הראל השקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ
Harel Group Logo.svg
Ramat Gan Skyskraper 08.JPG
סוג חברה ציבורית
מייסדים ארנסט ומרגוט המבורגר
שנת הקמה 1982
משרד ראשי בית הראל, אבא הלל 3, רמת-גן
בעלות משפחת המבורגר 49.5% ציבור 50.5%
ענפי תעשייה ביטוח ושירותים פיננסיים
מוצרים עיקריים ביטוח בריאות, ביטוח כללי, ביטוח אשראי למגורים, ביטוח חיים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל ושירותים פיננסים נוספים
הכנסות 14.5 מיליארד ש"ח (2016)[1]
רווח 396 מיליון ש"ח (2016)[1]
אנשי מפתח יאיר המבורגר, יו"ר
גדעון המבורגר, נשיא הראל חברה לביטוח בע"מ
מישל סיבוני, מנכ"ל
יואב מנור, דירקטור ויו"ר הראל המשמר מחשבים
הראל ביטוח ופיננסים

הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא קבוצה העוסקת בביטוח ופיננסים.

הקבוצה עוסקת בביטוח בריאות (בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), ביטוח כללי (ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי), ביטוח חיים קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסיים נוספים.

הראל ביטוח ופיננסים היא קבוצת הביטוח והפיננסים הגדולה בישראל ובעלת ניסיון של למעלה מ-80 שנים בפעילות ביטוחית. בשנת 2016, עם נתח שוק של כ-20.4%, הראל ממשיכה להראות יציבות ומציגה זו השנה השלישית ברציפות, גידול בסך הפרמיות שהורווחו ודמי הגמולים בסך של 7.5%, אשר הסתכמו בכ-20 מיליארד ש"ח נכון ל-31.12.2016. היקף המאזן של החברה הסתכם בכ- 96.2 מיליארד ש"ח, נכון ל-31 בדצמבר 2016 (בהשוואה לכ-91.5 מיליארד ש"ח נכון ליום ה-31 בדצמבר 2015). הראל היא הקבוצה הגדולה והמובילה בישראל בביטוחי בריאות עם נתח שוק של כ-40.2%, השנייה בגודלה במונחי פרמיות בענפי הביטוח הכללי (non-life), הרביעית בגודלה בהיקף הפרמיות בביטוח חיים והרביעית בגודלה בקרנות נאמנות. סך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה בביטוח, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסים הסתכם בכ-196 מיליארד ש"ח, נכון ל-30 ביוני 2017.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארנסט ומרגוט המבורגר ז"ל, אשר עלו מגרמניה, החלו בשנת 1935 בפעילותם בתחום הביטוח בישראל באמצעות "המשמר סוכנות לביטוח". בשנת 1975 הקימה המשפחה את הראל חברה לביטוח בע"מ. לאחר כשבע שנים הפכו הראל חברה לביטוח והמשמר סוכנות לביטוח לחברות בת של הראל המשמר השקעות בע"מ, אשר מניותיה החלו להיסחר בבורסה של תל אביב בשנת 1982. בשנת 2007 שונה שם החברה להראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ. כיום, הראל השקעות נסחרת בבורסה של תל אביב במסגרת מדד ת"א 35.

הראל חברה לביטוח בע"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראל היא בעלת ניסיון וידע מקצועי רב שנים, הבאים לידי ביטוי בכלל ענפי הביטוח בהם היא פעילה: בתחום ביטוחי הבריאות (הכולל ביטוח בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), הראל היא החברה הגדולה והמובילה בתחום, עם למעלה מ-3 מיליון מבוטחים הנהנים מיתרונות אלו וכן מתשתית שירות מקצועית ומתקדמת וקשרים נרחבים והדוקים מזה שנים רבות עם מוסדות רפואיים, בתי חולים וספקי שירותים רפואיים בארץ ובחו"ל. בשנת 2015, מוזגה הפעילות הביטוחית של דקלה חברה לביטוח בע"מ, אשר התמחתה בביטוחי בריאות וסיעוד, לתוך הפעילות הביטוחית של הראל.

