הראל השקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הראל השקעות בביטוח
ושירותים פיננסים בע"מ
Harel Group Logo.svg
Ramat Gan Skyskraper 08.JPG
סוג חברה ציבורית
מייסדים ארנסט ומרגוט המבורגר
שנת הקמה 1982
משרד ראשי בית הראל, אבא הלל 3, רמת-גן
בעלות משפחת המבורגר 50.03% ציבור 49.09%
ענפי תעשייה ביטוח ושירותים פיננסיים
מוצרים עיקריים ביטוח בריאות, ביטוח כללי, ביטוח אשראי למגורים, ביטוח חיים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל ושירותים פיננסים נוספים
הכנסות 13.2 מיליארד ש"ח (2015)[1]
רווח 455 מיליון ש"ח (2015)[1]
אנשי מפתח יאיר המבורגר, יו"ר
גדעון המבורגר, נשיא הראל חברה לביטוח בע"מ
מישל סיבוני, מנכ"ל משותף
יואב מנור, דירקטור ויו"ר הראל המשמר מחשבים
שמעון אלקבץ, מנכ"ל משותף
הראל ביטוח ופיננסים

הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא אחת מקבוצות הביטוח והפיננסים הגדולות בישראל.

הקבוצה מספקת פתרונות ביטוח ושירותים פיננסיים ובכללם: ביטוח בריאות (בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), ביטוח כללי (ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי), ביטוח חיים קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסיים נוספים. הכנסות מפרמיות ודמי גמולים בשנת 2012 הסתכמו בכ- 13.9 מיליארד ש"ח (לעומת כ- 12.4 מיליארד ש"ח בשנת 2011) והיקף מאזן שהסתכם בכ-63.4 מיליארד ש"ח נכון ל-31 בדצמבר 2012 (בהשוואה ל כ-54.9 מיליארד ש"ח נכון ליום ה-31 בדצמבר 2011). הראל היא קבוצת הביטוח השנייה בגודלה בישראל, בעלת נתח שוק של כ-20%. הראל היא הקבוצה הגדולה והמובילה בישראל בביטוחי בריאות עם נתח שוק של כ-40.5%, השלישית בגודלה בענפי הביטוח הכללי (non-life) והרביעית בגודלה (בהיקף הפרמיות) בביטוח חיים. סך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה, בביטוח קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות, ושירותים נוספים הסתכם בלמעלה מ-119.1 מיליארד ש"ח נכון לסוף 2012.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארנסט ומרגוט המבורגר, אשר עלו מגרמניה, החלו בשנת 1935 בפעילותם בתחום הביטוח בישראל באמצעות "המשמר סוכנות לביטוח". בשנת 1975 הקימה המשפחה את 'הראל חברה לביטוח בע"מ' ו-7 שנים מאוחר יותר הפכו הראל חברה לביטוח והמשמר סוכנות לביטוח לחברות בת של 'הראל המשמר השקעות בע"מ', אשר מניותיה החלו להיסחר בבורסה של תל אביב בשנת 1982.

בשנים שלאחר הנפקתה לציבור הרחיבה החברה את פעילותה באמצעות מספר רכישות מהותיות ובהן הרכישות הבאות: בשנת 1984 רכשה את מלוא הבעלות על הראל ביטוח (בשמה דאז שלוח חברה לביטוח בע"מ); בשנת 1989 רכשה החברה 82% ממניות סהר חברה ישראלית לביטוח בע"מ ובמהלך השנים רכשה את יתרת מניות סהר; בשנת 1993 רכשה, באמצעות מור-הר השקעות בע"מ את השליטה בדקלה חברה לביטוח בע"מ; בשנת 1999 רכשה החברה 87% ממניות ציון החזקות בע"מ, כאשר 13% ממניות ציון החזקות נרכשו כבר במהלך שנת 1983 והשנים שלאחריה. בשנים 2007-2004 רכשה החברה קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות ובכלל זה את קרנות הנאמנות וקופות הגמל של בנק לאומי; בשנת 2006 רכשה החברה 33.3% מבסס"ח - החברה הישראלית לביטוח אשראי; ובשנת 2010 רכשה את מלוא הבעלות בדקלה ורכשה את EMI, עזר חברה לביטוח משכנתאות בע"מ.

בשנת 2007 שונה שם החברה להראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ. כיום[דרושה הבהרה], הראל השקעות נסחרת בבורסה של תל אביב במסגרת מדד ת"א 75. החברה נשלטת על ידי משפחת המבורגר, המחזיקה בכ-50.03% ממניות החברה.

בשנת 2012 רכשה הראל את פעילות ביטוח החיים והבריאות של חברת הביטוח "אליהו", כחלק מדרישות הרגולציה בעסקת רכישת השליטה בחברת הביטוח מגדל על ידי שלמה אליהו.

