוסק בעיצוב נכון בוויקי רווי בשגיאות עיצוב; הערך "תרגום מכונה"[10] תורגם על ידי מחשב מהערך תרגום מכונה, הערך יפנית נכתב ביפנית, הערך על ש"י עגנון נכתב בסגנון כתיבתו הייחודי של הסופר, הערך "לורם איפסום" מכיל אך ורק טקסט שיוצר על ידי כלי ליצירת לורם איפסום בעברית,[11] והערך "שגיאות כתיב"[12] נכתב בשגיאות כתיב. כל הערכים מסוג זה משתייכים לקטגוריה בשם: "מודעות עצמית".[13][14]
 • זיהוי חוקי המדע והמתמטיקה כפסאודו-מדע, ומתן עדיפות לאמונות לא מדעיות כמו תאוריית השינוי.
 • יצירת תאוריות מתמטיות חדשות תוך התבססות על ערכים לא-מתמטיים, כדוגמת "תאוריית אסון קווייד".[15]
 • הצגת אירועים שהתרחשו במסגרת פרויקט דמיוני כמציאות, או לחלופין הצגת עובדות אמיתיות בדרך פרודית או סטירית, למשל: "מלחמת העולם הראשונה (משחק וידאו)".[16]
 • יצירת מקומות פיקטיביים, כמו למשל "היבשת הקטלנית Euthenasia" ("המתת חסד"), או לחלופין תיאור מקום אמיתי כמקום דמיוני או סוג של מזימה (למשל, מדינת דלאוור).
 • רוב ערכי איןציקלופדיה נאמנים לקו-עלילה אלטרנטיבי המתחיל משחר ההיסטוריה, ומכונה "ההיסטוריה של הכל".
 • רשימות "100 הגרועים ביותר", הכוללות בין השאר סרטי קולנוע, ספרי ילדים ומשחקי מחשב פיקטיביים.
 • באתר העברי, שימוש יתר במילה גרביל (שמו של אחד מהערכים הראשונים שנכתבו בעברית), המוצג שם כמעין מפלצת, וכותרות-משנה בעמוד הראשי עם התחילית "אין".
 • באתר העברי, בדומה למוטיב החוזר על אוסקר ויילד בגרסה האנגלית, מוזכר שבתי צבי בציטוטים שונים.

איןציקלופדיה בשפה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערך "החיים" מוצבת תמונה של אזהרה "מטעם משרד הבריאות" ובה נכתב כי החיים עלולים לגרום למוות בטרם עת בדומה לאזהרות המופיעות על קופסאות סיגריות המתריעות על הסכנה הכרוכה בעישון, אוקטובר 2020

האיןציקלופדיה בעברית החלה את דרכה כחלק מהאיןציקלופדיה באנגלית, שם נכתבו ערכים בעברית עם הקידומת :he, עד שנפתח אתר נפרד בשפה העברית בדצמבר 2005. שם האתר מהווה הדגשה מכוונת של שגיאת כתיב נפוצה באיות המילה "אנציקלופדיה", "אינציקלופדיה", (בהוספת האות י' אחר האות א') תוך הבלטת הטעות על ידי שימוש ב-נ' סופית באמצע מילה. באופן זה נוצר שימוש בתחילית שקיימת בשפה העברית ("אינסוף"), אך באופן המפר את כללי השפה, בדומה למתרחש בשם הלועזי של המיזם: "Uncyclopedia" (בו הוצמדה התחילית "un" אל מחרוזת אותיות שאיננה מהווה מילה בשפה).

האיןציקלופדיה בעברית נוסדה ב-5 בדצמבר 2005 כחלק מאתר ויקיה, כאשר הערך הראשון בעברית עוסק ב"קצב אלגוריתמי",[17] ונכון לשנת 2023 קיימים בה מעל ל-2,500 ערכים.

