רמת שרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בניין הכוכב וכיכר הכוכב

רמת שרת היא שכונה בדרום-מערב ירושלים. גבולה הדרומי: ציר גולומב ושכונת מלחה. גבולה הצפוני: שכונת בית וגן. ממערב: שכונת רמת דניה וממזרח: מתחם הולילנד. השכונה נקראת ע"ש משה שרת, ראש ממשלת ישראל בין השנים 1953‏-1955.

השכונה היא אחת הגבוהות בעיר, וגובהה נע בין 750 ל-800 מטר מעל פני הים[1]. היא בנויה על רכס שנקרא לפנים "ראס אל קאראיני"[2]. יחד עם שכונת רמת דניה הסמוכה מתגוררים בה 10,600 תושבים,רובם חילונים ודתיים לאומיים.[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה הוקמה החל משנת 1974 והיא עדיין בתהליכי התפתחות.

החל משנת 2003 ניכר רישומה של עליית יהודי צרפת. בשנת 2008 החלו מספר משפחות חרדיות לעבור לשכונה[4], אולם לאחר פעילות של המינהל האזורי "יובלים", ומחירי הדירות הגבוהים יחסית בשכונה, מגמת ההתחרדות נעצרה.

רוב הבתים בשכונה הם בתי דירות ובהם אחד ממגדלי הדירות הגבוהים בירושלים עד שנות ה-90 של המאה ה-20 - "בניין הכוכב". חלק קטן מבתי השכונה הן וילות וקוטג'ים בסגנון "בנה ביתך".

בימים אלו נבנים ברחובה הראשי של השכונה 10 מגדלי מגורים, מרכז מסחרי, ומתנ"ס. בזכות קרבתה למתחם הולילנד נהנית השכונה מגישה ישירה אל כביש בגין.

מוסדות חינוך וחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה בנויה על גבי צלע הר, במבנה טופוגרפי תלול. הדבר מקשה על התנועה הרגלית בין חלקי השכונה ועל תחושת שייכות שכונתית. כמו כן, אין לשכונה מרכז מסחרי, אין בה מוסדות תרבות ולא מוסדות בריאות. עקב כך נוצרה לשכונה תדמית של שכונה ללא תחושה של קהילתיות. עם זאת, בגבולות השכונה הן עם מתחם הולילנד והן עם רמת דניה יש פארקים רחבי ידיים, יש בה מספר גני שעשועים והמתנ"ס שלה פעיל.

השכונה נמצאת בהקמה הדרגתית במשך שנים רבות, חלק מהמגרשים הריקים בה הם מגרשים של "בנה ביתך" שלא כולם בנויים וחלק מהם מיועדים לבנייה רוויה. לצד חלק מכבישיה הראשיים (דוד מרץ, פרץ ברנשטיין) אין מדרכות לכל ארכם. מאידך, קיום מספר שטחים פתוחים בשכונה וקרבה לשטחים פתוחים כעמק הצבאים מזמנים לשוכנים בה מפגשים עם בעלי חיים כדורבנים וקיפודים ומגוון רחב של ציפורים.

לשם קבלת שירותים עירוניים וציבוריים שונים (בריאות, דואר, מרכז מסחרי מקומי, בית ספר תיכון וכדומה) השכונה נסמכת על שכונת קריית היובל.

הנצחה בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה לשמונה עשר חיילי האצ"ל שנפלו בכיבוש מלחה במלחמת העצמאות

בצומת הרחובות גולומב ושרת נמצאת אנדרטה לזכר 18 לוחמי אצ"ל שנפלו בקרב על כיבוש הכפר מלחה. ליד האנדרטה גן זיכרון מטופח בו נערכים טקסים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

רחובות השכונה מנציחים מנהיגים ציוניים כמשה שרת, פרץ ברנשטיין, פנחס רוזן, קדיש לוז, דוד מרץ, משה נובומייסקי, משה זילברג ואישים נוספים הקשורים בעיר ירושלים, כגון:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר עיריית ירושלים
  2. ^ הכפר מלחה והרכס עליו נמצאת כיום שכונת רמת שרת, לפי מפת הקרן לחקר ארץ ישראל משנת 1880, באדיבות האתר עמוד-ענן
  3. ^ שכונת רמת שרת ורמת דניה, האתר הרשמי של עיריית ירושלים
  4. ^ "ידיעות ירושלים" (מרשת ידיעות תקשורת), 28/3/2008


קואורדינטות: 31°45′40″N 35°11′13″E / 31.76111°N 35.18694°E / 31.76111; 35.18694