באוקטובר 2015 נקנסה הראל ביחד עם מדנס סוכנות לביטוח בסך של 6.4 מליון שקל על ידי הרשות ההגבלים העסקיים, בגין פגיעה בתחרות בשוק ביטוח הבריאות.[2]

ביטוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחומי הביטוח השונים והחיסכון ארוך הטווח פועלת החברה באמצעות החברות הבנות: הראל ביטוח (100%), דקלה (100%), EMI ‏(100%), המשמר סוכנות לביטוח (100%), בסס"ח (33.3%), Turk Nippon הפועלת בטורקיה (99.8%), Interasco הפועלת ביוון (95.75%).

הראל חברה לביטוח 100% - פעילה בכל ענפי הביטוח: ביטוח חיים, ביטוח כללי, ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי, ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח משכנתא וביטוח נסיעות לחו"ל. בתחום ביטוחי הבריאות, תחום בו הראל היא המובילה בישראל, החברה בעלת למעלה מ-75 שנות ניסיון וידע מצטבר בתחום, למעלה מ 10% צמיחה מדי שנה, רווחיות גבוהה ועקבית לאורך השנים, קשרים נרחבים עם מוסדות רפואיים בארץ ובחו"ל ולמעלה מ-3 מיליון מבוטחים הנהנים מתשתית שירות מקצועית ומתקדמת. החברה מבטחת את השלוחות הישראליות של תאגידים רב-לאומיים רבים, הפועלים בישראל והיא "Global Parthner" של חברות ענק בינלאומיות, כגון: Zurich ,Allianz ,AXA ,Royal & Sun Alliance ,Ace ו-Chubb. בשלהי 2008 התקשרה הקבוצה בהסכם שיתוף פעולה ייחודי עם חברת National Indemnity Company, שהיא חברה מובילה בזרוע הביטוח של חברת הענק Berkshire Hathaway. על פי ההסכם תבטח BH 20% מהשייר של הראל בכל ענפי הביטוח הכללי. בתחילת שנת 2011 חתמה הראל על הסכם שיתוף פעולה עם XL capital ועל הסכם שיתוף פעולה בלעדי עם תאגיד הביטוח הגרמני HDI GERLING המתמחה בביטוחי תעשייה רכוש וחבויות ושייך ל-TALANX Group שהיא קבוצת הביטוח השלישית בגודלה בגרמניה. בשלהי 2011 חתמה הראל על הסכם עם QBE ענקית הביטוח האוסטרלית הנחשבת לאחת מ-20 חברות הביטוח הגדולות בעולם במונחי פרמיות (נכון לשנת 2010).

דקלה חברה לביטוח 100% - מתמחה בביטוחי בריאות וביטוח סיעודי. לחברה קשרים הדוקים עם חברות ביטוח משנה מהגדולות בעולם וקשרים ענפים מזה שנים רבות עם בתי חולים וספקי שירותים רפואיים אחרים ברחבי העולם.

בסס"ח החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ 33.3% - עוסקת בביטוח אשראי (סחר חוץ ושוק מקומי) בישראל מוחזקת בשליטה משותפת עם ביטוח חקלאי ועם Euler Hermes, חברת ביטוח האשראי הגדולה בעולם. באפריל 2013 חתמה הראל על הסכם, לפיו תרכוש יחד עםEuler Hermes את מלוא החזקותיה של ביטוח חקלאי בבסס"ח. לאחר הרכישה תחזיק הראל 50% ממניות בססח.

(100%) EMI עזר חברה לביטוח משכנתאות בע"מ, הפועלת בישראל כמבטח בענף ביטוח אשראי למגורים המובטח במשכנתא כענף בודד mono line) EMI).

המשמר סוכנות לביטוח 100% - סוכנות מורשה של לוידס (Lloyd's) והנציגות הבלעדית בישראל של תאגיד הביטוח הבינלאומי Zurich.

‏Interasco Societe Anonyme General Insurance Company S.A.G.I ביוון 95.75% - חברת ביטוח שהוקמה במהלך שנת 2006 על ידי קבוצת הראל ביוון. החברה עוסקת בתחום הביטוח הכללי ובתחום ביטוח הבריאות.

Turk Nippon Sigorta A.S - המאוגדת בטורקיה 99.8% - בנובמבר 2008 רכשה הקבוצה את השליטה בחברת ביטוח זו בטורקיה ובמהלך שנת 2009 החלה החברה פעילותה בכל ענפי הביטוח הכללי בטורקיה.

חיסכון ארוך טווח[עריכת קוד מקור | עריכה]

סך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה עבור עמיתים ומבוטחים במסגרת פעילות חסכון ארוך טווח, ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכמו לכ-68.6 מיליארד ש"ח. סך הפרמיות שהורווחו ודמי הגמולים בפעילות חיסכון ארוך הטווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) בשנת 2012 הסתכמו לכ-7.97 מיליארד ש"ח.

