הראל השקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ
Harel Group Logo.svg
Ramat Gan Skyskraper 08.JPG
סוג חברה ציבורית
מייסדים ארנסט ומרגוט המבורגר
שנת הקמה 1982
משרד ראשי בית הראל, אבא הלל 3, רמת-גן
בעלות משפחת המבורגר 49.5% ציבור 50.5%
ענפי תעשייה ביטוח ושירותים פיננסיים
מוצרים עיקריים ביטוח בריאות, ביטוח כללי, ביטוח אשראי למגורים, ביטוח חיים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל ושירותים פיננסים נוספים
הכנסות 18.4 מיליארד ש"ח (2017)[1]
רווח 684 מיליון ש"ח (2017)[1]
אנשי מפתח יאיר המבורגר, יו"ר
גדעון המבורגר, נשיא הראל חברה לביטוח בע"מ
מישל סיבוני, מנכ"ל
יואב מנור, דירקטור ויו"ר הראל המשמר מחשבים
הראל ביטוח ופיננסים

הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא קבוצה העוסקת בביטוח ופיננסים.

הקבוצה עוסקת בביטוח בריאות (בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), ביטוח כללי (ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי), ביטוח חיים קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסיים נוספים.

הראל ביטוח ופיננסים היא קבוצת הביטוח והפיננסים הגדולה[דרוש מקור] בישראל. בשנת 2016 היה לה נתח שוק של כ-20.4% וזאת הייתה השנה השלישית ברציפות[דרוש מקור] בה היה לחברה גידול בסך הפרמיות שהורווחו, ודמי הגמולים בסך של 7.5%, אשר הסתכמו בכ-20 מיליארד ש"ח נכון ל-31.12.2016. היקף המאזן של החברה הסתכם בכ-96.2 מיליארד ש"ח, נכון ל-31 בדצמבר 2016 (בהשוואה לכ-91.5 מיליארד ש"ח נכון ליום ה-31 בדצמבר 2015). הראל היא הקבוצה הגדולה[דרוש מקור] בישראל בביטוחי בריאות עם נתח שוק של כ-40.2%, השנייה בגודלה במונחי פרמיות בענפי הביטוח הכללי (non-life), הרביעית בגודלה בהיקף הפרמיות בביטוח חיים והרביעית בגודלה בקרנות נאמנות[דרוש מקור]. סך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה בביטוח, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסים הסתכם בכ-196 מיליארד ש"ח, נכון ל-30 ביוני 2017.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארנסט ומרגוט המבורגר ז"ל, אשר עלו מגרמניה, החלו בשנת 1935 בפעילותם בתחום הביטוח בישראל באמצעות "המשמר סוכנות לביטוח". בשנת 1975 הקימה המשפחה את הראל חברה לביטוח בע"מ. לאחר כשבע שנים הפכו הראל חברה לביטוח והמשמר סוכנות לביטוח לחברות בת של הראל המשמר השקעות בע"מ, אשר מניותיה החלו להיסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב בשנת 1982. בשנת 2007 שונה שם החברה להראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ והיא בבורסה של תל אביב במסגרת מדד ת"א 35.

הראל חברה לביטוח בע"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום ביטוחי הבריאות (הכולל ביטוח בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), יש לחברה למעלה מ-3 מיליון מבוטחים. בשנת 2015, מוזגה הפעילות הביטוחית של דקלה חברה לביטוח בע"מ, אשר התמחתה בביטוחי בריאות וסיעוד, לתוך הפעילות הביטוחית של הראל.

בפעילותה של הראל בתחום החיסכון ארוך הטווח (הכולל ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות), סך הפרמיות שהורווחו ודמי הגמולים בשנת 2016 הסתכמו לכ-13 מיליארד ש"ח לעומת 11.7 מיליארד ש"ח ב-2015, גידול של 11%. הראל היא הרביעית[דרוש מקור] בגודלה בביטוח חיים בהיקף הפרמיות, אשר הסתכמו בשנת 2016 בכ-4.3 מיליארד ש"ח. להראל נתח שוק של כ-17% בתחום קרנות הפנסיה ונתח שוק של כ-7.9% בקופות הגמל.

במשך למעלה מעשור, הראל הרחיבה[דרוש מקור] את השקעותיה בישראל ובשווקים בינלאומיים וממשיכה להתרחב תוך צמיחה מתמדת בתחומי האשראי, התשתיות והנדל"ן המניב.

בתחום הביטוח הכללי (הכולל ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי) הראל מהווה כחברה השנייה[דרוש מקור] בגודלה בתחום בשנת 2016 (במונחי פרמיות), שהסתכמו בכ-3 מיליארד ש"ח.

הראל מבטחת את השלוחות הישראליות של תאגידים רב-לאומיים רבים, הפועלים בישראל והיא "Global Partner" של חברות ענק בינלאומיות, כגון: Zurich  ,Allianz ,AXA Royal & Sun Alliance, XL-Catlin, HDI-Gerling, ,QBE  If P&C, Sompo Japan Nipponkoa Insurance  ו-Chubb-.

הראל פיננסים אחזקות בע"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזרוע הפיננסית של קבוצת הראל, מתמקדת בשלוש פעילויות בשוק ההון, כאשר כל פעילות מנוהלת באמצעות חברת בת: ניהול קרנות נאמנות באמצעות חברת הראל פיא, ניהול תעודות סל באמצעות חברת הראל סל וניהול תיקי השקעות באמצעות חברת הראל ניהול תיקים. נכון ליום 31.12.2016 ניהלה הראל פיננסים נכסים בסך של 39.4 מיליארד ש"ח עבור לקוחות פרטיים, תאגידים וגופים מוסדיים.

חברות בנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב.ס.ס.ח- החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ (50%) - עוסקת בביטוח אשראי (ייצוא ושוק מקומי). החברה מוחזקת בשליטה משותפת של הראל ו-Euler Hermes, חברת ביטוח האשראי הגדולה[דרוש מקור] בעולם.
  • אי.אם. איי- עזר חברה לביטוח משכנתאות בע"מ (EMI) (100%) - פועלת בישראל כמבטח בענף ביטוח אשראי למגורים המובטח במשכנתא.
  • Interasco Societe Anonyme General Insurance S.A.G.I (94%) - חברת ביטוח המאוגדת ביוון. החברה פועלת ביוון ופועלת בתחום הביטוח הכללי ובתחום ביטוחי בריאות.
  • Turk Nippon Sigorta A.S. (100%)  - חברת ביטוח המאוגדת בטורקיה. החברה פועלת בטורקיה בתחומי הביטוח הכללי וביטוחי הבריאות.

אחריות תאגידית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהקשר לאחריות תאגידית הראל תורמת ותומכת בעמותות מתחומים שונים וכן מעודדת את עובדיה למעורבות ותרומה פעילה בקהילה. הראל שומרת[דרוש מקור] על ערכים שונים משפחתיות בדגש על יושרה, אמון, אחריות ושירות אישי המותאמים לצורכי הלקוח. בשנת 2017, הראל דורגה זו השנה השלישית ברציפות בדירוג "פלטינה פלוס" הדירוג הגבוה ביותר בדירוג ארגון "מעלה", המדרג עשרות חברות במשק בהיבטים של אחריות תאגידית. כמו כן, בשנת 2015 פרסמה הראל את דו"ח האחריות התאגידית השני של הקבוצה, לשנים 2014-2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.