לדלג לתוכן

בת הים הקטנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בת הים הקטנה
Den lille Havfrue
בת הים הקטנה איור מהספר, הצייר והמאייר הדני וילהלם פדרסן (אנ')
בת הים הקטנה
איור מהספר, הצייר והמאייר הדני וילהלם פדרסן (אנ')
מידע כללי
מאת הנס כריסטיאן אנדרסן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור דנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מעשייה ספרותית עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא Little Mermaid, בת ים (מיתלוגיה) עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Ignác Leopold Kober עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 7 באפריל 1837 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
איור מהספר, הצייר והמאייר הדני וילהלם פדרסן (אנ')

בת הים הקטנהדנית: Den lille Havfrue) היא אגדה מאת הנס כריסטיאן אנדרסן שפורסמה לראשונה בשנת 1837.

עלילת האגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בת הים הקטנה הייתה הבת הצעירה מבין חמש בנותיו של מלך הים. היא התגוררה בארמון מפואר במצולות הים יחד עם בני משפחת המלוכה והייתה בעלת יכולות שירה מיוחדות ביותר. בגיל 15 רשאית כל בת ים לעלות אל מעל לפני הים. אך מאחר שהייתה הצעירה ביותר נאלצה בת הים להמתין במשך שנים מספר עד שתורשה לעלות אל מעל לפני הים, כשבמשך השנים הקשיבה בשקיקה לסיפוריהן של אחיותיה הגדולות על נפלאות היבשה.

ביום הולדתה ה-15, זוכה בת הים לעלות אל מעל לפני הים בפעם הראשונה. כשעלתה, התגנבה בת הים הקטנה אל אוניית פאר עליה חגג נסיך צעיר את יום הולדתו. בת הים הקטנה התאהבה בו ממבט ראשון. במהלך החגיגה המפוארת פרצה בים סערה אשר הציפה את הספינה והטביעה אותה על כל נוסעיה. בת הים הקטנה, שהייתה עדה למאורע, נחלצה לעזרת הנסיך והצילה אותו מטביעה. במשך לילה שלם נשאה אותו בחיקה עד שהביאה אותו לחוף מבטחים כשהוא חסר הכרה. היא הסתתרה בין סלעי החוף עד לבואה של נערה צעירה, חניכת המנזר שעל החוף, לעזרתו של הנסיך. כשהתעורר הנסיך הודה נרגשות לנערה שהצילה אותו, ובת הים הקטנה חשה צער רב על כך שלעולם לא ייוודע לנסיך שלמעשה היא הצילה אותו.

כדי לזכות באפשרות להינשא לו, מחליטה בת הים הקטנה שהיא מעדיפה לוותר על כל שלוש מאות שנות חייה כבת ים ועל חיים בחיק משפחתה למען נשמה בת אלמוות (שבת ים יכולה להשיג רק אם תגרום לבן אדם לאהוב אותה יותר משהוא אוהב את הוריו) ויום אחד כבת אנוש לצד הנסיך. אולם לאחר שהבינה שלא תוכל לזכות באהבתו של הנסיך אם לא תהיה אנושית, החליטה לבקש עזרה ממכשפת הים. המכשפה הרעה הסכימה להכין לה שיקוי שיהפוך את זנב הדג שלה לזוג רגליים כדי שתוכל להיראות כמו כל בת-אנוש אחרת, כאשר כל צעד שתצעד יכאב כאילו סכינים חדים מפלחים את כפות רגליה. כמו כן דרשה המכשפה בתמורה לשיקוי את קולה הנפלא של בת הים, כשמשמעות הדבר היא שבת הים תהפוך לאילמת. כמו כן הוסיפה שאם לבסוף הנסיך יתאהב בה ויינשא לה, תהפוך בת הים לבת אנוש לכל דבר, אך אם יישא אשה אחרת, בשחר יום נישואיהם היא תמות, וכמו כל בן ים אחר שמת, תהפוך לקצף גלים. בת הים החליטה לקחת את הסיכון והסכימה להצעת המכשפה. לאחר שזו הכינה את השיקוי, כרתה את לשונה של בת הים כדי שלא תוכל עוד לדבר.

כשעלתה אל מעל לפני הים, שחתה בת הים הקטנה אל מרגלות ארמונו של הנסיך, שם שתתה את השיקוי. כתוצאה מכך פקד אותה כאב עז והיא התעלפה. כשהתעוררה, מצאה את הנסיך רוכן מעליה וגילתה שזנבה הפך לזוג רגליים. כששאל אותה הנסיך לשמה, לא יכלה בת הים הקטנה האילמת לענות ולספר לו מי היא, אך מתוך רחמים אסף אותה הנסיך לארמון ושם היא הפכה להיות האדם הקרוב אליו. בתקופה בה חייתה כבת אנוש על פני האדמה, סבלה מכאבים עזים כסכין, כפי שחזתה המכשפה, אך השהות לצד הנסיך פיצתה על כך.

ערב אחד סיפר לה הנסיך בצער על אותו ערב בו טבעה ספינתו ועל העלמה הצעירה שהצילה אותו, והתוודה בפניה כי אותה עלמה היא אהובתו האמיתית, אך לעולם לא יוכל לשאת את העלמה לאישה כיוון שהיא נזירה שגרה בהיכל קודש. כמו כן הוסיף וסיפר לה שהוא מתכוון לשאת אותה במקום העלמה וכי היא האדם הקרוב ביותר שיוכל אי פעם לאהוב. ואף על פי שמגיעה נסיכה אחרת ובת מדינה אחרת, שאותה בחר לו אביו לכלה, הוא מתכוון להינשא רק לה. בת הים הייתה מאושרת על כך שהיא עומדת להינשא לנסיך אהוב ליבה ולהפוך לבת אנוש.

