לדלג לתוכן

אפטאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אִפְטַארערבית: إفطار) היא ארוחת הערב השוברת את הצום היומי בחודש הרמדאן המוסלמי. הארוחה נערכת לאחר תפילת המע'רב (مَغْرِب; תפילת הערבית), בעת שקיעת השמש. יש הנוהגים לאכול את האפטאר במסגרת קהילתית. הענקת ארוחת אפטאר לזולת נחשבת צדקה מתגמלת, והיא כדרכו של מוחמד. באופן מסורתי, המאכל הראשון שאוכלים באפטאר הוא פרי התמר.

מנהגי אפטאר סביב העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאכלי אפטאר מבנגלדש. בתחתית התמונה - בגוני
קולק עם בננה
ג'לבי
  • בבנגלדש מכינים מגוון מאכלים לשבירת הצום, ביניהם: פייג'ו (עשוי מבצל וקמח קטניות), בגוני (חציל טבול בבלילה ומטוגן בטיגון עמוק), צ'ולה (חומוס) וכן מגוון פירות ומיצי פרי. נהוג לאכול בחיק המשפחה אם כי מתקיימות גם ארוחות המאורגנות על ידי משרדים וארגונים שונים.
  • בהודו פופולרי "חלים" - נזיד בשר כבש, חיטה ועדשים, האהוד כיוון שהוא עשיר בטעמו ומשביע.
  • באינדונזיה הארוחה מכונה "בוקה" שמשמעותה - לפתוח. בשווקים נמכרים המאכלים המסורתיים, ביניהם התמר הפופולרי, במגוון רב של דוכני מזון. מאכלי האפטאר נמכרים בדרך כלל רק בתקופת הרמדאן. בין המאכלים המקומיים הנהוגים בארוחה זו - "קולק", קינוח העשוי סוכר תמרים וחלב קוקוס ומכיל לעיתים ירקות או פירות כגון בננה, בטטה, דלעת ועוד. באפטאר הוא מוגש לרוב קר.
שעת המגרב מסומנת על ידי תיפוף ה"בדוק" - תוף אינדונזי מסורתי, ולקראתה נוצרים פקקי תנועה. יש הנוהגים להזמין יתומים לאכול עמם את הארוחה. לאחר הארוחה נהוג ללכת למסגד, לתפילה והאזנה לדרשה.
משרד החוץ מארח שגרירים ונציגים מוסלמים בארוחת אפטאר שנתית[2]. גם "יוזמות קרן אברהם", עמותה לקידום דו-קיום בין אזרחי ישראל היהודים והערבים, מארחת אירוע אפטאר שנתי[3]. יש בין ערביי ישראל המוחים כנגד קיום אירועים אלו בהם משתתפים חברי הממשלה[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]