לדלג לתוכן

בצלאל כהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בצלאל כהן
לידה 7 במרץ 1975 (בן 49) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה ישיבת פוניבז' עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב בצלאל כהן (נולד בכ"ד באדר תשל"ה, 7 במרץ 1975) הוא ראש בית המדרש אנשי חיל למנהיגות תורנית[1], איש חינוך ויזם חברתי חרדי, היה פעיל בתחום השתלבות צעירים חרדים בשוק העבודה ובלימודים אקדמיים בין השנים 2003–2010, הקים את הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב ועמד בראשה בין השנים 2013–2019.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

למד בישיבת קול תורה בירושלים ובישיבת פוניבז' בבני ברק. ב-1995 השתתף בחיזוקה של ישיבת קהילות יעקב, שהוקמה באותה שנה ביישוב חזון יחזקאל. לאחר נישואיו בסוף שנת 1996 למד בישיבת מיר, בישיבת שערי שמחה ובישיבת איתרי.

בתקופת לימודיו בישיבת איתרי, החל לפרסם מאמרי ביקורת בנוגע להתנהלותה של החברה החרדית שבהם טען שהיא עלולה לגרום לצעירים לנטוש את הדת. את מאמריו פרסם בעיתונות החרדית (בעיקר ב"בקהילה"), בפרסומים של מכוני מחקר (מכון פלורסהיימר למחקר מדיניות, מכון ירושלים לחקר ישראל והמכון הישראלי לדמוקרטיה). דעות דומות הביע הרב כהן בפורומים חרדיים באינטרנט (בפרט בפורומים "בחדרי חרדים" ו"אגודה אחת"). כיום מרוכזים מאמריו בבלוג האינטרנטי "בתוך עמי".

בין השנים 2003–2010 היה פעיל בתחום השתלבות צעירים חרדים בשוק העבודה, בלימודים אקדמיים ובצה"ל. הוא הצטרף לארגון הג'וינט ועסק בפיתוח וניהול תוכניות תעסוקה לציבור החרדי, בין השאר באמצעות המערך הצבאי ולימודים אקדמיים. במקביל היה שותף, יחד עם עו"ד יחזקאל רוזנבלום, להקמת קרן ק.מ.ח[2] (2007), המסייעת לאלפי חרדים לרכוש מקצוע[3], בעזרת מלגה ליזמות חברתית של קרן IVN[4] לשנים 2006–2007.

בשנת 2005 גייס[דרוש מקור] יחד עם פרופ' עמירם גונן את הפילנתרופ דב פרידברג מטורונטו לתרום מלגות לסטודנטים חרדים המעוניינים לרכוש השכלה גבוהה באוניברסיטה הפתוחה.

בשנת 2010 החל הרב כהן ללמוד כעמית ב"בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית"[5] למשך שנתיים. במהלך תקופה זו הוא השלים תואר ראשון בחינוך ובהוראה ב"מכללה ירושלים". עם סיום לימודיו הצטרף ל"אגודה לקידום החינוך"[6] בירושלים על מנת להקים את הישיבה התיכונית החרדית "חכמי לב"[7], שנפתחה בירושלים בשנת הלימודים תשע"ד (אוגוסט 2013) ומאז הוא עמד בראשה עד סוף שנת הלימודים תשע"ט[8].

הישיבה שהקים גררה ביקורת קשה כלפי הרב כהן בקרב חלק מן הציבור הליטאי. נציגי סיעת דגל התורה בירושלים פעלו למניעת מתן מבנה לישיבה בכמה שכונות חרדיות, כונסו אספות רבנים נגדה[9] ופורסמו מכתבים וכרוזים כנגדה. העיתון יתד נאמן הוביל קמפיין נגד הרב כהן וכינה אותו במאמר מערכת: "מניח מטעני חבלה רוחניים"[10]. הישיבה נמצאת כיום במבנה של מוסדות "אריאל" בשכונת בית וגן.

משנת 2004 הוא היה חבר מערכת בכתב העת "ארץ אחרת"[11] שהקימה במבי שלג עד לסגירתו. הוא פתח ומנהל את הפורום האינטרנטי "אגודה אחת"[12]. משנת 2013 משמש כיו"ר ועד מנהל של מכון שחרית. בשנת 2017 הצטרף לתנועת "פנימה".

בשנת 2019 החל הרב כהן לכתוב טור שבועי בעיתון יום ליום.

בשנת 2022 השתתף הרב כהן במיזם הקמת ישיבה גדולה לתלמידים ממשפחות של חרדים מודרניים. ביומון הפלס, נמתחה ביקורת באריכות נגד היוזמה להקמת הישיבה.

בשנת 2023 עם ההתקדמות בחקיקת הרפורמה המשפטית בישראל (2023) יוזם הרב כהן הקמת מכון חרדי לדמוקרטיה – שאמור לטפח בקרב המגזר החרדי ערכים דמוקרטיים וליברליים[13].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב כהן נשוי לפייגי כהן, מפקחת כוללת במחוז החרדי במשרד החינוך[14] על בתי ספר יסודיים לבנות בירושלים. היא בתו של הרב גיורא דרקסלר. לזוג שישה ילדים והם גרים בשכונת רמות בירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממאמריו
ראיונות והרצאות
  • נעמה לנסקי, ליבה רותחת, באתר ישראל היום, 27 במאי 2016
  • ראיון בערוץ האקדמי של אוניברסיטת חיפה על תעסוקת חרדים בסדרה "מתחת לשטריימל"
  • ראיון במכון הישראלי לדמוקרטיה על מערכת החינוך לבנות במגזר החרדי בסדרה "שעשני אישה"
  • הרצאה על ישיבת "חכמי לב" בכנס החינוך תשע"ד של "אגודה אחת"
  • ראיון אצל קובי מידן אודות ישיבת "חכמי לב" באתר מכון "אבני ראשה"
  • ראיון בדוסקאסט על החברה החרדית ותהליכים שקורים בה, חלק ב', על התהליך האישי שעבר
  • הרצאה על התפתחויות בקרב הישיבות התיכוניות החרדיות בכנס של "המרכז לחקר החברה החרדית" במכון ירושלים לחקר ישראל.
  • תשובות לשאלון על ירושלים במסגרת מיזם "אנשים מכאן" של "עונת התרבות בירושלים".
  • הרצאה על תעסוקת גברים חרדים ב"כנס ספיר 2016".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]