לאחר שאתר פאנדום (שמה החדש של "ויקיה") הודיע על אי-רצונו להמשיך לארח את פרויקט איןציקלופדיה,[18] כל נתוניה של איןציקלופדיה בעברית ובשפות נוספות הועברו לכתובת eincyclopedia.org במרץ 2019, לרבות חשבונות המשתמשים המקוריים, והעותק המקורי שפעל במסגרת אתר פאנדום נסגר.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

את "ציטוטיו" של אוסקר ויילד מחליפים ציטוטיו הפיקטיביים של "מייסדו המוצהר" של האתר, שבתי צבי, שההתייחסות אליו באתר היא בשמו השגוי ובעל ההקשר השלילי "שבתאי צבי"; את לוגו תפוח האדמה של האתר באנגלית (המכונה "סופיה") החליף לוגו (המכונה "לוגופילטע") ובו מוצגת קציצה נגוסה של געפילטע פיש. שני הסמלילים בנויים כפאזל תלת-ממדי, המחקה את סמלילה של ויקיפדיה. האתר מכיל פרודיות על מיזמים נוספים של קרן ויקימדיה, ביניהם: "איןמילון", "איןציטוט", "איןספר", "איןטקסט", "איןחדש" ו"איןמינים", וכן תחרות כתיבה שנתית מקבילה לזו של ויקיפדיה בשם "איןוויזיון".

איןציקלופדיה בעברית כוללת ערך ביוגרפי על המשוררת הבדיונית צאלה כץ,[19] שנטען עליו שהוא פורסם על ידי חבורת יוצריה של כץ לשם יצירת אשליה של דמות אמיתית.[20]

ב-2009 איןציקלופדיה נכללה ברשימת "עשרה אתרים ישראליים להוסיף למועדפים" של העיתון "כלכליסט".[21] האתר מצוטט מדי פעם בתקשורת הישראלית כאסמכתא היתולית לכתבות בנושאים שונים.[22][23][24]

איןציקלופדיה בשפת היידיש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיינציקלאפעדיע, האיןציקלופדיה בשפת היידיש, נוסדה כשנה לאחר היווסדותה של האיןציקלופדיה בעברית, כאשר הערך הראשון בה עוסק בטשולענט (חמין).[25]

במאי 2019 נפתחה קיינציקלאפעדיע מחדש כאתר עצמאי, בדומה לאיןציקלופדיה בעברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איןציקלופדיה בוויקישיתוף

מהתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הומור שנאת נשים ילדותי, Uncyclopedia
 2. ^ I burning your dog, Uncyclopedia
 3. ^ אלגוריתם, Uncyclopedia
 4. ^ המצאת ציטוטי אוסקר ויילד, Uncyclopedia
 5. ^ UnNews, Uncyclopedia
 6. ^ רשימת החיסול של סטיב באלמר, Uncyclopedia
 7. ^ דברים שלג'ורג' בוש לא אכפת מהם, Uncyclopedia
 8. ^ הסנפת חתלתולים, Uncyclopedia
 9. ^ קוד מורס, איןציקלופדיה
 10. ^ מכונה תרגום, איןציקלופדיה
 11. ^ לורם איפסום, איןציקלופדיה
 12. ^ שגיעוט קטיב, איןציקלופדיה
 13. ^ מודעות עצמית, איןציקלופדיה.
 14. ^ קטגוריה:מודעות עצמית, איןציקלופדיה.
 15. ^ תאוריית אסון קווייד, Uncyclopedia
 16. ^ מלחמת העולם הראשונה (משחק וידאו), Uncyclopedia
 17. ^ קצב אלגוריתמי, איןציקלופדיה
 18. ^ הודעה מטעם "פאנדום", איןציקלופדיה
 19. ^ צאלה כץ, איןציקלופדיה
 20. ^ רונן אלטמן קידר, צאלה כץ ולנצח, באתר "בננות"
 21. ^ דורה קישינבסקי ואיתמר שאלתיאל, Play פסח: עשרה אתרים ישראליים להוסיף למועדפים, באתר כלכליסט, 14 באפריל 2009
 22. ^ שני שחם, ‏ערסית או נהגת משאית: איזה מין לסבית את?, באתר ‏מאקו‏, 29 באוגוסט 2012
 23. ^ ביש מזל: מוכר הנפצים המיתולוגי אושפז ימים לפני פורים, באתר מקור ראשון
 24. ^ ראיתי עיר: ביקרנו בג'מס, באתר מקור ראשון
 25. ^ טשולענט, קיינציקלאפעדיע