בנק ירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנק ירושלים בע"מ
בנק ירושלים.png
סוג בנק
מייסדים צ'ארלס קלור עריכת הנתון בוויקינתונים
שנת הקמה 1964
משרד ראשי נגב 2, קריית שדה התעופה, נתב"ג
שליטה בחברה יצוא חברה להשקעות בע"מ
מוצרים עיקריים שירותי בנקאות (בעיקר בתחום הנדל"ן ושוק ההון)
הכנסות 447 מיליון ש"ח (2014)
אנשי מפתח זאב נהרי - יו"ר דירקטוריון
גיל טופז - מנכ"ל
עובדים 513 (סוף 2014)
www.bankjerusalem.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בנק ירושלים (שנודע בעבר בשם "בנק ירושלים לפיתוח ולמשכנתאות בע"מ") הוא בנק במדינת ישראל המתמחה באשראי לנדל"ן, בשוק ההון, חיסכון ובבנקאות בינלאומית. הבנק נשלט על ידי חברת יצוא חברה להשקעות בע"מ, חברה ציבורית הנשלטת על ידי משפחת שובל. במערכת הבנקאות בישראל מדורג הבנק, נכון ל-2010, במקום השביעי מבחינת שיעור הנכסים וההון העצמי[1], הוא פועל נכון לשנת 2015 באמצעות 24 סניפים ברחבי ישראל כאשר הנהלתו המרכזית יושבת ברחוב נגב 2 בקריית שדה התעופה.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמליל הקודם של הבנק (עד ינואר 2012)
בנק ירושלים סניף חולון

הבנק הוקם ב-1964[2] ביוזמתו של זלמן שובל, כשותפות של יצחק וולפסון, צ'ארלס קלור, מרדכי מאיר, עיריית ירושלים[3] ובנק הלוואה וחסכון ירושלים. הבנק הוקם כבנק למשכנתאות והוצג כבנק היחיד שהנהלתו תהיה בירושלים ויהיה קשוב לצורכי העיר. ראש עיריית ירושלים, מרדכי איש שלום מונה לנשיא הבנק[4].

הבנק לקח חלק בהקמת קריית וולפסון ודירות ברמת שרת[5].

ב-1992 הנפיק לראשונה מניות לציבור בבורסה לניירות ערך בתל אביב. בשנות ה-90 הרחיב משמעותית את פעילותו בתחום הליווי הפיננסי לנדל"ן עד כדי 40% מסך האשראי שלו, היקף זה יחד עם קשיי החזר של חלק מהלווים, הביא את המפקח על הבנקים בבנק ישראל להתערב ולהורות על עצירה זמנית במתן האשראי לתחום זה. בשנת 1997 קיבל הבנק רישיון מוסד כספי, שהרחיב את אופק פעולותיו, וב-1998 קיבל רישיון בנק מסחרי כחלק ממאמץ הבנק להיכנס לתחום האשראי העסקי, ההלוואות והחסכונות למגזר הפרטי.

לבנק מספר חברות בנות. בהן: ירושלים חיתום והנפקות בע"מ העוסקת בתחום החיתום וההנפקות הציבוריות וכן בפעילות של גיוסי הון פרטיים, ירושלים שוקי הון ניהול תיקים בע"מ העוסקת בניהול תיקי השקעות ועיר שלם סוכנות לביטוח בע"מ העוסקת בביטוח משכנתאות וחיים.

בתחום הנדל"ן מתמקד הבנק בליווי פיננסי לפרויקטי בנייה למגורים. לבנק נתח שוק משמעותי בתחום זה יחסית לגודלו, והערכות הבנק הן שהוא מחזיק בכ-10% מהשוק.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011, בעקבות המחאה החברתית החליט הבנק לשנות את שיטת הריבית על הפיקדונות הבנקאיים שהייתה נהוגה עד כה. בעוד הבנקים מציעים ללקוחותיהם 20% מריבית בנק ישראל ושומרים 80% ממנה, הציע בנק ירושלים להעניק ללקוחות 80% מהריבית ולשמור 20% ממנה. את שינוי השיטה כינה בנק ירושלים מעבר משיטת המינימום לשיטת המקסימום. החל במחצית השנייה של 2013 נסוג הבנק ממדיניות נדיבה זו, ומציע ללקוחותיו רק מחצית מריבית בנק ישראל[6].

שיעור חסכונות הציבור במערכת הבנקאית נאמדים, נכון ל-2011, בכ-500 מיליארד שקלים, רובם בחסכונות קצרי מועד בסכומים של עד 100 אלף שקלים. על פי השיטה שמציע בנק ירושלים אמור הציבור לקבל בחזרה אל חסכונותיו כ-2 מיליארד שקלים בשנה. אתר אינטרנט שהקים בנק ירושלים לצורך השלמת המהלך מאפשר לכל אדם להפקיד את כספו מבלי לפתוח חשבון עו"ש בבנק ירושלים.

ב-2010 החליט דירקטוריון הבנק על תפנית אסטרטגית לפיה תפותח תחום הפעילות הקמעונאית בתחום משקי הבית. כ-200 מיליון שקל הושקעו בשדרוג מערכות המחשוב והגנת סייבר, הוקם מוקד טלפוני וארכיב דיגיטלי, הוטמעה מערכת קשרי לקוחות, אתר האינטרנט של הבנק עבר שדרוג[7] והותקנו בכל סניפי הבנק כספומטים עם יכולת למשיכת מזומנים, הפקדת מזומנים והפקדת צ'קים.

באביב 2012 השיק בנק ירושלים שיתוף פעולה עם הרשת הקמעונאית "רמי לוי שיווק השקמה"[8]. במסגרת שיתוף הפעולה הוצבו עמדות של בנק ירושלים בסניפי הרשת ואפשרו לקהל לקוחות רמי לוי לפתוח פיקדונות בבנק ירושלים. שיתוף הפעולה נפסק כשנתיים לאחר ראשיתו.

באוגוסט 2013 רכש בנק ירושלים את פעילות הברוקראז' וחבר הבורסה של "כלל פיננסים בטוחה", בית השקעות שהתפרק מנכסיו. בכך, הגדיל באופן משמעותי את פעילותו בשוק ההון המקומי.

במסגרת המאמץ להגדלת נתח השוק של משקי הבית, מציע הבנק בשנים האחרונות לאזרחי ישראל חשבון עו"ש ללא עמלות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]