בפעילותה של הראל בתחום החיסכון ארוך הטווח (הכולל ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות), סך הפרמיות שהורווחו ודמי הגמולים בשנת 2016 הסתכמו לכ- 13 מיליארד ש"ח  לעומת 11.7 מיליארד ש"ח ב-2015, גידול של 11%.הראל היא הרביעית בגודלה בביטוח חיים בהיקף הפרמיות, אשר הסתכמו בשנת 2016 בכ- 4.3 מיליארד ש"ח. להראל נתח שוק של כ-17% בתחום קרנות הפנסיה ונתח שוק של כ-7.9% בקופות הגמל.

במשך למעלה מעשור, הראל הרחיבה את השקעותיה בישראל ובשווקים בינלאומיים וממשיכה להתרחב תוך צמיחה מתמדת בתחומי האשראי, התשתיות והנדל"ן המניב.

בתחום הביטוח הכללי (הכולל ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי) הראל ממשיכה להוביל כחברה השנייה בגודלה בתחום בשנת  2016 (במונחי פרמיות), שהסתכמו בכ- 3 מיליארד ש"ח.

הראל מבטחת את השלוחות הישראליות של תאגידים רב-לאומיים רבים, הפועלים בישראל והיא "Global Partner" של חברות ענק בינלאומיות, כגון:Zurich  ,Allianz ,AXA Royal & Sun Alliance,, XL-Catlin, HDI-Gerling, ,QBE  If P&C, Sompo Japan Nipponkoa Insurance  ו-Chubb-.

הראל פיננסים אחזקות בע"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזרוע הפיננסית של קבוצת הראל, מתמקדת בשלוש פעילויות בשוק ההון, כאשר כל פעילות מנוהלת באמצעות חברת בת: ניהול קרנות נאמנות באמצעות חברת הראל פיא, ניהול תעודות סל באמצעות חברת הראל סל וניהול תיקי השקעות באמצעות חברת הראל ניהול תיקים. נכון ליום31.12.2016מנהלת הראל פיננסים נכסים בסך של 39.4 מיליארד ש"ח. מוצריה המנוהלים של החברה ושירות ניהול התיקים מתאימים למגוון רחב של לקוחות: לקוחות פרטיים, תאגידים וגופים מוסדיים. החברה היא גוף מוביל בשוק הישראלי בתחומי עיסוקה.

חברות בנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב.ס.ס.ח- החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ (50%) - עוסקת בביטוח אשראי (ייצוא ושוק מקומי) ואחת מהשחקניות המובילות בשוק זה. החברה מוחזקת בשליטה משותפת של הראל ו-Euler Hermes, חברת ביטוח האשראי הגדולה בעולם.

אי.אם. איי- עזר חברה לביטוח משכנתאות בע"מ (EMI) (100%) - פועלת בישראל כמבטח בענף ביטוח אשראי למגורים המובטח במשכנתא.

Interasco Societe Anonyme General Insurance S.A.G.I (94%) - חברת ביטוח המאוגדת ביוון. החברה פועלת ביוון ופועלת בתחום הביטוח הכללי ובתחום ביטוחי בריאות.

Turk Nippon Sigorta A.S. (100%)  - חברת ביטוח המאוגדת בטורקיה. החברה פועלת בטורקיה בתחומי הביטוח הכללי וביטוחי הבריאות.

אחריות תאגידית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כקבוצה מהמובילות במשק הישראלי, הראל רואה חשיבות עליונה בכל הקשור לאחריות תאגידית. הראל חרתה על דגלה את נושא המחויבות החברתית והיא מעורבת, תורמת ותומכת בעמותות מתחומים שונים וכן מעודדת את עובדיה למעורבות ותרומה פעילה בקהילה. על אף היותה אחת מקבוצות הביטוח הגדולות בישראל, הראל שומרת עד היום על ערכי משפחתיות בדגש על יושרה, אמון, אחריות ושירות אישי המותאמים לצורכי הלקוח. בשנת 2017, הראל דורגה זו השנה השלישית ברציפות בדירוג "פלטינה פלוס"! הדירוג הגבוה ביותר בדירוג ארגון "מעלה", המדרג עשרות חברות במשק בהיבטים של אחריות תאגידית. כמו כן, בשנת 2015 פרסמה הראל את  דו"ח האחריות התאגידית השני של הקבוצה, לשנים 2014-2013 והיא צפויה לפרסם השנה  דו"ח מעודכן המסקר את פעילותה בתחום בשנים 2016-2015.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הראל השקעות בביטוח
    ושירותים פיננסים בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.