ארטוסתנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארטוסתנס
Eratosthenes
276 לפנה"ס –‏ 194 לפנה"ס
Portrait of Eratosthenes.png
תרומות עיקריות
מדידת ההיקף של כדור הארץ, חישוב מרחק עד השמש
נתונים נוספים
ענף מדעי אסטרונומיה, מתמטיקה, גאוגרפיה, שירה
נולד 276 לפנה"ס
נפטר 194 לפנה"ס (בגיל 82 בערך)
ארצות מגורים מצרים
פרסים והנצחה

מכתש ארסטותנס על הירח, הנפה של ארטוסתנס, תקופת ארסטותנס בהיסטוריה גאולוגית של הירח, הרי ארסתוטנס (תת-ימיים) במזרח הים התיכון

איור הממחיש את מדידת היקף כדור הארץ שביצע ארטוסתנס

ארטוסתנסיוונית: Ερατοσθένης;‏ 276194 לפנה"ס) היה מתמטיקאי, גאוגרף ואסטרונום יווני. נולד בקירנה (כיום בלוב) וחי באלכסנדריה, מצרים. הישגו החשוב ביותר הוא מדידת ההיקף של כדור הארץ.

ארטוסתנס התעניין במדעי היקום, בשירה, בתיאטרון, בספרות, בגאוגרפיה, באתלטיקה (בצעירותו), במתמטיקה ובטבע. בשנת 236 לפנה"ס הוא מונה על ידי תלמי השלישי כיורשו של אפולוניוס מרודוס כמנהל הספרייה הגדולה של אלכסנדריה.

גילה שיטה למציאת כל המספרים הראשוניים הקרויה על-שמו הנפה של ארטוסתנס. הוא חיבר ספרים על כל אחד מתחומי ידיעותיו (כ-50 חיבורים שלו נזכרים במקורות שונים). רוב החיבורים שלו אבדו ורק אחדים נמצאו. כמשורר חיבר שירים על נושאים מיתולוגיים, שנועדו, לדבריו, לשעשוע ולא ללמידה. הפעילות היותר חשובה הייתה מתחום הספרות. ספרו על סדר הזמנים היה ניסיון ראשוני בקביעת זמנים למאורעות ספרותיים ומדיניים חשובים ממלחמת טרויה עד יום מותו של אלכסנדר מוקדון.

מדידת היקף כדור הארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארטוסתנס ידע שהעיר אסואן שבמצרים שוכנת על חוג הסרטן, ולכן, בצהרי מועד ההיפוך של הקיץ, עומדת השמש בדיוק מעל לראשו של הצופה, בזנית. בעירו, אלכסנדריה, הצפונית יותר, מדד ארטוסתנס את אורך הצל שמטיל עמוד אנכי ומצא שאורכו שווה ל1/8 גובה העמוד ועל פי הטריגונומטריה (tan 1/8=7.2) משמעות הדבר היא שהזווית בין קרני השמש לעמוד האנכי הוא 7.2 מעלות, כלומר 360/7.2 זה 1/50, כלומר זה חלק האחד מחמשים של מעגל ( '7°14). אם מניחים שאלכסנדריה ניצבת במדויק מצפון לאסואן, נובע מן המדידות האלה כי המרחק מאסואן לאלכסנדריה הוא החלק האחד מחמשים מהיקפו של כדור הארץ (במעגל העובר דרך מרכז הכדור, ודרך אסואן ואלכסנדריה).

מדיווחי הנוסעים בשיירות הסחר היה ידוע לאנשי אלכסנדריה כי המרחק מעירם לאסואן הוא 5,000 סטדיות, שהן כ-925 קילומטרים - וכך העריך ארטוסתנס את היקף כדור הארץ ב-250,000 סטדיות. בתקופתו של הרודוטוס, כמאתיים שנה לפני ארטוסתנס, היה אורך הסטדיה 185 מטרים - ואם כיוון ארטוסתנס לסטדיות באורך כזה, הרי שלפי האומדן שלו היקף כדור הארץ הוא כ- 46,250 קילומטרים - סטיה של 15% בלבד מן ההיקף האמיתי.

מספר גורמי שגיאה פגמו בדיוק המדידה המקורית של ארטוסתנס. ראשית, אסואן אינה ממוקמת בדיוק על חוג הסרטן, או בדיוק מדרום לאלכסנדריה. כמו כן המרחק בין הערים אינו 925 קילומטר. בנוסף השמש אינה מקור אור נקודתי - קוטרה הזוויתי בעיני מתבונן מכדור הארץ הוא כמחצית המעלה. הגורם העיקרי לחוסר הדיוק הוא הקושי למדוד את מרחקה של השמש מן הזנית בצהרי היום: בעין בלתי מזוינת, מוגבל הדיוק של מדידה כזו לכרבע מעלה. הדיוק של מדידת ארטוסתנס נובע בחלקו מקיזוז בין גורמי השגיאה השונים.

התוצאה שקיבל ארטוסתנס התקבלה בהערכה בין בני דורו, ונחשבה אמינה עוד מאות שנים אחר-כך, עד להופעת הקרטוגרפיה של תלמי, שבה חושב היקף כדור-הארץ באופן שגוי ביותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]