ביטוח חיים - סך הנכסים המנוהלים על ידי קבוצת הראל ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכם לכ- 25 מיליארד ש"ח. סך דמי הפרמיות בביטוח חיים בשנת 2012 הסתכמו לכ-3.30 מיליארד ש"ח. ביום 1 בינואר 2013 הושלמה עסקה במסגרתה התקשרה הראל ביטוח בהסכם לרכישת פעילות מגזר ביטוח החיים של אליהו חברה לביטוח תמורת סך של 210 מיליוני ש"ח. העסקה כוללת את כל זכויותיה והתחייבויותיה של אליהו ביטוח בתחום פעילות ביטוח החיים, הכולל את ענפי ביטוח חיים ובריאות, ובכלל זה הזכויות והחובות כלפי מבוטחים, מבטחי משנה, סוכנים וכיוצ"ב. סך הנכסים המועברים במסגרת עסקה זו הם כ-1.7 מיליארד ש"ח וסך הפרמיה השנתית עומד על כ-280 מיליוני ש"ח.

קופות גמל - סך הנכסים המנוהלים על ידי קבוצת הראל ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכם בכ- 4.2 מיליארד ש"ח. סך דמי הגמולים בקופות גמל בשנת 2012 הסתכמו לכ-1.4 מיליארד ש"ח.

קרנות פנסיה - סך נכסי קרנות הפנסיה המנוהלים על ידי הקבוצה ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכמו לכ-19.4 מיליארד ש"ח. סך דמי הגמולים בקרנות הפנסיה בשנת 2012 הסתכמו לכ-3.2 מיליארד ש"ח. נתח השוק של קרנות הפנסיה של הראל כ-14.6% והן מובילות את טבלת התשואות המצטברות בענף הפנסיה כמעט בכל חתך אפשרי.

השקעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעשור האחרון, הרחיבה הקבוצה את השקעותיה בישראל ובשווקים בינלאומיים וממשיכה להתחזק תוך צמיחה מתמדת בתחומי האשראי, התשתיות והנדל"ן בארץ ובחו"ל. הקבוצה פועלת למען השגת תשואה עודפת תוך לקיחת סיכונים מחושבים במגמה לשפר את פרופיל התשואה ולגוון את הפעילות על פני מגוון תחומי השקעה וניצול יתרון לגודל בהשקעות לא סחירות.

נדל"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקבוצת הראל פעילות השקעות נרחבת בנכסי נדל"ן מניב בארץ ובחו"ל. בישראל מחזיקה הקבוצה נכסים בהרצליה, בכפר סבא, ברעננה, בתל אביב, ברמת גן, בגבעת שמואל, בנוה סביון, בשוהם, בצומת בילו, בירושלים ובבאר שבע. בין הנכסים נמנים קניונים ומרכזים מסחריים, בנייני משרדים ותעשייה קלה. באירופה מחזיקה הקבוצה נכסים בגרמניה ונכסים בבריטניה המושכרים לממשלת בריטניה, ולקרן לזכויות הילד של האו"ם ונכסים נוספים. החל משנת 2010 ובמהלך שנת 2012 ושנת 2013 הרחיבה הראל את השקעותיה בנדל"ן בארצות הברית ורכשה בנייני משרדים ביוסטון טקסס ובניינים במנהטן, בניו ג'רזי ובקונטיקט.

פעילות בשוק ההון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה בעלת פעילות מגוונת בתחום ניהול קרנות נאמנות, ניהול תיקים, פעילות מסחר בני"ע ומוצרים פיננסיים, באמצעות הראל פיננסים בע"מ (100%) שהיא הזרוע הפיננסית של קבוצת הראל. הראל פיננסים מנהלת כ-28.4 מיליארד ש"ח נכון ליום 31.12.2012, ומתמקדת במתן מענה לכל צורך פיננסי ומגוון רחב של מוצרים ושירותים פיננסים ללקוחות פרטיים ומוסדיים באמצעות החברות הבנות, הראל פיא קרנות נאמנות (100%), הראל סל (100%), הראל פיננסים ניהול תיקים (100%). בשנת 2012 ובמהלך שנת 2013 הראל פיננסים ממשיכה להעמיק פעילותה בניהול נכסים והשקעות ובתוך כך רכשה מכלל פיננסים פעילות ניהול תיקים וחברת קרנות נאמנות בהיקף נכסים של כ-15 מיליארד ש"ח, תמורת 210 מיליון ש"ח. העסקה מהווה נדבך נוסף בהרחבה וביסוס מעמדה של הראל בתחום הפיננסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]