כשהגיעה הנסיכה המיועדת מארצה לארצו של הנסיך, הוא גילה להפתעתו ולשמחתו כי היא אותה נערה שהצילה את חייו ואותה אהב. בת הים הקטנה הבינה כי גורלה נחרץ.

בליל הכלולות התלוותה בת הים אל הנסיך וכלתו על האונייה בה הפליגו לחגוג את יום כלולותיהם. בלילה, כששכבה וחיכתה לקרן השמש הראשונה שתגיח ותהפוך אותה לקצף גלים, עלו אחיותיה אל מעל לפני הים וסיפרו לה שהתחננו אל המכשפה כדי למנוע את מותה. המכשפה, שקיבלה בתמורה את שערותיהן, נתנה להן סכין שאותו היה על בת הים הקטנה לתקוע בליבו של הנסיך כדי להציל את עצמה.

בת הים נכנסה אל חדרו של הנסיך במטרה לעשות את המוטל עליה כדי להינצל, אך לא הייתה מסוגלת להרוג את הנסיך שכה אהבה ולכן הטילה עצמה אל הים בדיוק כשבקעו קרני השמש הראשונות והיא עמדה להפוך לקצף גלים.

ואז, ברגע שבו עמדה לימס במים, הרגישה כי היא מרחפת על כנפי הרוח אל השמים, שם אספו אותה בנות האוויר, שתפקידן לקרר את הארצות החמות ולהביא ריח לפרחים. בת הים הקטנה הפכה לבת אוויר ולבת אלמוות ויחד עם בנות האוויר עמלה שלוש מאות שנה בעשיית מעשים טובים על מנת ליצור לעצמה נשמה בת אלמוות.

ניתוח האגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה עוסקת בבעיות חברתיות כגון:

יש הטוענים כי אנדרסן היה הומוסקסואל, וכי האגדה עוסקת באהבה מסוג אחר (אגדה זו וכן האגדה "חייל הבדיל"). רואים בזנבה של בת הים דבר שמטשטש את מיניותה שבכל מקרה אינה נחשפת ומעיד על היותה חסרת מין, ואת הנסיך כהטרוסקסואל. יציאתה של בת הים מן המים מושווית ליציאה מהארון (אם כי בסיפור לא מדובר על משיכה לנשים ואין אף רמיזה אחת ללסביות), ורואים כי בת הים מעדיפה למות מאשר "להיכנס חזרה לארון".[1]

פסלי בת הים הקטנה ופסלים דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסל בת הים הקטנה בחוף קריית ים

בקופנהגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בת הים הקטנה (פסל)

פסל בת הים הקטנה (Den Lille havfrue) הוזמן ב-1909 על ידי קארל יאקובסן, בנו של מייסד מבשלת הבירה קרלסברג, והוצב בנמל של קופנהגן שבדנמרק ב-23 באוגוסט 1913. אלינה, אשתו של הפסל אדוארד אריקסן, הייתה המודל לדמות. הפסל מהווה אטרקציה תיירותית.[2] הפסל הושחת פעמים רבות אולם תמיד שופץ. ב-24 באוגוסט 1964 נוסר ראשו של הפסל על ידי חברי תנועה פוליטית ובראשה יורגן נאש, ב-11 בספטמבר 2003 הועף הפסל מעל הסלע שעליו הוא יושב באמצעות חומר נפץ. בקיץ 2010 הועבר הפסל לשנגחאי לשם הצגתו בתערוכת אקספו 2010.

בנאפייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו דמיון בין פסל בת הים הקטנה לבין הפסל "פניה על השונית" (pania of the reef) הממוקם בנאפייר (napier) שבניו זילנד, הסיפור של פניה (אנ') מהמיתולוגיה המאורית גם דומה באופנים רבים לסיפורה של בת הים.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבודים לבמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבלרינה הדנית אלן פרייס (אנ') בתפקיד בת הים הקטנה במחזה בבלט הדני המלכותי (אנ') ‏(Den Kongelige Ballet)‏ (1909)

עיבודים לבמה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבודים קולנועיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט "הנס כריסטיאן אנדרסן" יש בלט "בת הים הקטנה" בביצוע הרקדנים זיזי ז'נמייר ורולאן פטי.

בשנות ה-30, לאחר ההצלחה של הסרט שלגיה התכוון וולט דיסני להפיק סרט הנפשה על פי האגדה של אנדרסן, המבוססת על איורים מההוצאה המקורית של הספר. הפרויקט נגנז עוד בשלב התכנון.[3]

בשנת 1989 יצא סרט האנימציה של חברת וולט דיסני בת הים הקטנהאנגלית: The Little Mermaid). בסרט זה שמה של בת הים הקטנה הוא אריאל. את התפקידים הראשיים מדבבים: ג'ודי בנסון, כריסטופר דניאל בארנס ופאט קרול.[4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Robert W. Meyers, “The Little Mermaid: Hans Christian Andersen's Feminine Identification”, Journal of Applied Psychoanalytic Studies, Vol. 3(2), pp. 149-159, 2001
  2. ^ רונה סרור, ‏חיים בסרט: מקומות בעולם שמופיעים בסרטים המצוירים של דיסני, באתר ‏מאקו‏, 25 בנובמבר 2011
  3. ^ Stewart, James, DisneyWar, USA: Simon & Schuster., 2005, עמ' 103
  4. ^ The Little Mermaid, IMDb